Wolontariat w Rewitalizacji

Z przyjemnością informujemy, iż od 18. listopada 2021 r. wystartowaliśmy z realizacją usługi, polegającej na upowszechnianiu, organizacji i obsłudze wolontariatu wspomagającego funkcje społeczne oraz koordynacji działań pod kątem rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych na obszarze rewitalizacji, w szczególności w Projektach 1, 4, 7, 8 Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi (ROCŁ). Działania są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Celem zadania jest realizacja i koordynacja działań wolontariackich  na obszarze rewitalizacji w obrębie następujących Projektów:

- Projekt 1 – Obszar ograniczony ulicami: Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Kilińskiego, Jaracza.
- Projekt 4 – Obszar ograniczony ulicami: Zachodnią, Podrzeczną, Starym Rynkiem, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r.
- Projekt 7 – Obszar ograniczony ulicami: Cmentarną, Ogrodową, Gdańską, Legionów.
- Projekt 8 – Obszar ograniczony ulicami: Gdańską, Ogrodową, Zachodnią, Legionów.

Powyższe działania na rzecz integracji społecznej będą realizowane poprzez: 

- Pozyskanie wolontariuszy
- Przygotowanie wolontariuszy do pracy w funkcjach społecznych – działania szkoleniowo-instruktażowe
- Koordynację działań wolontariackich
- Organizację wolontariatu sąsiedzkiego
- Działania edukacyjno-kulturalne
- Upowszechnianie wolontariatu

Do współpracy zapraszamy organizacje i instytucje, zlokalizowane w obrębie ww. Projektów, które przygotują ofertę i stanowiska pracy dla wolontariuszy oraz kandydatów na wolontariuszy – osoby, które chcą działać na rzecz innych.

Szukamy, zarówno tych, którzy byli już kiedyś wolontariuszami lub stale działają i chcą rozwijać swój gen pomagania, jak i tych, którzy nigdy nie mieli jeszcze styczności z wolontariatem – mieszkańców obszarów rewitalizowanych miasta Łodzi, chcących działać na ich rzecz.

Uczestnicy zadania będę mieli zapewnione wsparcie merytoryczne koordynatora wolontariatu, który pomoże opracować podmiotom ofertę dla wolontariuszy wraz ze ścieżką indywidualnego rozwoju w zakresie zarządzania wolontariatem, natomiast wolontariuszom – wybrać odpowiedni wolontariat. Ponadto, w ramach całego przedsięwzięcia zaplanowane zostały szkolenia podstawowe i profilowane dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, spotkania informacyjne, konsultacje indywidualne, działania edukacyjno-kulturalne oraz sąsiedzkie. Wszyscy otrzymają bezpłatny dostęp do materiałów informacyjnych i szkoleniowych, zaświadczeń potwierdzających udział w szkoleniach oraz poczęstunku.

Szczegółowe informacje na stronie: https://www.centerko.org/2021/wolontariat-w-rewitalizacji/

Wszystkie osoby, którym bliska jest idea wolontariatu, które chcą działać lokalnie, budować sąsiedzkie więzi oraz chcą czynić dobro w swojej najbliższej okolicy, zapraszamy na spotkania informacyjne. Wolontariat w funkcjach społecznych na obszarach rewitalizacji to szansa na rozwój, na nowe znajomości i na doświadczenie wspólnoty. Świetlice podwórkowe, mieszkania chronione, biblioteki, oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze już czekają na ochotników!

Najbliższe terminy spotkań:

- Projekt 1: 27.01 - godz. 18.00 w Stowarzyszeniu „Pomost” ul. Próchnika 7
- Projekt 4: 20.01 - godz. 18.00 w Bibliotece Odyseja przy ul. Wschodnia 42
- Projekt 7: 24.01 - godz. 17.00 w Stowarzyszeniu „Pomost” przy ul. Próchnika 7
- Projekt 8: 26.01 - godz. 17.30 w Bibliotece Miejskiej przy ul. Gdańskiej 8

Warunkiem udziału jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego do dn.19.01.2022 r., dostępnego na stronie: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSexgI87Doe8TSEZFyIJ6dEMhy22sKSHEHEyNf2qgeZv4AwlCQ/viewform 

W razie pytań, służymy pomocą:

• Mariusz Kołodziejski – organizator (mariusz @centerko.org)
• Magdalena Kaźmierczak – główny koordynator wolontariatu (magda.animacje@centerko.org)

Usługi polegające na upowszechnianiu, organizacji i obsłudze wolontariatu wspomagającego oraz koordynacji działań pod kątem rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych na obszarze rewitalizacji w szczególności w projektach 1, 4, 7, 8 Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi (ROCŁ) są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 i realizowane w terminie 18.11.2021-18.12.2023 przez konsorcjum: Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin „Pomost”, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „OPUS”, Fundacja Strefa” oraz Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO na zlecenie Miasta Łodzi.

Działanie realizowane jest w ramach projektów: „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami: Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic.” – WND-RPLD.06.03.03-10-0002/17; „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami: Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic.” WND-RPLD.06.03.03-10-0001/17 ; „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar o powierzchni 14 ha ograniczony ulicami: Ogrodową, Gdańską, Legionów, Cmentarną wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic.” WND-RPLD.06.03.03-10-0004/17 ; „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar o powierzchni 7 ha ograniczony ulicami: Ogrodową, Zachodnią, Legionów, Gdańską wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic.” – WND-RPLD.06.03.03-10-0003/17.

Mariusz Kołodziejski - kierownik biura

Regionalne Centrum Wolontariatu CENTERKO w Łodzi

tel.: 42 307 03 72, 513 102 508

www.centerko.orgwww.wolontariat.org.pl/lodzwww.korpussolidarnosci.gov.pl 

Polecane aktualności

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Kontakt