Startuje konkurs na opracowanie programu rezydencji artystycznych

Wydział Kultury UMŁ ogłasza konkurs ofert skierowany do organizacji pozarządowych, których zadaniem będzie przeprowadzenie pilotażowego programu rezydencji artystycznych w Łodzi.

fot. CC0 license
Startuje konkursu na opracowanie programu rezydencji artystycznych
3 zdjęcia
fot. CC0 license
fot. UMŁ
fot. Paweł Łacheta
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Podstawowym założeniem wszystkich programów rezydencji artystycznych – w skrócie AIR (ang. Artist In Residence) jest wymiana twórcza – w zamian za komfort pracy, twórca kreuje pracę site specific, ofiarowuje swoje dzieło, organizuje wystawę, warsztaty. Ich podstawowym celem jest nawiązanie dialogu z artystą innej kultury oraz promocja konkretnego miejsca. Na całym świecie funkcjonuje kilkaset takich programów, najsłynniejsze placówki rezydencjonalne znajdują się w ojczyźnie tej koncepcji – Stanach Zjednoczonych, w tym np. kolonia artystyczna – Woodstock Byrdcliffe Guild. W Polsce istnieje kilkadziesiąt programów rezydencji artystycznych, które .różnią się  m.in: formą, czasem pobytu, sposobem naboru, przeznaczanymi środkami. Jedne działają przy instytucjach kultury, inne przy organizacjach pozarządowych, jeszcze inne z inicjatywy prywatnej. Takie programy prowadzą m.in. gdańskie CSW Łaźnia, poznańskie CK Zamek, sopocka Zatoka Sztuki, a także  samorządy – np. warszawski czy wrocławski. Teraz do tego grona dołącza Łódź

- Specyfika naszego programu to przyświecająca mu idea łączenia różnych podmiotów zaangażowanych w działalność kulturalną: od indywidualnych twórców, przez organizacje pozarządowe po miejskie instytucje kultury. Dlatego nasz program zakłada, że operatorem rezydencji będzie wyłoniona w konkursie organizacja pozarządowa, zapraszająca indywidualnych artystów na jednomiesięczne pobyty w Łodzi i podejmująca w ramach programu współpracę z miejskimi instytucjami kultury, co jest wymogiem konkursowym. Na pierwszą pilotażową edycję przeznaczyliśmy  50.ooo zł. Jeśli, w co nie wątpię, program okaże się sukcesem, będziemy myśleć o zwiększeniu puli tych środków – mówi wiceprezydent miasta, Krzysztof Piątkowski.

Drugim założeniem programu jest łączenie przez gospodarza rezydencji działań twórczych z edukacyjnymi. Gwarantuje to konkursowy wymóg organizacji  jednego wydarzenia naukowego – konferencji bądź seminarium - mającego na celu: inaugurację programu, prezentację twórczej roli zjawiska rezydencji artystycznych, popularyzację i prezentację najlepszych przykładów instytucji lub innych podmiotów prowadzących takie programy, prezentację twórców odbywających pobyty rezydencyjce oraz integrację środowiska kulturotwórczego Łodzi..

Operator programu zobowiązany jest zapewnić zaproszonym artystom wsparcie merytoryczne i organizacyjne, a także miejsce i narzędzia pracy.

- Adresujemy rezydencje do artystów reprezentujących bardzo różne dziedziny twórczości: od sztuk wizualnych, przez muzykę, sound art, taniec i performance, po literaturę, architekturę i film. Projekt nie ogranicza się do mieszkańców Polski, jest jak najbardziej otwarty na artystów zagranicznych o udokumentowanym dorobku. Rezultatem rezydencji powinno być powstanie nowego dzieła, wydarzenia lub działania artystycznego opartego na oryginalnym pomyśle, wymianie wiedzy, doświadczeń lub praktyk – wyjaśnia Monika Ptasińska z Wydziału Kultury UMŁ.

Liczymy na to, że program  będzie kolejnym narzędziem efektywnej promocji miasta, a jednocześnie sprawi, że łódzka kultura i przestrzeń wzbogacą się o dzieła równie charakterystyczne i wartościowe jak Pasaż Róży – dodaje wiceprezydent Piątkowski.

https://bip.uml.lodz.pl/urzad-miasta/ogloszenia-i-zawiadomienia/ogloszenia-urzedu-miasta-lodzi/ogloszenie/otwarty-konkurs-ofert-w-formie-powierzenia-realizacji-zadania-publicznego-w-zakresie-kultury-sztuki-ochrony-dobr-kultury-i-dziedzictwa-narodowego-id26309/2019/2/28/

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt