W tym roku tematem przewodnim wystawy będą wyroby z laki japońskiej tzw. Urushi. Zaprezentowana zostanie także kolekcja kimon japońskich zdobionych motywami roślinnymi wraz z dodatkami tj.: geta, zori, pasy obi oraz bogata kolekcja wachlarzy.
Laka produkowana jest z soku sumaka lakowego (werniksowego) Toxicodendron vernicifluum. Jest to drzewo naturalnie rosnące w Chinach, na południe od rzeki Jangcy, ale uprawiane od dawna w Japonii i Korei. Sok wypływa z drzewa w postaci szarej emulsji, ciemnieje na powietrzu, a po usunięciu wody twardnieje. Laka jest odporna na działanie wody, kwasów, alkoholu itp. Pokrywa się nią wyroby z drewna, skóry lub metalu. Czarną, brązową i czerwoną laką pokrywano tace, grzebienie, biżuterię (spinki do włosów, wisiorki), gliniane naczynia, a nawet zbroje i trumny. Urok laki japońskiej tkwi w mistrzowskim posługiwaniu się charakterystycznym kolorem oraz misternym zdobieniu motywami roślinno-zwierzęcymi i kompozycjami krajobrazowymi. Pojawiające się w dekoracji drzewa, kwiaty i trawy świadczą o delikatności japońskiej przyrody. Japońska laka dopiero w przymglonym świetle ukazuje pełnię urody. Padający na nią promień światła powoduje, że laka ożywa dając efekt falowania wody i powiewu wiatru. Zabiegi pokrywania laką przedmiotów nazywano powlekaniem „warstwami ciemności”, pozwalały one na uzyskiwanie niesamowitej głębi kompozycji. Aby uwydatnić detale dekoracji pokrywano ciemną lakę złotem, srebrem lub cyną za pomocą techniki prószenia nazywanej „maki – e”.
W trakcie wystawy, w sobotę (01.02.2020 r.) i niedzielę (02.02.2020 r.), zapraszamy na pokaz układania ikebany, ceremonię parzenia herbaty, warsztaty kaligrafii japońskiej i origami oraz ciekawe prelekcje. Szczegółowy harmonogram poniżej.
Sobota 01.02.2020 r.
godz. 11:00 „Urushi -Laka japońska” – prelekcja, prowadzenie Masakatsu Yoshida
godz. 11:40 „Kultura Japonii i zwyczaje” – prelekcja, prowadzenie Klaudia Świątek
godz. 12:20 „Moja rodzina, moje miasto" – prelekcja, prowadzenie Yukie Nomura
godz. 13:10 „Moja rodzina, moje miasto” - prelekcja, prowadzenie Hazuki Kosuge
godz. 13:50 „Wymiana uczniów II LO w Japonii” - prelekcja, prowadzenie Dariusz Jędrasiak
godz. 14:30 - 15:30 Kaligrafia japońska i Origami dla dzieci, warsztaty prowadzone przez lektorki języka japońskiego z Japonii
godz. 15:45 Ikebana – pokaz sposobu układania
Niedziela 02.02.2020 r.
godz. 11:00 „Wszystkie koty w Japonii” - prelekcja, prowadzenie Aleksandra Stasiak
godz. 11:40 „Moje miasto, moja rodzina” - prelekcja, prowadzenie Yoshie Kitabayashi
godz. 12: 20 „Moje miasto, moja rodzina” - prelekcja, prowadzenie Nisa Niyata
godz. 13:10 „Historia stosunków polsko – japońskich” - prelekcja, prowadzenie Michał Niewiadomy, Piotr Rowicki
godz.13:50 „Urushi - Laka japońska” - prelekcja, prowadzenie Masakatsu Yoshida
godz. 14:30 - 15:30 Kaligrafia japońska i Origami dla dzieci, warsztaty prowadzone przez lektorki języka japońskiego z Japonii
godz. 15:45 Pokaz ceremonii parzenia herbaty
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.