Po sukcesach UEFA EURO 2012 oraz Mistrzostw Europy UEFA U-21 Polska 2017, przed naszym krajem oraz Polskim Związkiem Piłki Nożnej kolejne organizacyjne wyzwanie, czyli Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019. Na stadionach w Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdyni, Lublinie, Łodzi i Tychach 24 zespoły z całego globu przystąpią do ponad trzytygodniowej rywalizacji, która wyłoni najlepszych z najlepszych.
Podobnie, jak w przypadku poprzednich dużych imprez, także i tym razem PZPN zaprasza do pomocy wolontariuszy, czyli osoby pełne energii i sportowej pasji, lubiące kontakt z ludźmi i nowe wyzwania oraz cechujące się wysoką kulturą osobistą i zaangażowaniem. - Wszelkie podsumowania wydarzeń sportowych pokazują, że to właśnie wolontariusze cieszą się największym zaufaniem uczestników. To u nich kibice najczęściej szukają pomocy, a ich otwarta postawa, życzliwość i uśmiech, jakim obdarzają wszystkich wokół, wznoszą każdą imprezę na wyższy poziom. Zawsze bardzo się cieszymy, gdy czujemy, że wolontariusze są częścią naszych projektów - mówi prezes PZPN, Zbigniew Boniek.
Do udziału w Programie Wolontariatu Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 zaproszone są wszystkie osoby pełnoletnie, dysponujące wolnym czasem w maju i czerwcu przyszłego roku. Będzie to dla nich niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć "kuchnię" organizacji jednej z największych piłkarskich imprez na świecie, zdobyć cenne doświadczenie, które pomoże w znalezieniu wymarzonej pracy w przyszłości, zawiązać nowe znajomości oraz czerpać radość z pomagania innym. - Z wszystkich imprez, w których brałem udział, zabrałem do domu bagaż pełen cennych doświadczeń. Dziś trudno jest mi sobie wyobrazić lepszy sposób na inwestycję czasu, który poświęciłem na wolontariat. Spróbujcie sami, to może być przygoda Waszego życia - przekonuje jeden z wolontariuszy PZPN, Jakub Łatkiewicz. - Zawsze cieszę się, gdy mogę uczestniczyć w wolontariacie. Jeśli już wiesz, że chcesz dołączyć do naszego pozytywnie zakręconego grona, gratuluję decyzji! - wtóruje mu wolontariuszka, Aleksandra Popielska.
Dla chętnych przygotowana została szeroka gama stanowisk do wyboru. Wśród nich są m.in:
- Wolontariusz Informacyjny - udzielanie kibicom informacji m.in. o samym wydarzeniu, topografii stadionu czy komunikacji miejskiej.
- Wsparcie osób z niepełnosprawnościami - asystowanie osobom z niepełnosprawnościami w dostaniu się na obiekt, poruszaniu się po nim i odnajdywaniu miejsc o ułatwionym dostępie.
- Biuro Prasowe - pomoc m.in. w przygotowaniu konferencji prasowych oraz dostarczaniu dziennikarzom z całego świata oficjalnych składów, statystyk i innych materiałów.
- Ticketing - pomoc w skanowaniu biletów, udzielanie informacji, kierowanie do wejść odpowiednich względem wykupionego miejsca oraz raportowanie ewentualnych problemów biletowych.
- Ceremonie - wsparcie organizacji oraz przebiegu ceremonii przedmeczowych i pomeczowych, m.in. poprzez przygotowanie i rozmieszczanie elementów dekoracji.
Elektroniczna rekrutacja została otwarta 17 września 2018 roku i potrwa do 31 grudnia. W styczniu i lutym 2019 roku, w Miastach Gospodarzach, przeprowadzone zostaną rozmowy z kandydatami, a ostateczne wyniki rekrutacji ogłoszone zostaną 28 lutego 2019 roku. Następnie w każdym z sześciu Miast Gospodarzy zorganizowane zostaną szkolenia, mające na celu przygotowanie wolontariuszy do działań w trakcie turnieju. Zapisy oraz szczegóły dotyczące wolontariatu dostępne są na www.laczynaspilka.pl/wolontariat, a także na wolontariat.laczynaspilka.pl.
Harmonogram rekrutacji:
- 09.2018 - otwarcie elektronicznego systemu rekrutacji
- 12.2018 - zakończenie przyjmowania zgłoszeń
- Styczeń, luty 2019 - rozmowy rekrutacyjne z zakwalifikowanymi osobami
- 02.2019 - ogłoszenie wyników rekrutacji