- Życie tych ludzi potoczyło się inaczej niż chcieli i dzięki nagłośnieniu sprawy przez ubiegłe lata wielu ludzi zrozumiało i dostrzegło problem – mówi Przemysław Ledzian. – To bardzo budujące, że z roku na rok do akcji przyłącza się coraz więcej osób. Frekwencja w tym roku przerosła moje najśmielsze wyobrażenia. Dzięki temu groby osób samotnych i bezdomnych pochowanych na cmentarzu na Olechowie zostały udekorowane licznymi zniczami.
W tym roku akcja ma honorowy patronat prezydent Hanny Zdanowskiej oraz patronat MOPS w Łodzi.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi organizuje pochówek w sytuacji, kiedy osoba zmarła nie ma rodziny lub rodzina nie może pochować zmarłego. Zgodnie z ustawą z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, czyli: pozostały małżonek(ka), krewni zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), krewni wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa oraz powinowaci w linii prostej do 1 stopnia. Prawo pochowania zwłok przysługuje również osobom, które się do tego dobrowolnie się zobowiążą. Zwłoki niepochowane przez żadną z wyżej wymienionych stron są chowane przez gminę właściwą ze względu na miejsce zgonu.
Pochówek organizowany przez łódzki MOPS odbywa się na tzw. cmentarzu dla samotnych i bezdomnych, który jest częścią cmentarza pw. Wszystkich Świętych przy ul. Zakładowej 4 na Olechowie.
Od stycznia do końca września 2023 r. były 173 takie pogrzeby w tym 15 osób w kryzysie bezdomności. W całym 2022 r. były w sumie 222 pochówki, w tym 28 osób w kryzysie bezdomności.