W Łodzi powstaną trzy nowe parki leśne

Gdzie się znajdą i jak będą się nazywały?

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Monika Malinowska-Olszowy, radna Rady Miejskiej w Łodzi: - Chcieliśmy zaprezentować trzy projekty uchwał dotyczące parków leśnych, które będę głosowane na najbliższej sesji Rady Miejskiej i mam nadzieję, że zostaną pozytywnie zaopiniowane. Pomysły powstały z inicjatywy mieszkańców, którzy starali się o zwiększenie terenów zielonych w Łodzi. Obszary, które staną się parkami, będą w jakiś sposób zabezpieczone i ich środowiskowe walory już na zawsze zostaną zachowane. Radni bardzo cieszą się z tego powodu. Będziemy głosować nad trzema propozycjami: Park na Jasieńcem przy ul. Cieplarnianej, Park Podgórze przy ul. Czechosłowackiej oraz Park im. Włodzimierza Puchalskiego przy ul. Zgierskiej. Gdy te tereny oficjalnie staną się parkami, to deweloperzy nie będą mogli wybudować na nich nowych mieszkań. Nie będą wykonywane żadne inwestycje na tych obszarach. Może w przyszłości będą urządzane, gdy zostaną pozyskane środki finansowe na ten cel.

Karolina Kępka, radna Rady Miejskiej w Łodzi: - Utworzyliśmy 9 parków i ta inicjatywa trwa już od jesieni minionego roku. Na obszarze ponad 130 ha zostały zachowane tereny zielone i one  nie będą podlegały zabudowie mieszkaniowej czy deweloperskiej. Przez park położony przy ul. Cieplarnianej będą przebiegały dwa ważne korytarze komunikacyjne: trasa Wojska Polskiego rozbudowywana będzie na zachód, a ul. Kaczeńcowa będzie rozbudowywana na południe. Ważne jest, aby zachować tam tereny zielone. Nazwy parków zostały zaproponowane przez łodzian. Odbyły się konsultacje społeczne. Mamy nadzieję, że później będzie można zakupić meble miejskie. Istotne jest pozyskiwanie środków z funduszy zewnętrznych, ponieważ sytuacja miejskiego budżetu jest bardzo trudna.

Bartosz Domaszewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: - Na Radogoszczu Wschodzie ustanowiliśmy już Park im. Harcerek, który cieszy się bardzo dużą popularnością mieszkańców. Stało się tak z inicjatywy łodzian. Teraz ten teren stanie się jeszcze bardziej zielony, a w pobliżu znajduje się także Arturówek i Las Łagiewnicki. Całość terenu Parku im. Harcerek miała być zabudowana za czasów prezydenta Kropiwnickiego, ale udało się uratować połowę tego obszaru i ustanowić tam park. Nowe parki będą miały charakter leśny, ponieważ tego oczekują mieszkańcy.

Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi: - W każdym z parków odbyły się konsultacje społeczne co do sposobu urządzenia. Mam nadzieję, że jutro zostaną ustanowione trzy nowe parki w Łodzi. Staramy się, żeby na każdym osiedlu znalazło się takie miejsce.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt