Radni chcą upamiętnienia prezydenta Rżewskiego, Kapitana Stefana Pogonowskiego i św. Urszuli Ledóchowskiej

Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak jest zdania, że z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości należy w Łodzi uczcić pamięć Aleksego Rżewskiego.

Został on prezydentem naszego miasta w 1919 roku, stąd pomysł by upamiętnić to wydarzenie właśnie teraz. Z taką inicjatywą do Rady Miejskiej wyszło stowarzyszenie Młodzi Demokraci.

- Zaproponowali trzy formy oddania pamięci prezydenta Aleksego Rżewskiego. Pierwsza to pomnik, który miałby stanąć na skrzyżowaniu ul. Struga i Kościuszki.  Będziemy na ten temat dyskutować na posiedzeniu Komisji Kultury – zapowiedział Tomasz Kacprzak.

Inne propozycje uczczenia pamięci pierwszego prezydenta Łodzi po odzyskaniu niepodległości Aleksego Rżewskiego to nazwanie tramwaju jego  imieniem (pracował w zajezdni „Brus”, na linii konstantynowskiej)  lub parku, który zostanie utworzony w związku z Expo Horticultural 2024.

Rada Miejska zdecydowała o upamiętnieniu także postaci św. Urszuli Ledóchowskiej. Jej imieniem ma zostać nazwany pasaż wzdłuż ul. Czerwonej. Tam mieści się zgromadzenie sióstr urszulanek. W 1989 roku relikwie świętej przybyły z Rzymu do Łodzi. 

W czasie LXX sesji podjęto także decyzję o powstaniu w Łodzi pomnika Kapitana Stefana Pogonowskiego. Był łodzianinem, jednym z największych bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Zginął prowadząc atak I Batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, którym dowodził, na wielokrotnie liczniejsze siły bolszewików
Pomnik zaprojektował i wykona profesor Zbigniew Dudek z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Będzie wykonany z czarnego i czerwonego granitu. Stanie na skwerze u zbiegu ulic Pogonowskiego i Legionów w Łodzi. Czarny kilkumetrowy pylon, będzie uformowany w kształcie głowni szabli, która rozłupuje czerwoną bryłę granitu, symbolizującą sowiecką nawałę. Wykonana z brązu aplikacja w górnej części pylonu jest rozwinięciem zdobień kwiatowych, grawerowanych na paradnych szablach. Na granitowej szabli będzie umieszczone godło państwowe i odznaka 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Na czołowej stronie pomnika, na kamiennym czerwonym obelisku znajdzie się dedykacja: „Kapitanowi Stefanowi Pogonowskiemu”. 
Odsłonięcie pomnika planowane jest w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 roku. Pomnik Kapitana Stefana Pogonowskiego chce postawić społeczny komitet w ramach publicznej zbiórki, prowadzonej głównie wśród łódzkich przedsiębiorców.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt