Stypendia artystyczne, dostępność i zasady konkursowe, głównymi tematami wrześniowego posiedzenia ŁRDPP

  • kategoria:
  • NGO

Zmiana uchwały o stypendiach artystycznych Prezydenta Miasta Łodzi, dostępność działań dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz zmiany w procedurze konkursowej dla ngo, to najważniejsze tematy poruszane na ostatnim posiedzeniu Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (ŁRDPP).

Posiedzenie rozpoczęło się od dyskusji na temat zmian w projekcie uchwały dot. przyznawania stypendiów artystycznych Prezydenta Miasta Łodzi. Główną zmianą było przede wszystkim zwiększenie wysokości stypendium (do kwoty nie mniejszej niż 15 tys. zł brutto) oraz przygotowanie dokumentu pod elektroniczny nabór wniosków. Zmiany w uchwale spotkały się z pozytywnym przyjęciem członków/członkiń Rady, choć pojawiło się również pytanie o zasadność wyznaczania górnej granicy wiekowej dla stypendystów.


W kolejnej części posiedzenia, w związku z wejściem w życie ustawy o dostępności działań dla osób ze szczególnymi potrzebami, omówiono wymogi wobec organizacji pozarządowych realizujących zadania publiczne. Od 5 września br. bowiem, każda organizacja realizująca zadanie publiczne powinna zapewnić jego dostępność w sferze architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej. Wymogi w tym względzie, zawierane będą również w ogłoszeniach konkursowych oraz umowach z realizatorami. Co jednak ważne, wnioskodawcy szacując budżet na realizację zadań, będę mogli zaplanować nim wydatki związane z zapewnieniem dostępności (np. koszty stworzenia napisów do filmu, koszty tłumacza języka migowego itp).

W następnym punkcie spotkania omówiono również rekomendacje grupy roboczej ŁRDPP ws. zmian w procedurze konkursowej. Dotyczyły one m.in. wprowadzenia zasady zamieszczania w każdym ogłoszeniu konkursowym informacji o maksymalnej wysokości kwoty możliwego dofinansowania dla jednej oferty na realizację zadania konkursowego, a także finansowania zadań w wymiarze nie mniejszym niż 70% wnioskowanej dotacji (z możliwością odstąpienia od tej zasady, w szczególnych przypadkach). Propozycja ta wynikała z potrzeby dofinansowanie zadania w wysokości zapewniającej efektywną jego realizację, z zachowaniem zgodności z treścią oferty ocenianej w konkursie. Ważnym postulatem grupy roboczej, był również pomysł wprowadzenia praktyki wynagradzania członków komisji konkursowych nie będącymi pracownikami Urzędu Miasta Łodzi.

Protokół z posiedzenia ŁRDPP >>>

Polecane aktualności

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Kontakt