Nie ma funduszy na wymianę pieców, one powinny w tym dokumencie już się znaleźć. Są takie obszary w naszym mieście, gdzie program wymiany pieców jeszcze nie dotarł – mówił na konferencji prasowej przewodniczący Klubu Radnych PiS Radosław Marzec. Rzeczniczka prasowa klubu radna Marta Grzeszczyk dodała, że Łódź przez 3 lata miała przeznaczyć 9 mln zł na wymianę pieców.
- We wrześniu ruszył program rządowy „Czyste powietrze”. W Łodzi w systemie zarejestrowało się już 4 tys. osób. Ponad 800 z nich złożyło wnioski o dofinansowanie. Wkrótce będą podpisywane pierwsze umowy o w tej sprawie. Jest również możliwość docieplenia budynków. Klub Radnych PiS będzie składał poprawkę do budżetu, żeby to zadanie związane z poprawą jakości powietrza przywrócić – zapowiedziała Marta Grzeszczyk.
Radosław Marzec dodał, że oczekuje współpracy samorządu z rządem, tak by programy mające na celu poprawę jakości powietrza wzajemnie się uzupełniały.
Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa podkreśla, że Łódź od wielu lat realizuje program ograniczenia smogu.
- W przyszłym roku 65 miejskich kamienic z obszaru rewitalizowanego zostanie podłączonych do sieci ciepłowniczej i gazowej. Miasto pozyskało kolejne fundusze na walkę ze smogiem. Wkład własny gminy będzie wynosił 3 mln zł. To dodatkowe środki, które miasto przeznaczy na likwidację źródeł niskoemisyjnych – powiedział Krzysztof Honkisz. Dodał, że w projekcie budżetu nie zapisano środków na walkę ze smogiem ponieważ prezydent miasta oczekuje na podliczenie finansowe realizacji tegorocznej edycji. Jego zdaniem do budżetu na podstawie decyzji prezydenta i radnych zostaną wpisane pieniądze na działania związane z poprawą jakości powietrza.