Remont dworca Łódź Kaliska - jak stare błędy dostaną nowe opakowanie

W dniu dzisiejszym radni Rady Miejskiej w Łodzi mówili o nieprzemyślanej inwestycji w dworzec Łódź Kaliska

Marcin Hencz, radny Rady Miejskiej w Łodzi: W 2015 r. zapadła decyzja dotycząca przyznania środków unijnych na remont dworca Łódź Kaliska. Uważamy, że inwestycja jest potrzebna, ale mamy wrażenie, że PKP nie miało pomysłu w jaki sposób wydać pozyskane pieniądze. Stare problemy zostaną zapakowane w nową elewacje. Dworzec cały czas będzie stał w miejscu oddalonym od komunikacji publicznej. Dalej będzie zachowany podział na dwa wiadukty. Prowadzi to do sytuacji, w której pasażerowie będą mieli problemy z przemieszczaniem się między peronami. Mówimy tutaj o kompleksowej inwestycji za półtora miliarda złotych. Mamy wrażenie, że można było te pieniądze wydać dużo lepiej. Jesteśmy w sytuacji, w której komfort pasażerów nie zostanie zwiększony.

Emilia Susniło–Gruszka, radna Rady Miejskiej w Łodzi: Podczas rozmów, mieszkańcy niejednokrotnie skarżyli się, że na dworcu panuje chaos spowodowany brakiem oznaczeń. Naszym zdaniem tablice informacyjne nie są w odpowiednich miejscach, albo po prostu ich nie ma. Większość pasażerów przyjeżdżających na dworzec kieruje się do budynku głównego. Natomiast w nim są zdjęte wszystkie tablice informujące o odjazdach i przyjazdach pociągów. Po remoncie drugiego wiaduktu perony są bardzo daleko od siebie. Znaczne odległości peronów oraz brak informacji doprowadza do sytuacji, w której pasażerowie są zagrożeni tym, że nie zdążą na właściwy pociąg. Apelujemy do PKP o jasne i przejrzyste oznaczenia. Wiemy, że dworzec będzie remontowany, ale do tego czasu potrzeba stworzyć system ułatwiający uzyskanie informacji dotyczących odjazdów i przyjazdów pociągów.

Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: Na całym świecie uznaje się dworzec za pierwszą wizytówkę miasta. Nie negujemy sensu inwestycji w dworzec Łódź Kaliska. Uważamy, że jest ona potrzebna, ale nie w zaproponowanej przez PKP postaci. Jesteśmy w sytuacji, w której nie wzrośnie komfort podróżujących. Aktualnie na dworcu są zdjęte tablice informacyjne, a nowe przy peronach działają różnie. Co więcej problemem jest nieoznakowanie wind, którymi osoby w potrzebie mogą dostać się na peron. Są one poukrywane po całym dworcu, co prowadzi do problemów z przemieszczaniem się. Będziemy monitorować całą inwestycję. Komfort oraz bezpieczeństwo. To są warunki konieczne, by dworzec jak i całe miasto zostało odebrane pozytywnie przez podróżujących.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt