- W "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" dominującą część pomocy skierowano na tzw. ścianę wschodnią. Sugeruje to, że motywacją dla budowy tego planu było wsparcie tych regionów, gdzie PiS wygrywa wybory. A pomijanie takich niewygodnych politycznie jak Łódź - mówi Bartosz Domaszewicz.
I czytając obszerną publikację dotyczącą planów Ministra Rozwoju wylicza, że:
- zabiera się Łodzi rolę dominującego ośrodka BPO mimo, iż sektor ten stanowi ważny czynnik walki z bezrobociem w naszej aglomeracji
- nie przewiduje się dla Łodzi roli centrum przemysłu zbrojeniowego - lotniczego - mimo potencjału Wojskowych Zakładów Lotniczych czy już istniejącej bazy badawczo - rozwojowej Airbusa
- nie ma Łodzi wśród miast wymienianych jako ośrodki Data Center - mimo iż w łódzkim Technoparku mamy najnowocześniejszy superkomputer w Polsce. Nas pominięto w najbardziej dochodowych i rozwojowych projektach gospodarczych z dziedziny informatyki
- w Łodzi nie ma zlokalizowanego rozwoju właściwego dla jej silnych stron technologicznych, np. sektora energetyki
- Plan Morawieckiego przewiduje dla nas rolę sypialni Warszawy - podkreśla radny Domaszewicz. - A Łódź zasługuje na wysokopłatne miejsca pracy. Oczekujemy wsparcia w przyciąganiu do nas dochodowych branż.
Bartosz Domaszewicz przypomina słowa z expose Premier Beaty Szydło: "rząd widzi problemy i nie pozostawi z nimi Łodzi samej sobie".
- Wbrew słowom Pani Premier znów jesteśmy marginalizowani - podkreśla radny. - Łódź jest jedynym dużym miastem, które wymaga zdecydowanej centralnej pomocy w rozwoju produkcji. To warunek niezbędny jeśli chcemy wyjść z pułapki niskich dochodów.
Radny podkreśla, że tak jak Premier Beata Szydło nie potrafiła odpowiedzieć zatroskanemu o Łódź mieszkańcowi na pytanie: "Co rząd PiS zrobił dla Łodzi", tak Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki nie odpowiedział na pytania Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej z kwietnia 2016 r. o miejsce Łodzi w "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" Polski.
Łukasz Magin, rzecznik prasowy Klubu Radny PiS tymczasem twierdzi, że: "Sektory przemysłu, wymienione w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, nie są sytuowane geograficznie. O Łodzi mówi się w kontekście EXPO 2022 i wspierania powiązań z Warszawą tak, aby łączyć potencjał rozwojowy obydwu metropolii np. poprzez budowę Centralnego Portu Lotniczego. Poza tym rząd PiS zapowiada w strategii specjalne programy dla aglomeracji z problemami strukturalnymi, wśród których obok Łodzi wymienia Śląsk i Szczecin."