Światełko Pamięci 2023 na cmentarzu dla samotnych i bezdomnych

W poniedziałek 30 października br. przed południem na cmentarzu przy ul. Zakładowej na Olechowie, na którym są pochowane osoby bezdomne i samotne, odbyła się jubileuszowa X edycja akcji „Światełko Pamięci”, której inicjatorem i pomysłodawcą jest łódzki społecznik Przemysław Ledzian. Wzięli w niej udział m.in.: społecznicy, uczniowie łódzkich szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych, Urzędu Miasta Łodzi (m.in. Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Miasta Łodzi), Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi (m.in. Piotr Kowalski, dyrektor łódzkiego MOPS i Kamila Smyczek, p.o. zastępczyni dyrektora łódzkiego MOPS ds. pomocy środowiskowej) oraz łodzianie, którzy postanowili przyłączyć się do wydarzenia. Dzięki wspólnym działaniom na cmentarzu zapłonęły znicze. Pojawiły się również wiązanki i stroiki.

fot. www.lodz.pl
11 zdjęć
fot. www.lodz.pl
fot. www.lodz.pl
fot. www.lodz.pl
fot. www.lodz.pl
fot. www.lodz.pl
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

- Życie tych ludzi potoczyło się inaczej niż chcieli i dzięki nagłośnieniu sprawy przez ubiegłe lata wielu ludzi zrozumiało i dostrzegło problem – mówi Przemysław Ledzian.To bardzo budujące, że z roku na rok do akcji przyłącza się coraz więcej osób. Frekwencja w tym roku przerosła moje najśmielsze wyobrażenia. Dzięki temu groby osób samotnych i bezdomnych pochowanych na cmentarzu na Olechowie zostały udekorowane licznymi zniczami.

W tym roku akcja ma honorowy patronat prezydent Hanny Zdanowskiej oraz patronat MOPS w Łodzi.


Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi organizuje pochówek w sytuacji, kiedy osoba zmarła nie ma rodziny lub rodzina nie może pochować zmarłego. Zgodnie z ustawą z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, czyli: pozostały małżonek(ka), krewni zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), krewni wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa oraz powinowaci w linii prostej do 1 stopnia. Prawo pochowania zwłok przysługuje również osobom, które się do tego dobrowolnie się zobowiążą. Zwłoki niepochowane przez żadną z wyżej wymienionych stron są chowane przez gminę właściwą ze względu na miejsce zgonu.

Pochówek organizowany przez łódzki MOPS odbywa się na tzw. cmentarzu dla samotnych i bezdomnych, który jest częścią cmentarza pw. Wszystkich Świętych przy ul. Zakładowej 4 na Olechowie.

Od stycznia do końca września 2023 r. były 173 takie pogrzeby w tym 15 osób w kryzysie bezdomności. W całym 2022 r. były w sumie 222 pochówki, w tym 28 osób w kryzysie bezdomności.

Polecane aktualności

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Jedynym ich nagrobkiem jest nasza pamięć. W hołdzie pomordowanym na Brusie

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu złożono kwiaty i… więcej

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Kontakt