W co gra Solidarność w łódzkim MPK?

- Związki zawodowe działające w łódzkim MPK chcą strajku – powiedział Tomasz Kacprzak, radny Klubu Radnych KO.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Jestem zdziwiony taką decyzją, ponieważ od wielu miesięcy rozmawiamy o podwyżkach dla pracowników MPK. Nadal poszukiwani są kierowcy autobusów i motorniczowie. Dwa dni temu Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła wybory prezydenckie. Zawsze przed jakimikolwiek wyborami Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność MPK Łódź rozpoczyna akcje strajkowe. Czy takie działanie jest zamierzone? Dlaczego związek zawodowy Solidarność, który jest przybudówką dla Prawa i Sprawiedliwości, chce zasiać zamęt i niepokój wśród mieszkańców Łodzi? Jeżeli podnieślibyśmy drastycznie płace pracowników MPK, to musielibyśmy równie drastycznie podnieść ceny biletów komunikacji miejskiej. Na taki krok łodzianie nie są gotowi. Protestuję przeciwko takiemu zachowaniu. Związek zawodowy Solidarność na tle kampanii wyborczej próbuje realizować swoje cele. Nie można robić z mieszkańców zakładników i straszyć ich, że komunikacja miejska stanie. Radni są przeciwni takiemu szantażowi – dodał radny Tomasz Kacprzak.

- Żaden radny nie ma wątpliwości, że pracownicy MPK są chlubą naszego miasta i należą im się godne zarobki – podkreślił Marcin Hencz, radny Klubu Radnych KO.

- Zarobki kierowców i motorniczych w minionym roku wzrosły i zamierzamy je dalej podwyższać. Jesteśmy po przyjęciu budżetu, po podwyżce cen biletów i nagle pojawia się referendum strajkowe. Dlaczego takich kroków nie podjęto wcześniej? Zbieżność strajku i ogłoszonych wyborów jest zadziwiająca. W zeszłym roku samorządom obniżono wpływy z PIT-u. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zabiera nam 100 mln zł, a później inspiruje część działaczy związkowych, aby wszczynali referenda. Takie działania podejmowane są także w innych miastach. Łodzianie nie powinni padać ofiarami wojen politycznych. Proponuję porozmawiać na spokojnie o podwyżkach dla pracowników MPK po okresie wyborczym – dodał radny Marcin Hencz.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt