Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz – 200-lecia swojego istnienia. 25 maja zainaugurowano obchody wielkiego święta Braci Kurkowych. Na strzelnicy przy ul. Konstantynowskiej odbyły się oficjalne uroczystości. Łódzkiej braci osobiście gratulowała Prezydent Miasta Hanna Zdanowska.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
17 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (17)

Trudno wyobrazić sobie oficjalne uroczystości czy wydarzenia, które odbywają się w Łodzi bez udziału Łódzkiego Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe. (…) Dziękując za dotychczasową służbę, życzę wszystkim braciom i siostrom, zrzeszonym w Bractwie Kurkowym dalszych sukcesów w pielęgnowaniu pięknej i długoletniej tradycji. Niezmiernie cieszy mnie że coraz silniej da się odczuć w bractwie również rolę kobiet, co widać chociażby na przykładzie dzisiejszych zawodów. Gratuluję zdobytego przez siostrę tytułu wicekróla. Mam nadzieję że działalność bractwa będzie kontynuowana i pojawiać się w nim będzie coraz więcej pań oraz osób młodych, aby kontynuacja tradycji nie ustawała. - powiedziala Prezydent Hanna Zdanowska. 

W ramach obchodów 200-lecia Bractwa Kurkowego, na strzelnicy przy ul. Konstantynowskiej 1 odbyły się uroczystości jubileuszowe. Uroczystość rozpoczęła część oficjalna z licznymi gratulacjami i życzeniami, zwieńczona honorową salwą armatnią. Gwoździem programu był turniej jubileuszowy. Bracia i ich goście zmagali się w strzelaniach o tytuły Królów Kurkowych, o Złotą Łódkę Bracką oraz o Tarczę Jubileuszową 200-lecia. Odbyło się również strzelanie braci o Puchar Prezydent Miasta Łodzi, Marszałka Województwa Łódzkiego i Wojewody Łódzkiego. Turniejom towarzyszył poczęstunek w piknikowej atmosferze. W ramach obchodów planowany jest również XXVI Jubileuszowy Bal Królewski.

Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe, powstało dokładnie 200 lat temu. Jest to najstarsza organizacja społeczna w naszym mieście. Skupia miłośników tradycji, historii oraz sportów strzeleckich. Przedstawiciele bractwa są obecni w trakcie najważniejszych dla Łodzi i województwa wydarzeń. Rdzeniem działalności łódzkiego bractwa jest kultywowanie tradycji strzeleckich, wyłaniających się jeszcze ze średniowiecza. Ówczesne prawa w europejskich krajach nakazywały szlachcie bić się w polu, a mieszczaństwu bronić murów miast. Ten społeczny porządek wykształcił przez wieki piękne obyczaje, które bractwa pielęgnują do dziś. Łódzkie bractwo nie jest jedynym w Polsce, bo organizacji o tym wspólnym rodowodzie mamy kilkanaście. Bractwa strzeleckie działają w wielu krajach, organizując zawody strzeleckie i inne spotkania. Organizowane od 1975 roku Europejskie Spotkania Strzelców Historycznych są przykładem cyklicznego wydarzenia na skalę międzynarodową.

Najbardziej charakterystyczne dla braci kurkowych są ich stroje i broń. Członkowie łódzkiego bractwa noszą tradycyjne kontusze wzorowane na szlacheckich strojach z XVI i XVII wieku. Stosowane są również mundury. Podstawową broń bractwa stanowią reprezentacyjne szable i strzelby.

Bractwo oferuje ćwiczenia strzeleckie z broni pneumatycznej, na strzelnicy bractwa przy ul. Konstantynowskiej 1 w Łodzi. Obecnie udział w zajęciach bierze 150 osób, naszej łódzkiej młodzieży. Strzelnica jest też udostępniana dorosłym łodzianom.

 

Zapraszamy do przeczytania Kroniki Miasta Łodzi w wersj cyfrowej, poświęconej w całości jubileuszowi bractwa:

Kronika Miasta Łodzi

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt