Rada Miejska uhonorowała dawców szpiku

- Łódź docenia wkład dawców szpiku w ratowanie życia drugiego człowieka - w naszym mieście będą jeździć bezpłatnie w MPK – poinformował Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów ma na celu zachęcić łodzian do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych krwi obwodowej. Im więcej osób zarejestrowanych, tym większe prawdopodobieństwo uratowania ludzkiego życia - wartego o wiele więcej niż symboliczny koszt biletu.  

W Polsce średnio co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że zachorowała na białaczkę. Diagnozę tę słyszą zarówno osoby dorosłe, młodzież, jak i rodzice małych, bezbronnych dzieci. Nowotwór krwi może dotyczyć bowiem każdego, niezależnie od wieku. Często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Głównym założeniem uchwały jest propagowanie wśród mieszkańców Łodzi idei dawstwa, pokazanie, jak ważną rolę odgrywają dawcy szpiku w walce z nowotworami krwi. Każdy z nas może zostać dawcą i pomóc chorej na białaczkę osobie dając jej szansę na zdrowie i życie.

W Łodzi mieszka 93 dawców przeszczepu, w tym 9 zasłużonych dawców. W takich miastach, jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Rzeszów, Białystok, Elbląg czy Lublin dawcy mogą poruszać się komunikacją miejską bezpłatnie – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

- Pragniemy w sposób symboliczny uhonorować dawców – powiedziała Emilia Susniło-Gruszka, radna Rady Miejskiej.

- Zachęcamy do rejestrowania się w bazie dawców, która musi być niewspółmiernie większa niż baza biorców. Znalezienie bliźniaka genetycznego jest bardzo rzadkie. Zgodnie z podjętą uchwałą do przejazdu upoważniać będzie legitymacja „Dawca Przeszczepu” lub „Zasłużony Dawca Przeszczepu” wraz z dokumentem stwierdzającym tożsamość lub potwierdzeniem tożsamości przy pomocy aplikacji mObywatel – dodała radna Emilia Susniło-Gruszka.

- Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się  w bazie Fundacji DKMS – powiedziała Elżbieta Bartczak, radna Rady Miejskiej.

- Z wewnętrznej strony polika pobierany jest wymaz i już zostaje się potencjalnym dawcą. Moja bliska osoba boryka się z ostrą białaczką szpikową. Ludzie chorzy bardzo czekają na dawców, którzy stanowią dla nich możliwość dalszego życia. Niestety wiele osób nie zdąży doczekać przeszczepu – dodała radna Elżbieta Bartczak.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt