Powstaje Łódzkie Centrum Wielokulturowe

W Centrum Opus powstaje Łódzkie Centrum Wielokulturowe. To miejsce dla cudzoziemców, w którym już niebawem każdy łodzianin z Ukrainy, Białorusi, lub jakiegokolwiek innego kraju, będzie mógł uzyskać pomoc. Łódź podpisała właśnie umowę z operatorem – fundacją „Ocalenie”.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Łódzkie Centrum Wielokulturowe powstaje na Narutowicza 8/10
8 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

- Dla naszego miasta to bardzo ważne, by wspierać tych, którzy wybrali Łódź na swój nowy dom. Tutaj będą mogli uczyć się języka polskiego, dostaną pomoc prawną, czy porady dotyczące funkcjonowania w naszym mieście – informuje Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

W Łódzkim Centrum Wielokulturowym będzie można otrzymać wsparcie psychologiczne, czy wsparcie w sytuacji doświadczenia przemocy lub dyskryminacji. W planie są też działania aktywizujące obcokrajowców, takie jak wycieczki turystyczne po Łodzi.

- Istotne jest, że obcokrajowcy będą mieli możliwość skorzystania ze wsparcia indywidualnego asystenta mówiącego w jednym z czterech języków: angielskim, ukraińskim, białoruskim lub rosyjskim. – dodaje Katarzyna Dyzio, dyr. Biura Aktywności Miejskiej.

- Potrzebujemy teraz kilku tygodni, by zrekrutować pracowników i ich przeszkolić. Przez najbliższy rok będziemy badać i sprawdzać, z czym mają problem cudzoziemcy i cudzoziemki. Na podstawie naszych doświadczeń z Warszawy czy Łomży, wiemy, że często są to problemy językowe, formularze niedostosowane językowo, istotne są także konsultacje prawne, które tutaj w Łodzi też będą dostępne. – informuje Anna Chmielewska z fundacji „Ocalenie”.

Łódzkie Centrum Wielokulturowe powstaje na Narutowicza 8/10. Na roczną działalność Centrum przeznaczone jest 350 tys. zł.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt