Tomasz Kacprzak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Wnioski te dotyczyły m. in. wprowadzenia do Planu budowy biogazowni oraz instalacji do termicznego przekształcania odpadów komunalnych, czyli spalarni przy ul. Sanitariuszek. Nie zostały uwzględnione również wnioski dotyczące zmiany technologii instalacji komunalnej planowanej przy ul. Zamiejskiej. Wszystkie te wnioski są bardzo ważne, ponieważ, dzięki wpisaniu tych zadań do WPGO, byłaby możliwość pozyskiwania środków publicznych z UE czy to WFOŚiGW. Dzisiaj trwa pewien spór z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, czy biogazownia, która jest planowana przy ul. Zamiejskiej spełnia wymogi instalacji do recyklingu i czy można, bez wpisu do WPGO, korzystać z tych środków. Czekamy na informację ze strony ministra Kurtyki, niemniej jednak, gdyby ta biogazownia, która jest planowana i która powstanie, była wpisana – a jest to tylko zwykły zapis w dokumencie – nie byłoby żadnych dylematów, można by było od razu stwierdzić, że można aplikować do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o pieniądze, a mówimy tu o kilkudziesięciu milionach zł. Tym bardziej że Fundusz wstępnie jest zainteresowany finansowaniem tego typu inwestycji. Pamiętajmy, że żyjemy w czasie kryzysu klimatycznego, wzrastają ceny energii, dlatego bardzo ważne jest, aby gospodarka odpadami była przygotowana w sposób nowoczesny, aby nasze odpady wykorzystywać do produkcji energii niskoemisyjnej, bo energia z odpadów jest energią czystszą i tańszą niż ta, która dzisiaj pochodzi z węgla.
Małgorzata Bartosiak-Sikorzyńska, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Ja bym chciała zapytać Pana Marszałka, dlaczego tak bardzo nie kocha łodzian. Dlaczego powoduje swoimi decyzjami, że mieszkańcy Łodzi będą musieli dokonywać wyborów, które może nie są dla niego oczywiste. Dlaczego pani Krysia będzie musiała zdecydować, czy ma zapłacić za śmieci czy za leki? Dlaczego rodzina Kowalskich nie będzie miała placu zabaw dla swoich dzieci? Ponieważ nie będziemy mogli, jako samorząd, skorzystać ze środków zewnętrznych i będziemy musieli zbudować te instalacje ze środków własnych.
Marcin Bugajski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego: – Od początku tej kadencji marszałek Grzegorz Schreiber (PiS), Zarząd Województwa i pisowska większość w sejmiku prowadzą politykę, która ogranicza konkurencję na rynku, zmniejsza liczbę instalacji, które mogłyby konkurować o pieniądze za zagospodarowanie odpadów komunalnych z Łodzi. To powoduje, w oczywisty sposób, wyższe ceny – do dziś musimy wywozić odpady do woj. dolnośląskiego, to jest wiele tysięcy kilometrów i wiele tysięcy ton, jeśli się patrzy na cały rok, a transport nie jest tani. Dziwimy się, że Pan Marszałek nie chce uwolnić konkurencji na rynku, bez tych instalacji śmieci będą coraz droższe i będzie to wina marszałka.