VII Światowy Dzień Ubogich

W niedzielę 19 listopada 2023 r. obchodzimy VII Światowy Dzień Ubogich ogłoszony przez papieża Franciszka, pod hasłem: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”. W orędziu na ten dzień Ojciec Święty pisze: „Mówiąc o ubogich, łatwo jest popaść w retorykę. Jest to również podstępna pokusa, aby zatrzymać się na statystykach i liczbach. Ubodzy są ludźmi, mają twarze, historie, serca i dusze. Są braćmi i siostrami ze swoimi zaletami i wadami, jak wszyscy inni, i ważne, aby wejść w osobistą relację z każdym z nich.”.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Ubogich na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia w 2017 r., „(…) aby wspólnoty chrześcijańskie na całym świecie stawały się coraz wyraźniejszym i konkretnym znakiem miłości Chrystusa do tych ostatnich i najbardziej potrzebujących”.

Odpowiadając na apel papieża, ale też realizując swoją codzienną misję bycia z ubogimi, łódzkie organizacje pomocowe przygotowały szereg wydarzeń adresowanych do swoich podopiecznych i mieszkańców Łodzi, a w Światowy Dzień Ubogich spotkają się na Placu Katedralnym w Łodzi, by być razem z osobami w potrzebie.

We wtorek 14 listopada, w godz. 10 - 15, w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zostaną zorganizowane polsko-ukraińskie „Targi pracy i rozwoju”, z warsztatami i spotkaniami z doradcą zawodowym. Będzie można również zrobić profesjonalne zdjęcie do swojego CV. O godz. 15.30, w siedzibie Centrum Służby Rodzinie, przy ul. Broniewskiego 1A, odbędzie się panel ekspercki: „Niewidzialni - kobiety i dzieci w kryzysie bezdomności”.

W środę 15 listopada, w godz. 17 - 20, będą prowadzone warsztaty dla mieszkańców Łodzi uwrażliwiające społeczeństwo na problem bezdomności. Spotkanie pod hasłem: „Różne twarze bezdomności” odbędzie się w Fabryce Aktywności Miejskiej, przy ul. Tuwima 10.

W czwartek 16 listopada, o godz. 16.30, w Kinie Charlie osoby w kryzysie bezdomności obejrzą film „Święto Ognia” a następnie spotkają się z Kingą Preis.

W piątek 17 listopada, o godz. 14, kard. Grzegorz Ryś poświęci domy dla uchodźców i osób w kryzysie bezdomności, które powstały w Łodzi przy ul. Rzgowska 242. W domach zamieszkali już pierwsi uchodźcy z Ukrainy. Partnerem wydarzenia jest Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

W sobotę 18 listopada, o godz. 18, hospicjum domowe Caritas zaprasza na mszę świętą w katedrze, w intencji osób w żałobie, osieroconych i ich bliskich zmarłych. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Grzegorz Ryś.

W Światowy Dzień Ubogich 19 listopada, o godz. 12.30 w łódzkiej archikatedrze kard. Grzegorz Ryś odprawi mszę świętą z udziałem podopiecznych i przedstawicieli organizacji, które na co dzień pomagają ubogim. Po zakończonej liturgii, w godz. 14 - 18, przy katedrze stanie miasteczko namiotowe. Medycy Ulicznej Misji Medycznej będą badać osoby potrzebujące wsparcia. Na Placu Katedralnym pojawią się również specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci, pracownicy socjalni, prawnicy, doradcy zawodowi, terapeuci uzależnień, streetworkerzy, pomoc duchowa. Będzie oczywiście ciepły posiłek oraz ciepła odzież i koce, zebrane w ramach zbiórki „Ogrzej ciepłem”. Zbiórka była prowadzona przez wolontariuszy Szkolnych Kół i Parafialnych Zespołów Caritas na terenie archidiecezji łódzkiej. Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas przekażą obecnym na placu wykonane własnoręcznie różańce. Dostępny będzie też zaktualizowany „Przewodnik po Łodzi: Gdzie zjeść, spać, umyć się...”. Tegoroczna edycja przewodnika powstała we współpracy z Fundacją Sarepta, a druk został dofinansowany ze środków Miasta Łodzi. O godz. 16 w katedrze będzie można wysłuchać recitalu organowego w wykonaniu prof. Krzysztofa Urbaniaka. W programie utwory m.in. Feliksa Mendelssohna-Bartholdiego, Jana Sebastiana Bacha i Krzysztofa Urbaniaka. Recital zorganizowany jest we współpracy z Filharmonią Łódzką.

Obchodom VII Światowego Dnia Ubogich towarzyszy kampania społeczna pod hasłem: „Nie odwracaj twarzy od…”. Celem kampanii jest uwrażliwienie na problem osób w kryzysie bezdomności, którzy mają własne marzenia, cele i plany na przyszłość. Cykl kilku portretów osób bezdomnych pokazują świat, który często jest niewidoczny. Przedstawiają prawdziwe historie łodzian. Oddają głos tym, których głos ginie w miejskim zgiełku.

Z okazji Światowego Dnia Ubogich została ogłoszona również zbiórka pieniężna pod hasłem: „Ciepło dla...”. Łódzka Caritas i Stowarzyszenie „Dom Wschodni - Domus Orientalis” zebrane środki przeznaczą na zakup opału oraz urządzeń grzewczych dla mieszkańców Syrii, Libanu i Ukrainy. Wpłat można dokonywać poprzez strony internetowe organizacji: www.caritas.lodz.pl lub www.domwschodni.pl lub tradycyjnie na rachunek Caritas.

We wszystkich parafiach archidiecezji łódzkiej dostępna jest również „Tytka charytatywna”. Caritas Archidiecezji Łódzkiej przekazała do parafii 25 tysięcy specjalnych toreb, zapraszając do włączenia się w ogólnopolską akcję wsparcia najuboższych. „Tytka charytatywna” to papierowa torba, którą wypełniamy żywnością lub artykułami chemicznymi i przynosimy z powrotem do parafii. Zebrane w ten sposób dary będą przekazane ubogim w parafii w postaci paczek, bądź wykorzystane do przygotowania posiłków. W poprzednich edycjach akcji zebrano w całej Polsce ponad 150 tysięcy „Tytek”, które trafiły do najbardziej potrzebujących. W archidiecezji łódzkiej „Tytki” trafiły do podopiecznych Parafialnych Zespołów Caritas i grup charytatywnych w parafiach oraz do podopiecznych Caritas w postaci paczek oraz ciepłych posiłków przygotowanych z zebranych w ten sposób produktów.


Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ubogich w Łodzi organizują: Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Zupa na Pietrynie, Uliczna Misja Medyczna, Siostry Misjonarki Miłości, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi, Stacja Opieki Środowiskowej Bonifratrów, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, Fundacja Sarepta. Wsparcia udzielają również:  Miejskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej im. bł. R.Chylińskiego, Kino Charlie i Fundacja Miasto Kultury, Filharmonia Łódzka, Straż Miejska w Łodzi, Policja Miejska w Łodzi, FunRun Studio, MarketingStory.pl, Vandemoortele, Satoridruk, Pamso, Piekarnia Kuczka, Piekarnia Mikołaj, Anagra Łódzka Szkoła Mody Kosmetologii Fryzjerstwa, SKN Social Force.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt