Upamiętnili "Ewunię" i inne "żołnierki wyklęte"

Miasto Łódź w nietypowy sposób uczciło Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kwiaty złożone zostały nie tylko pod pomnikami pamięci, ale również w historycznych celach, w których więziono kobiety w latach 1945-1953.

fot. Witold Ancerowicz / UMŁ
Kwiaty złożone w jednej z cel
7 zdjęć
fot. Witold Ancerowicz / UMŁ
fot. Witold Ancerowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Wydarzenie miało miejsce w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, które mieści się w byłym więzieniu przy ul Gdańskiej (dawna ul. Długa). Od czasów okupacji niemieckiej osadzano tu tylko kobiety. W latach 1945-1953 kary więzienia odbywały tu "żołnierki wyklęte", byłe członkinie AK.

W 1990 r. w budynku uruchomiono Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, w którym znajdują się rekonstrukcje historycznych cel. Prowadzono tu badania historyczne, dotyczące losów więźniarek.

Muzeum odwiedziła dziś Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. Przypomniała, że jest ono swoistym fenomenem w skali Polski, bo posiada zbiór pamiątek wyłącznie o kobietach walczących, również w latach powojennych. - To jest rzadko przypominany i prawie nieznany epizod w historii wyklętej. Chodzi o doświadczenia kobiet, które do końca, wytrwale walczyły o taka Polskę, o jakiej marzyły. Wśród osadzonych w Łodzi była jedna z najbardziej znanych, czyli "Ewunia", Halina Pikulska, sekretarka Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca". To piękna historia kobiety, która, mimo młodego wieku, wczesnej ciąży, doświadczyła wielu okrucieństw, przetrwała trudne przesłuchania, skazanie i wyrok, który dla niej oznaczał także rozstanie z dzieckiem. W Roku Praw Kobiet, chcemy w szczególności przypominać o ich roli, roli polskich kobiet i dziewcząt, wytrwałych i "niezłomnych" - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Badaliśmy temat roli kobiet w czasach "historii wyklętej", jednak to trudny temat i trudne badania. Wiele kobiet nigdy nie chciało dzielić się tymi wspomnieniami i nadal niechętnie o nich mówią - powiedziała Sylwia Wielichowska, kierownik Działu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi tłumacząc: - Trafiały do więzienia na Długiej w bardzo młodym wieku, przybywały w bardzo trudnych warunkach, a personel miał do nich zły, oschły stosunek. Po wyjściu z więzienia miały kłopot z kontynuacją nauki lub znalezieniem pracy. Ta historia stygmatyzowała je, często przez całe życie. Dlatego tak trudno badać ich losy.

Święto żołnierzy wyklętych stało się okazją by "zażegnać" choć na chwilę mroczny epizod historii. W trzech celach znalazły się wiosenne wiązanki, w barwach narodowych, symbol odradzającego się życia, nadziei i pamięci o kobietach wyklętych, które długo czekały na należny im hołd.

Kwiaty pod pomnikiem Ofiar Komunizmu

Złożono również kwiaty pod pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ul. Anstadta. Podczas uroczystości, zorganizowanej przez NSZZ "Solidarność" przypomniano losy żołnierzy wyklętych i skalę okrucieństw stalinowskich. - Nie ma chyba miejsca w naszym kraju, gdzie nie zostałby ślady represji z czasów powojennych oraz owiane mroczną tajemnicą losy bohaterów walczącego podziemia. Miejsce przy pomniku Ofiar Komunizmu, w którym dziś się spotykamy, naprzeciwko budynku XII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Anstadta jest tego dobrym przykładem, bo jak szybko niemieckie więzienie gestapo zostało zaanektowane i przerobione na krwawe kazamaty Urzędu Bezpieczeństwa. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest ważnym wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną w walce o wolną Ojczyznę, którą możemy się dziś wspólnie cieszyć - powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski. 

Rano w imieniu prezydent Hanny Zdanowskiej złożony kwiaty i zapalono znicze w miejscach upamiętniających żołnierzy wyklętych na "Łódzkiej łączce" na cmentarzu na Dołach oraz przed obeliskiem na Brusie.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt