W dniu 29 listopada 2017 r. w Urzędzie Miasta Łodzi odbyło się XIV posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego III kadencji. Omówiono i zgłoszono uwagi do projektów umów najmu lokalu użytkowego dla organizacji pozarządowych, wydano opinię na temat projektu Miejskiego Programów Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2018, Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2018 oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na rok 2018, a także ponownie wydano opinię na temat Projektu Programu Współpracy Miasta Łodzi z NGO na rok 2018.
Na posiedzeniu ponownie omówiono projekt Programu Współpracy Miasta Łodzi z NGO na rok 2018 po wprowadzonych zmianach, które zarekomendowała ŁRDPP w dniu 25 października. Ponieważ wyjaśniła się sprawa Funduszu Wkładów Własnych oraz Programu Mikrograntów (programy mają być realizowane w roku 2018), zadania te wpisane zostały do projektu Programu Współpracy na rok 2018. ŁRDPP zaopiniowała dokument po wprowadzonej zmianie, wydając opinię pozytywną.
Ponadto Zarząd Lokali Miejskich (ZLM) przygotował wzory umów najmu lokali użytkowych dla organizacji pozarządowych. Dyskutowano min. na temat formy zapisu dot. udostępniania do 35% powierzchni najmowanego lokalu. Zaproponowano by zamiast zapisu, że „Najemca nie może oddać przedmiotu najmu w całości lub części do bezpłatnego używania albo w podnajem osobie trzeciej, bez pisemnej zgody Wynajmującego” wprowadzić bardziej przystępny zapis, że: „Najemca może oddać przedmiot najmu w całości lub części do bezpłatnego używania albo w podnajem osobie trzeciej, po uzyskaniu pisemnej zgody Wynajmującego, …”. Taki zapis miałby przede wszystkim walor informacyjny i wskazywałby o istnieniu takiej możliwości.
Wyjaśniono również, iż organizacja może uzgodnić z Miastem zakres rozliczeń dot. poniesionych kosztów dostosowania lokalu do użytkowania, zarówno w momencie zawierania umowy i w trakcie jej trwania. Wątpliwość wzbudził również zapis, że najemca nie może zmienić rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej bez pisemnej zgody wynajmującego. Pytano o możliwość zwykłego poinformowania o takiej zmianie bez wszczynania dodatkowych procedur. ZLM jest jednak zobligowany przepisami, które mówią, że na etapie rozpatrywania wniosku o przyznawanie lokalu najemca zobowiązuje się do prowadzenia działalności, na którą lokal zostanie przyznany. Jeśli więc w trakcie okaże się, że nastąpiła zmiana rodzaju działalności to organizacja jest zobowiązana do zgłoszenia tego faktu wynajmującemu i uzyskania jego zgody.
Omówiono także Programy realizowane przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych. Dokumenty opracowane były przez ekspertów zewnętrznych są przez nich również ewaluowane. Jest to ewaluacja III etapowa, która jest już realizowana od roku 2016 i będzie kontynuowana do roku 2018. Proces ewaluacji zakończy się sporządzeniem raportu i rekomendacjami, które będą podstawą do całościowej oceny programu. Do tego momentu nie przewiduje się żadnych zmian w programach. Jedyna wprowadzona dotychczas zmiana dotyczyła doprecyzowania realizatorów programów z uzupełnieniem w treści, że zadania wynikające z programów realizowane będą we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i jednostkami. Odbyło się to w roku ubiegłym zgodnie z rekomendacjami ŁRDPP.