Ideą Programu Edukacji Kulturalnej jest przede wszystkim edukacja kulturalna, która będzie rozwijała wszechstronnie, pozwalając na różne formy rozwoju osobistego i jest skierowana do wszystkich mieszkańców naszego miasta. W I połowie 2017 r. dokonano diagnozy problemów w obszarze sektora kultury i edukacji, powołano zespół ekspertów, który opracował złożenia do programu przeformułowane w efekcie na cele strategiczne i zadania na najbliższe 3 lata. Zebrany materiał został w maju poddany pod opinię zainteresowanym środowiskom z uwzględnieniem uwag i propozycji. Program został przyjęty pozytywnie. W tym roku Wydział Kultury sfinansował już kilka przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej min. dotacje celowe, małe granty na zadania realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi min. na planowane szkolenia. W sierpniu materiał trafił do Biura Strategii. Dokument w finalnej formie zostanie uchwalony już pod koniec tego roku, a także powołana zostanie Rada Programu. Strukturę tworzyć będą przedstawiciele różnych środowisk min. KDO ds. kultury, placówek oświatowych, organizacji pozarządowych. Wydział Kultury rekomenduje również powstanie w Łodzi tzw. obserwatorium kultury zrzeszające struktury pozarządowe i instytucje kultury, które zajmą się badaniami i publikacją opracowań oraz monitoringiem w obszarze działań kulturalnych jako jednostka badawcza.
W ramach I edycji Miejskiego Programu Mikrograntów w Łodzi do rozdysponowania w tym roku przeznaczono 160000 zł. O środki mogły ubiegać się organizacje pozarządowe, kluby sportowe, grupy nieformalne z przeznaczeniem na działania edukacyjne, kulturalne i projekty dotyczące małej infrastruktury w trybie regrantingu. Projekty będą realizowane do grudnia 2018 r. Dzięki mikrograntom realizowany jest m.in cykl warsztatów malarsko-rysunkowych dla dzieci i młodzieży oraz happening z udziałem mieszkańców Księżego Młyna, treningi curlingu dla seniorów, piknik sąsiedzki na Smulsku i lekcje jazdy na rolkach. Działania są wzbogacone warsztatami tematycznymi. Dotychczas odbył się warsztat tańca dzieci niepełnosprawnych na wózkach i kilka przedsięwzięć osiedlowych dotyczących małej infrastruktury.
Na posiedzeniu, ŁRDPP zarekomendowała również wprowadzenie zasady udostępniania na wolnej licencji efektów projektów finansowanych z Budżetu Miasta Łodzi. Prawa autorskie do utworów zostałyby przekazane Miastu albo udostępnione przez wykonawcę. W przypadku udostępnienia utworu na zasadzie wolnej licencji Miasto zastrzeże konieczność wskazania obok autora informacji, że utwór powstał przy finansowaniu ze środków Miasta. Kwestie te będą mogły być uregulowane w procedurze konkursowej i umowie.
ŁRDPP zaakceptowała także zmiany w zarządzeniu "w sprawie wprowadzenia Instrukcji określającej tryb i warunki użyczania lokali użytkowych oraz innych nieruchomości organizacjom pozarządowym (...)". W porozumieniu z KDO ds. polityki lokalowej wniesiono kilka zmian do zarządzenia tj.: do wniosku o użyczenie lokalu nie będącego w zasobach ZLM będzie wymagana opinia wynajmującego, będzie dopuszczona możliwość posiadania zaległości nie wyższych niż 1 miesięczna wysokość opłat za wynajmowany lokal, a także obowiązek przedkładania do Wydziału Dysponowania Mieniem sprawozdania z działań organizacji w danym lokalu w roku bieżącym zgodnie ze złożonym wnioskiem o użyczenie.