Posłowie dostali drugą szansę

Radni Rady Miejskiej w Łodzi apelują o odrzucenie "Lex Czarnek".

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Damian Raczkowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Chcemy powtórzyć to, co już wielokrotnie mówiliśmy. Apelujemy o odrzucenie lex Czarnek. Jest to projekt, który zabije polską oświatę w wielu aspektach. Samorząd sprowadzany jest do roli skarbonki. Szkołę cofa się o kilka lat. Bez zajęć dodatkowych, organizacji. Ewentualnie tylko Ordo Iuris będzie mogło do szkoły wejść. Opinia Rady Rodziców będzie mogła być przez kuratora zmieniona. Skończą się sztaby WOŚP w szkole, zajęcia z edukacji seksualnej. Prośbę o wpuszczenie danej organizacji do szkoły dyrektor musi zgłosić kuratorowi i oczekiwać dwa miesiące na odpowiedź. Apelujemy o odrzucenie lex Czarnek. Edukacja musi iść do przodu, a nie być wstrzymywana i cofana.

Alicja Czekaj, przedstawicielka Związku Nauczycielstwa Polskiego: - Pomysły lex Czanek są najgorszą z możliwych wersji oświaty. Zarządzanej strachem i przez jednoosobowe decyzje kuratorów. To niemalże wprowadzenie do szkół policji. Dwa miesiące wcześniej udostępnienie zajęć pozalekcyjnych. Zabicie możliwości decydowania rodziców na temat szkoły. Placówki oświatowe bardzo często wprowadzają zajęcia dodatkowe zapraszając różne organizacje, żeby wzbogacić wiedzę i edukację uczniów. Teraz będzie to niemożliwe. Dyrektorzy będą się bali podważyć decyzje kuratorów. Strach sparaliżuje całą społeczność szkolną. Będzie to szkoła zniewolona z ideologią jednej partii. Cieszymy się, że tak wiele osób wspiera Związek Nauczycielstwa Polskiego. Apelujemy o odrzucenie lex Czarnek.

Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Mam dwóch synów, którzy chodzą do szkoły i często rozmawiamy na temat szkoły marzeń. Według nich jest to szkoła otwarta, tolerancyjna, nowoczesna, ucząca języków obcych i szacunku do drugiego człowieka. Okazuje się, że to nie jest szkoła marzeń ministra Przemysława Czarnka. Szkoła Czarnka jest represyjna, dzieli – zamiast łączyć. To placówka w której kurator otrzymuje uprawnienia inkwizycyjne i za pstryknięciem palca będzie mógł zwolnić dyrektora, który mu się nie spodoba, bo nie popiera indoktrynacji w edukacji. My takiej szkoły dla swoich dzieci nie chcemy. Oczekujemy szkoły normalnej, wolnej od ideologii. Ponad sto organizacji pozarządowych podpisało się za postulatem wolnej szkoły. Ustawa lex Czarnek jest tak naprawdę jednym wielkim bublem i niszczy wolną szkołę. Apelujemy do wszystkich środowisk politycznych, aby poprzeć wolną oświatę. Dość represyjności nauczycieli  i uczniów. Trzeba przeciwstawić się indoktrynacji ze strony lex Czarnek.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt