- Ta reforma jest wprowadzana na siłę i mimo protestu mieszkańców. Apelujemy o zmiany. Naszym zdaniem miasto nie ma pomysłu na pomoc społeczną i nie ma także merytorycznych pracowników, którzy mogliby w tej sferze podejmować skuteczne prawnie decyzje – mówiła radna PiS Marta Grzeszczyk.
Zdaniem radnego PiS Łukasza Magina uchwała dotycząca połączenia domów pomocy społecznej powinna być skonsultowana z Wojewodą przed jej uchwaleniem.
- Wojewoda stwierdził nieważność tego dokumentu w całości z powodów formalno-prawnych. Gdyby skonsultowano go wcześniej ze służbami wojewody to uniknęlibyśmy kłopotów – zauważył Łukasz Magin.
Do sprawy odniósł się także przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Adam Wieczorek (PO).
- Wojewoda uchylił uchwałę, która jest jednym z elementów reformy domów pomocy społecznej. Jako podstawę prawną uchylenia wskazał to, że wyniku połączenia powstanie nowy DPS, co nie jest prawdą. Treść uchwały wskazuje na to, że dochodzi do połączenia, a nie tworzenia nowych podmiotów. Od początku roku widać wzrost aktywności Wojewody w zakresie uchylania poszczególnych uchwał, w tym reformy domów pomocy społecznej. Wskazuje to na to, że Wojewoda nie korzysta z kompetencji nadzorczej, a chce kreować politykę samorządową – uważa Adam Wieczorek.
Dodał, że spółka prawa handlowego, przedsiębiorstwo może w każdej chwili zmienić nazwę pozostaje ten sam NIP, REGON, nie jest prowadzona inna działalność.