Krzysztof Makowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Na ostatniej Komisji Edukacji wystąpiliśmy do kuratora z wnioskiem, aby apelował do wszystkich szkół w województwie łódzkim o niekorzystanie z podręcznika Wojciecha Roszkowskiego do przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Niestety kurator tę pozycję uznał za arcydzieło i postanowił ją rekomendować. Na dzisiejszej Komisji Edukacji zamierzamy przyjąć stanowisko skierowane do łódzkich nauczycieli i rodziców. Pragniemy zachować pełną autonomie i niezależność szkół. Nie chcemy ingerować w decyzje nauczycieli dotyczące zakupu podręcznika. Podstawa programowa nie nakazuje zakupu konkretnej książki. Mamy nadzieję, że obok pozycji pana Roszkowskiego pojawią się za chwilę na rynku dwie kolejne. Wówczas będzie możliwość wyboru pomocy edukacyjnej. Należy uczniom przekazywać wiedzę, a nie kreować prawicowy światopogląd. Apelujemy do rodziców, aby występowali do nauczycieli z wnioskiem o niekorzystanie z podręcznika do HiT-u, ponieważ ta książka narusza podstawowe prawa i wartości osób o innych poglądach politycznych, światopoglądowych i orientacji seksualnej. Przygotowaliśmy projekt stanowiska skierowany do rodziców i nauczycieli.
Karolina Kępka, radna Rady Miejskiej w Łodzi: - W książce pana Roszkowskiego zawarte są opinie, a nie fakty. Natura podręcznika jest taka, że zawiera właśnie obiektywny opis rzeczywistości. Dlatego trudno tutaj mówić o podręczniku. Historia i Teraźniejszość ma zastąpić Wiedzę o Społeczeństwie. W szkołach ponadpodstawowych WOS będzie już tylko w programie rozszerzonym. Chodzi o to, żeby nie kształcić w zakresie Wiedzy o Społeczeństwie, ponieważ wówczas łatwiej będzie zarządzać późniejszymi wyborcami. Uczniowie nie będą wiedzieli, czym jest norma prawna i demokracja. Bardzo nad tym ubolewamy. Chcemy ośmielić rodziców do tego, aby nie kupowali podręcznika pana Roszkowskiego.
Emilia Susniło-Gruszka, radna Rady Miejskiej w Łodzi: - Stanowisko jest wyrazem oburzenia co do treści jakie są zawarte w tym podręczniku. Troszczymy się o edukację dzieci. Jedna z mam zapytała mnie, co stanie się w sytuacji, gdy nauczyciel wybierze tę książkę i będzie nauczał zgodnie z jej zawartością. Jak będę wówczas wyglądały klasówki? Czy uczniowie mają odpowiadać na pytania zgodnie z treścią tego podręcznika? Zrobią to, żeby dostać dobrą ocenę? A jeśli nie zgadzają się ze światopoglądem autora? Oburzenie tą sprawą przetoczyło się przez całą Polskę. Rzecznik Praw Obywatelskich pytał, czy treści zawarte w tej pozycji zgodne są z konstytucją, zasadą bezstronności światopoglądowej państwa i poszanowaniem każdego człowieka. Są to bardzo ważne pytania. Edukacja obywatelska jest istotna. Mam nadzieję, że jutro na sesji nasz apel poprą wszyscy radni.
Jutro (31 sierpnia) na sesję Rady Miejskiej w Łodzi ma trafić projekt uchwały - apel skierowany do rodziców i nauczycieli w sprawie podręcznika Historia i Teraźniejszość.
Uchwała jest wyrazem protestu przeciwko wprowadzeniu nowego przedmiotu HiT oraz podręcznika do niego autorstwa Wojciecha Roszkowskiego. To także protest przeciwko upolitycznieniu i ideologizacji szkoły (wiedza o systemach politycznych jest w tym przedmiocie traktowana tendencyjnie, a szkoła nie powinna być zaangażowana politycznie). Projekt uchwały jest apelem do rodziców i nauczycieli o nieużywanie tego podręcznika - z jednoczesnym zachowaniem autonomii szkół. Gdy uchwała zostanie pozytywnie zaopiniowana przez radnych, zostanie przekazana do dyrektorów szkół i placówek.