Przed nami Światowy Dzień Konsumentów, czyli nas wszystkich. Kto i jak chroni nasze prawa?

W związku z przypadającym 15 marca Światowym Dniem Konsumenta Miejski Rzecznik Konsumentów przygotował we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UŁ spotkanie dla studentów prawa poświęcone instytucjonalnej ochronie konsumentów.

fot. Radek Jóźwiak / UMŁ
Światowy Dzień Konsumenta już 15 marca. Miejski Rzecznik Konsumenta i Klinika Prawa UŁ przypominają o zasadach ochrony konsumenckiej
6 zdjęć
fot. Radek Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

- Konsumenci, powtórzę za prezydentem Kennedym, to my wszyscy. To największa grupa ekonomiczna, bez której żadna gospodarka nie jest w stanie nie tylko się rozwijać, ale w ogóle istnieć. Dlatego tak ważna jest polityka prokonsumencka, przede wszystkim zapewnienie konsumentom dostępu do rzetelnej informacji, ochrona ich praw, oraz edukacja konsumencka. W społeczeństwie, w którym tylko połowa obywateli jest świadoma swoich praw, to wyzwanie. Tym bardziej, że prawo konsumenckie jest dziedziną rozległą, kompleksową,  podlegającą ciągłym zmianom i nie tworzy jednego zwartego aktu prawnego w postaci kodeksu konsumenckiego. Tymczasem nieznajomość prawa szkodzi, nieznajomość swoich praw szkodzi w dwójnasób. Dlatego kieruję wielkie podziękowania dla pani rzecznik za zorganizowanie we współpracy z Kliniką Prawa UŁ dzisiejszego spotkania z udziałem reprezentantów  instytucji rządowych, samorządowych oraz jednostek sektora organizacji pozarządowych działających na rzecz konsumenta. Kompleksowe zagadnienia wymagają równie kompleksowego podejścia – powiedział wiceprezydent miasta, Krzysztof Piątkowski, otwierając spotkanie.

W konferencji przewidziano wystąpienia Anny Młostoń-Olszewskiej- Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Łodzi, dr Tomasza Deca - dyrektora Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Łodzi, Krzysztofa Stasiaka - Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, Krzysztofa Krawczyka - dyrektora Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Łodzi, Renaty Mroczek - dyrektora Środkowo-Zachodniego Oddziału Terenowego Urzędu Regulacji Energetyki oraz Zdzisławy Wilk - Prezesa Miejskiego Klubu Federacji Konsumentów w Łodzi. Spotkanie prowadził dr Zbigniew Świderski z Kliniki Prawa WPiA UŁ, z którą w grudniu 2018 roku Miejski Rzecznik Konsumentów zawarł porozumienie o współpracy. Przewiduje ono prowadzenie wspólnego poradnictwa dla konsumentów oraz odbycie staży w Biurze Rzecznika przez studentów zainteresowanych tematyką konsumencką.

- Bardzo się cieszymy z tej współpracy. To wyśmienite porozumienie, bo pozwala rozszerzać spektrum działania, pomocy i spektrum nauki praktycznej zawodu poprzez aktywny udział studentów, bo to studenci wspierani przez pracowników naukowych udzielają porad prawnych. Bardzo istotny jest zatem społeczny wymiar tej współpracy - umożliwia ona dotarcie z poradnictwem i pomocą konsumencką do szerszego grona potrzebujących  – powiedziała prof. Małgorzata Król, opiekun Kliniki Prawa WPiA UŁ.

- Ja z dużą satysfakcją przyjmuję fakt, że dzisiaj mówić będziemy o instytucjonalnej ochronie konsumentów. Zadanie strukturalnej ochrony konsumenta jest zadaniem państwa, ale nie tylko, bo i samorządu, i organizacji pozarządowych. Dzisiaj ich przedstawiciele zaprezentują nie tylko to, jak są zorganizowani i jak funkcjonują, ale także w jakim zakresie wchodzi w rachubę wsparcie konsumentów z ich strony – zapowiedział dr Świderski.

Prezydent Piątkowski i Rzecznik Konsumentów podkreślili, że o skali potrzeb w tym względzie najlepiej świadczą liczby - blisko 9 tys. porad i informacji udzieliło Biuro Rzecznika w roku ubiegłym, w tym podjęto ponad 17oo interwencji, zaś łączna wartość towarów i usług, które były przedmiotem wystąpień, wyniosła blisko 3 mln zł.

Po konferencji organizatorzy przewidzieli możliwość kontynuowania dyskusji przy stolikach eksperckich oraz zaopatrzenia się w materiały informacyjne i edukacyjne udostępnione przez UOKiK, UKE i URE.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt