Rusza rekrutacja do szkół średnich i egzaminy 8-klasistów

W poniedziałek 15 czerwca rozpoczyna się rekrutacja do szkół średnich. A już od wtorku egzaminacyjny maraton 8-klasistów i na początek język polski.

Nabór do szkół średnich

W placówkach prowadzonych przez łódzki samorząd przygotowano ogółem 5 639 miejsc, w tym: 3 017 w liceach, 2 128 w technikach oraz 494 w szkołach branżowych.

W liceach nr: XXVI, XXXI, XXXIII, XLIII i XXXII zaplanowano po 5 oddziałów klas pierwszych, po 4 będą w liceach nr: I, III, VI, VIII, IX, XI, XII, XXI, XXV, XXIX i XLVII, a po 3 w liceach nr: II, XIII, XV, XVIII, XX, XXIV, XXX, XXXIV i XLII.

- Na pewno każdy znajdzie miejsce w szkole średniej, przygotowaliśmy ich więcej, ponieważ co roku o przyjęcie ubiegają się też uczniowie z innych miast województwa, a nawet z odległych zakątków Polski - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. - Zachęcam do zapoznania się z ofertą naszych szkół i polecam uwadze szkoły branżowe oraz technika. W tym roku uruchamiamy dwa nowe kierunki kształcenia w technikach: rachunkowość oraz programista, ponieważ takie jest zapotrzebowanie rynku.

Rekrutacja potrwa do 10 lipca. Jest elektroniczna, a kandydaci wybierają 3 dowolne szkoły średnie, uszeregowane według preferencji od tej najważniejszej. Można wskazać w tych szkołach dowolną liczbę oddziałów, także uszeregowanych od najważniejszego. 12 sierpnia kandydaci poznają listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Terminarz rekrutacji ustalił kurator oświaty, a jest ona później niż zwykle z uwagi na epidemię koronawirusa.

Więcej informacji o naborze do szkół ponadpodstawowych: https://uml.lodz.pl/edukacja/dla-uczniow-i-rodzicow/nabor/rekrutacja-do-szkol-ponadpodstawowych/

Egzaminy 8-klasistów

We wtorek 16 czerwca pierwszy dzień egzaminów na zakończenie klasy 8, który napisze 4 231 uczniów.

Podobnie jak maturzyści także absolwenci klas 8 muszą przestrzegać reżimu sanitarnego co oznacza maseczkę, własne przybory do pisania, wodę oraz obowiązkową dezynfekcję rąk po wejściu na salę. Stoliki będą ustawione co 1,5 metra od siebie dlatego egzamin będzie się odbywał w kilku salach a nawet na korytarzu - wszystko zależy do przestrzeni jaką dysponują poszczególne placówki.

- Szkoły są gotowe, wszystko jest zdezynfekowane, bezpieczne, uczniom pozostaje tylko skupić się na pytaniach, by prawidłowo na nie odpowiedzieć - dodała wiceprezydent Łodzi.

Na razie nie ma informacji o uczniach, którzy z powodu kwarantanny nie będą mogli napisać egzaminu, ale jeśli do wtorku ktoś będzie musiał pozostać w izolacji albo z innych losowych powodów nie będzie mógł przyjść na egzamin - napisze go na początku lipca.

We wtorek 8-klasiści piszą język polski, w środę matematykę, a w czwartek język obcy.

Polecane aktualności

Fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Najukochańszym jubilatkom – moc życzeń! 602. rocznica lokacji Łodzi i 202. urodziny ulicy Piotrkowskiej

Tomasz Walczak / BAM

Kosze i wiązanki kwiatów, a przede wszystkim serdeczne życzenia złożyliśmy Łodzi, obchodzącej 29… więcej

„Rozmowy jak przy kawie”. Przed nami premiera ostatniego z pięciu tomów monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BAM

W najbliższy piątek, 18 lipca o godzinie 17 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy… więcej

healthy cities

Dołącz do wyzwania Healthy Cities

MM / KS

Ruszyła piąta edycja wyzwania Healthy Cities, corocznej inicjatywy Grupy LUX MED, która łączy… więcej

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Kontakt