Artysta postuluje włączenie zwierząt z powrotem do "naszego świata", co znamionuje rozumienie międzygatunkowych relacji w kategoriach wspólnotowości. Jednocześnie podkreśla wymiar międzygatunkowej różnicy oraz poddaje krytyce antropocentryczne założenie, zgodnie z którym człowiek z jego umiejętnościami kognitywnymi jest postrzegany jako standardowy model do oceny rzeczywistości. Jarzębowska proponuje rozszerzyć tę refleksję o wymiar polityczny i zastanowić się, czy poszerzona wspólnota jest możliwa w obliczu międzygatunkowych konfliktów oraz antropogenicznej genezy samego pojęcia polityczności, a jeśli tak, na jakich podstawach miałaby być ufundowana.
Kontekstu teoretycznego dla wykładu dostarczą dwie propozycje z obszaru filozofii politycznej: teoria "Zoopolis" Sue Donaldson i Willa Kymlicki oraz agonistyka Chantal Mouffe. Pierwsza z nich proponuje włączenie zwierząt dzielących przestrzeń z człowiekiem do politycznej wspólnoty oraz rozważa, jakie zasady miałyby nią kierować. Z kolei propozycja Mouffe postuluje rozumienie konfliktu jako integralnej części wspólnoty, a nie zagrożenia dla niej. Połączenie tych optyk pozwala na przezwyciężenie dychotomii permanentnej wojny i harmonijnej koegzystencji w debacie o naszych relacjach ze zwierzętami, a także na uniknięcie naiwności w proponowaniu rozwiązań nieuwzględniających kulturowej specyfiki, często trudnych, międzygatunkowych relacji. Istotne jest również zaproponowanie afirmatywnej wizji międzygatunkowej wspólnoty, wyłamującej się z narracji opisującej zwierzęta jako bierne ofiary ludzkiej opresji, na rzecz takiej, w które są one aktywnymi aktorami, posiadającymi swoją sprawczość i zdolnymi do aktów oporu.
Gabriela Jarzębowska - doktorantka na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystka Uniwersytetu w Linköping w Szwecji oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta. Łodzianka z urodzenia i z wyboru. Zajmuje się humanistyką środowiskową oraz krytycznymi studiami nad zwierzętami. Do jej głównych zainteresowań badawczych należą naturokulturowe czynniki kształtujące konflikty międzygatunkowe oraz studia nad tym, co niechciane w relacjach człowieka ze światem nie-ludzkim. Przygotowuje doktorat dotyczący materialno-dyskursywnych praktyk tępienia szczurów rozpatrywanych w wymiarze etycznym, społecznym i politycznym. Zanim poświęciła się pracy akademickiej, upowszechniała wartości związane z bezprzemocowym stosunkiem do przyrody, prowadząc fundację Bios Amigos.
Czas i miejsce:
14 marca (środa) 2018, godz. 18:00
ms² - Sala audiowizualna
91-065 Łódź, ul. Ogrodowa 19
Organizator:
Muzeum Sztuki w Łodzi
ms1, 90-734 Łódź, Więckowskiego 36
ms2, 91-065 Łódź, Ogrodowa 19
www.msl.org.pl