Przewodniczący Komisji Transportu i Ruchu Drogowego Krzysztof Makowski przeciwny akcji protestacyjnej w łódzkim MPK w dobie epidemii

- W ostatnich dniach w mediach pojawiły się wypowiedzi przedstawicieli niektórych związków zawodowych łódzkiego MPK dotyczące przeprowadzenia akcji strajkowej w maju – powiedział Krzysztof Makowski, przewodniczący Komisji Transportu i Ruchu Drogowego Rady Miejskiej.

- Związkowcy planują rozpocząć akcję protestacyjną, jeżeli Zarząd Spółki MPK nie spełni ich oczekiwań finansowych. Należy pamiętać, że obecnie trwa pandemia, życie ludzkie jest szczególnie zagrożone. Nawet jeśli uda się zatrzymać wzrost zakażeń, to podejmowanie teraz strajku jest niezgodne z prawem. Takie uzyskałem zapewnienie prawników. Ewentualne działania strajkowe zaszkodzą firmie i narażą osoby biorące udział w akcji protestacyjnej na konsekwencje prawne. Nie chciałbym, aby zaistniała taka sytuacja z szacunku do pracy, jaką wykonują osoby zatrudnione w MPK. 

Skieruję dziś pismo do pana Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w którym zwracam uwagę, że obecnie żyjemy w wyjątkowej rzeczywistości. Podejmowanie teraz strajku może grozić życiu ludzkiemu, a także doprowadzić do upadku niektórych spółek.

Akcja protestacyjna nie poprawi funkcjonowania łódzkiego MPK. Nasze miasto boryka się z problemami braku pieniędzy. Podejmujemy cięcia budżetowe, aby zachować płynność finansową. MPK dziennie traci około 120 tys. zł  z niesprzedanych biletów jednorazowych, które do tej pory były w ciągłym obiegu. Zakupiono także preparaty i środki ochronne dla pracowników. Obecnie straty MPK wynoszą 10 mln zł, a nie są to ostateczne efekty panującej pandemii. Apeluję do przewodniczących wszystkich centrali związkowych, aby wspierali nas w tej trudnej sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy. Pismo, które wyślę do pana Piotr Dudy, skieruję również do przewodniczących dwóch innych dużych związków: OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych  – dodał przewodniczący Krzysztof Makowski.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt