Reagan zastąpi Roosevelta?

- Nazwa ulicy noszącej imię prezydenta Stanów Zjednoczonych, który zezwolił na zainstalowanie w Polsce komunizmu, powinna być zmieniona na imię prezydenta, który walnie przyczynił się do uwolnienia Polski od komunizmu i odzyskania przez nią niepodległości – twierdzą radni Prawa i Sprawiedliwości.

Witold Ancerowicz, UMŁ
Ulica Roosevelta
2 zdjęcia
Witold Ancerowicz, UMŁ
Witold Ancerowicz, UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Przygotowali projekt uchwały w sprawie nadania nazwy Ronalda Reagana ulicy Franklina Delano Roosevelta. Dokument trafił pod obrady Komisji Kultury.

- Roosevelt miał swoje niewątpliwe osiągnięcia z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych, ale nie za to go kochamy. W Jałcie zachował się tak, jak się zachował. Nawet nie próbował osiągnąć czegokolwiek więcej z punktu widzenia Polski i nas sprzedał. Moim zdaniem ta zmiana jest jak najbardziej potrzeba – podkreślił na posiedzeniu komisji radny PiS Bartłomiej – Dyba Bojarski.

W projekcie uchwały radni PiS podkreślili m. in., że „Ronald Reagan silnie wspierał Polaków w dążeniu do obalenia komunizmu poprzez pomoc dla opozycjonistów, zdecydowaną reakcję wobec represji stanu wojennego, wreszcie poprzez przeciwstawienie się „imperium zła”, jak nazwał w 1983r. komunistyczną Rosję. Twarda polityka Reagana wobec ZSRR (zwłaszcza poprzez narzucony wyścig zbrojeń określony mianem „Gwiezdnych wojen”) wymusiła zmianę ustrojową w bloku wschodnim zapoczątkowaną na szczycie politycznym Reagan – Gorbaczow w Reykjaviku. Otwarło to drogę do Okrągłego Stołu w Polsce.”

Przewodniczący Klubu Radnych SLD Sylwester Pawłowski przypomniał, że IPN nie zakwestionował nazwy ul. Roosevelta.

- Dla USA nie będzie zrozumiałe, dlaczego tak żonglujemy nazwami i zamieniamy jednego prezydenta na drugiego – powiedział przewodniczący.

Komisja Kultury negatywnie oceniła propozycję zmiany nazwy ulicy Franklina Delano Roosevelta. 3 radnych głosowało „za”, 8 było „przeciw”.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt