Rozrasta się System Monitoringu Miejskiego w Łodzi. Dzięki głosom łodzian coraz więcej kamer strzeże bezpieczeństwa mieszkańców

Rokrocznie rośnie liczba kamer znajdujących się w Systemie Monitoringu Miejskiego. Tych przybędzie także w tym roku. W ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego łodzianie zdecydowali, że kolejny punkt kamerowy pojawi się na osiedlu imienia Józefa Montwiłła-Mireckiego. Na kluczowym dla mieszkańców rogu Alei Unii Lubelskiej i ulicy Ksawerego Praussa zainstalowane zostaną 4 kamery kierunkowe oraz jedna kopułowa.

Fot. Archiwum UMŁ
2 zdjęcia
Fot. Archiwum UMŁ
Fot. Archiwum UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Mieszkańcy tego osiedla przejawiają inicjatywę jeśli chodzi o bezpieczeństwo. W ostatnich latach na ich wniosek zrealizowaliśmy już 3 zadania, teraz będzie realizowane 4. Mieszkańcy, mając skromny budżet występują z wnioskiem o budowę jednego bądź dwóch punktów kamerowych i stąd ich liczba sukcesywnie tam rośnie - powiedział Waldemar Walisiak, Naczelnik Wydziału Monitoringu Straży Miejskiej w Łodzi.

W grudniu 2021 roku zakończyły się realizacje projektów wybranych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020/2021. W 10 punktach miasta wybranych przez łodzian umieszczono 14 nowych kamer. Urządzenia zainstalowane zostały w:

  • 7 punktach na osiedlu Bałuty-Doły: na rogu ulicy Marysińskiej z ulicą Okopową, na rogu ulicy Kowalskiej z ulicą Franciszkańska, na rogu ulicy Złotniczej z ulicą Organizacji Wolność i Niezawisłość, na rogu ulicy Wojska Polskiego z ulicą Bartosza Głowackiego, na rogu ulicy Wojska Polskiego z ulicą Marynarską, na krańcówce MPK przy ulicy Marysińskiej oraz na rogu ulicy Franciszkańskiej z ulicą Szklaną;
  • 2 punktach na Kozinach: na ulicy  Jana Pietrusińskiego 24/28 oraz na ulicy Jana Długosza 27
  • 1 punkcie na osiedlu imienia Józefa Montwiłła-Mireckiego: na rogu ulicy Srebrzyńskiej z Aleją Unii

Dodatkowo, w grudniu 2021 roku włączono do Sytemu Monitoringu 10 kamer Zarządu Inwestycji Miejskich. Znalazły się one w 2 punktach na przebudowanej ulicy Zarzewskiej. Punkty te zostały zainstalowane na wniosek mieszkańców Osiedla Górniak i uzupełniły istniejącą na osiedlu sieć kamer.

Obecnie Systemu Monitoringu Miejskiego liczy 763 kamery rozmieszczone w 274 punktach na terenie Łodzi. Korzysta z nich Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Łodzi, Straż Miejska w Łodzi, Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi, Komenda Wojewódzka i Miejska Policji oraz podległe im komisariaty. W systemie zarejestrowanych jest ponad 500 użytkowników z tych instytucji korzystających z dostępu do zasobów systemu oraz jego archiwum.

Operatorzy Straży Miejskiej w Łodzi obsługują System Monitoringu Miejskiego za pomocą 11 stanowisk oglądowych. Dwa z nich znajdują się w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, a 9 w siedzibie Straży Miejskiej przy ul Wólczańskiej 121/123. Na stanowiskach w systemie pracy zmianowej 12-to godzinnej pracuje łącznie 28 operatorów, w tym 8 strażników i 20 pracowników cywilnych.

- Każdy operator ma zestaw kamer do obsłużenia. Przełącza się między punktami kamerowymi, obserwując przez jakiś czas dany obszar. Praca operatorów jest tutaj najważniejsza. Czasami jest tak, że widząc na kamerze np. grupę osób, przewiduje, żeby prewencyjnie wysłać tam patrol, bo może się tam coś wydarzyć. I nie wydarza się i o to chyba chodzi. Chciałbym, aby kamery działały właśnie prewencyjnie - dodał Piotr Czyżewski, z-ca Komendanta Straży Miejskiej w Łodzi.

Operatorzy ujawnili zarejestrowali i przekazali do realizacji w kolejnych latach następujące ilości zdarzeń:

2015                                      2678

2016                                      3331

2017                                      5104

2018                                      5236

2019                                      4284

2020                                      3421

2021                                      3727

Dominujące zdarzenia są związane z zakłócaniem ładu i porządku oraz wykroczeniami w ruchu drogowym.

Jednymi z bardziej interesujących przykładów działania Systemu Monitoringu Miejskiego są niedawne interwencje, które udało się podjąć, dzięki zainstalowanym kamerom. I tak:

26 grudnia 2021 roku około godz. 2:40 w okolicach Przystanku Centrum dzięki czujności operatorów ujawniono i doprowadzono do ujęcia 2 sprawców rozboju, którzy pobili i okradli mężczyznę zabierając mu zegarek o wartości 12 tysięcy złotych. Operatorzy Straży Miejskiej prowadzili obserwację sprawców co pozwoliło na ich ujęcie.

- Tu warto dodać, że widząc to zdarzenie, dwie interwencje działy się równolegle. Najpierw ratujemy życie, w tym przypadku zdrowie pobitego, udzielając mu pierwszej pomocy, a następnie operator kamer śledził sprawców i udało się ich złapać bez problemu – wyjaśnił Piotr Czyżewski.

W Sylwestrową noc monitoring zarejestrował mężczyznę, który strzelał racami w kierunku radiowozu. Sprawca został zatrzymany.

3 stycznia 2022 roku na ulicy Piotrkowskiej zarejestrowano zdarzenie dotyczące zatrzymania nietrzeźwego kierowcy, który na widok nadjeżdżającego radiowozu podjął próbę ucieczki. Co ważne, w trakcie tego zdarzenia obywatelską postawą wykazał się funkcjonariusz Straży Granicznej, który nie będąc wówczas na służbie czynnie przyczynił się do zatrzymania kierującego nietrzeźwego.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt