W Łodzi powstał pierwszy w Polsce Dom Wielopokoleniowy

Pierwszy w Polsce Dom Wielopokoleniowy powstał w Łodzi przy ul. Wólczańskiej. Na lokatorów czekają już nowe mieszkania.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
W Łodzi powstał pierwszy w Polsce Dom Wielopokoleniowy
6 zdjęć
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Jednym z działań realizowanych w ramach II programu pilotażowego rewitalizacji było stworzenie modelu Domu Wielopokoleniowego. Na potrzeby projektu została wybrana i wyremontowana nieruchomość przy ul. Wólczańskiej 168 w Łodzi. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które stworzyło model Domu Wielopokoleniowego. Ideą tego innowacyjnego w Polsce modelu mieszkaniowego jest tworzenie więzi między ludźmi, także poza rodziną. Podobny program sprawdził się już w kilku państwach Europy takich jak Niemcy, Holandia czy Szwajcaria.

Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich powiedziała: - Inwestycja przy ul. Wólczańskiej 168 została zakończona w 2018 r. Odbiór techniczny nieruchomości nastąpił 21 grudnia 2018 r. W skład nieruchomości wchodzą 3 budynki: frontowy, willa i oficyna. Remont obejmował rozbiórkę i odbudowę budynku frontowego oraz generalny remont budynku willi i oficyny wraz z zagospodarowaniem terenu. W ramach tej inwestycji powstało 16 lokali mieszkalnych spośród których 11 zostało przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych, 1 świetlica oraz 1 lokal użytkowy. Całkowity koszt inwestycji to 8 mln 295 tys. zł. Inwestycja była realizowana wyłącznie ze środków miasta.

Dyrektor Agnieszka Kowalewska-Wójcik podkreśliła, że podstawowym celem projektu było stworzenie domu wielopokoleniowego z pulą mieszkań przystosowanych dla seniorów oraz dla ludzi młodych, również dla osób niepełnosprawnych. Z tego względu budynki zostały wyposażone w dwie windy. Projekt ten miał na celu stworzenie takiego środowiska życia, aby ułatwić kontakty sąsiedzkie, dać poczucie wsparcia i bezpieczeństwa oraz umożliwić osobom starszym zachowanie niezależności z równoczesnym zapewnieniem wzajemnej pomocy. Ponadto celem projektu była również poprawa warunków życia mieszkańców Łodzi, poprawa estetyki przestrzeni miejskiej, jak również zatrzymanie procesu degradacji zasobu komunalnego.

Kluczowym aspektem przy wyborze przyszłych lokatorów domu będzie zapewnienie zróżnicowania społecznego. Dlatego w kamienicach zamieszkają seniorzy, rodziny z dziećmi, osoby młode, a także osoby z niepełnosprawnością.

Jak podkreśla Katarzyna Dyzio z Biura ds. Rewitalizacji UMŁ, wartościami Domu Wielopokoleniowego jest wzajemna pomoc, współpraca niezależnie od wieku, życzliwość i otwartość na potrzeby innych, szacunek i akceptacja. - Chcemy zbudować silną, wspierającą się społeczność sąsiedzką, co umożliwi osobom starszym i z niepełnosprawnościami dłużej zachować niezależność. W praktyce na przykład osoby starsze lub z ograniczoną sprawnością będą mogły liczyć na pomoc w wykonaniu codziennych czynności, np. zrobieniu zakupów, w zamian młodzi rodzice uzyskają wsparcie np. w opiece nad dziećmi - podkreśla Katarzyna Dyzio.

Ważnym miejscem w Domu Wielopokoleniowym będzie Klub Sąsiedzki, czyli wspólna przestrzeń, gdzie mieszkańcy będą mogli się spotykać, realizować pasje i zainteresowania, wspólne pomysły. W praktyce może to być zarówno dzielenie się wiedzą i umiejętnościami: jak przepisami kulinarnymi, mieszkańcy mogą wspólnie gotować, ale również wspólnie spędzać święta czy ważne wydarzenia.

Ogólnodostępna przestrzeń będzie miejscem do spotkań, gry w karty, bingo, czy zajęć gimnastycznych. Seniorzy mogą uczyć dzieci majsterkowania, a młodzież seniorów obsługi komputera. Program Klubu Sąsiedzkiego będzie kierowany także do szerokiego grona sąsiadów - wszystkich mieszkańców osiedla.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt