Jej projektodawcami są przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak, przewodniczący Klubu Radnych PO Mateusz Walasek, przewodniczący Klubu Radnych SLD Sylwester Pawłowski oraz wiceprzewodnicząca klubu Małgorzata Moskwa-Wodnicka. W uzasadnieniu dokumentu czytamy, że „Rada Miejska postanawia zaskarżyć zarządzenie zastępcze, ponieważ plac Zwycięstwa nie podlega dekomunizacji w rozumieniu ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki”.
Tomasz Kacprzak podkreślał, że w jego korespondencji, a także wiceprezydenta Krzysztofa Piątkowskiego z dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, nie pojawiają się żadne uwagi ze strony IPN dotyczące nazwy placu Zwycięstwa i wnioski o jego zmianę.
Nazwa „plac Zwycięstwa” została nadana przez Miejską Radę Narodową w dniu 8 maja 1945 roku „dla uczczenia zwycięskiego zakończenia wojny z faszyzmem hitlerowskim” i związana była bezpośrednio z zakończeniem II Wojny Światowej.
8 maja to obchodzony w Polsce Narodowy Dzień Zwycięstwa, który został ustanowiony przez Sejm RP ustawą z dnia 24 kwietnia 2015 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa.
- Polski parlament przyjął, że należy czcić 8 maja. Dopóki sejm tego nie zmieni, będziemy ten dzień świętować - czy to się podoba PiS, czy nie. Nie zgadzam się, że wojewoda dokonał tej zmiany zgodnie z procedurą. Nie wytknął Radzie Miejskiej, że ten właśnie plac powinien podlegać dekomunizacji – podsumował Tomasz Kacprzak.
„Przeciw” było 13 radnych.
Zarządzenie trafi do sądu
- kategoria:
- Rada Miejska
Rada Miejska 26 głosami „za” przyjęła uchwałę w sprawie zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zarządzenia zastępczego Wojewody Łódzkiego nadającego placowi Zwycięstwa nazwę plac Lecha Kaczyńskiego.
![](/files/public/_processed_/d/1/csm_plac8_389bd2f0d2.jpg)