Mateusz Walasek, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Chcieliśmy opowiedzieć o projekcie uchwały, który trafia pod obrady najbliższej sesji Rady Miejskiej. Jest to już tradycyjny apel do łodzian, aby przekazywali 1% podatku organizacjom działającym na terenie Łodzi – nie tylko tym, które są w Łodzi zarejestrowane. Wiele organizacji, będących na czele tych najhojniej obdarowanych przez mieszkańców, to organizacje ogólnopolskie, które się w tym specjalizują, często umieszczają różne ułatwienia w programach do rozliczeń księgowych. Te organizacje, oczywiście, prowadzą szczytną działalność, ale nam, jako łódzkim radnym, najbardziej zależy na tych organizacjach, które działają blisko nas, bo ich potrzeby znamy najlepiej.
Emilia Susniło-Gruszka, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Chcielibyśmy zaapelować do łodzianek i łodzian, aby przekazywali 1% swojego podatku dochodowego organizacjom pożytku publicznego, w szczególności tym, które działają u nas, lokalnie. W Łodzi działa ponad 200 takich organizacji, a w całym województwie łódzkim zostało im przekazane aż 56 milionów zł. Działają one na bardzo różnych polach, dlatego, bez względu na nasze zainteresowania, wartości i priorytety, na pewno znajdziemy jakąś dziedzinę, w której chcielibyśmy pomóc. Łódzkie organizacje zajmują się, na przykład, pomocą dzieciom, osobom z różnymi chorobami, zwierzętom. Możemy także przeznaczyć 1% organizacjom zajmującym się sportem, sztuką, kulturą czy harcerstwu. Wachlarz pomocy, której udzielają te organizacje, jest bardzo szeroki. Wiemy, że im bliżej działa dana organizacja, tym łatwiej możemy ocenić jej działalność i zdecydować, czy w przyszłym roku również zechcemy wesprzeć właśnie tę organizację. Wiemy, że, na co dzień, nie możemy zdecydować, na co idą konkretnie nasze podatki, a w tym przypadku możemy, więc nie odbierajmy sobie tego przywileju i przekażmy 1% dla łódzkich organizacji.
Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Cieszy fakt, że coraz więcej mieszkańców województwa łódzkiego angażuje się i przekazuje 1% na organizacje pozarządowe. W zeszłym roku 944 tysiące mieszkańców naszego województwa ten 1% przekazało. Wystarczy niewiele, wystarczy wpisać w rozliczeniu podatkowym numer KRS i zorientować się, jaką organizację chcemy wspierać – to trwa, naprawdę, chwilę, a wiele OPP w województwie łódzkim czeka na te środki. Z mojego, osobistego doświadczenia wiem, że warto przekazywać ten 1%. Na co dzień obserwuję, że wiele OPP w naszym mieście działa w sposób prężny, zorganizowany i ta pomoc faktycznie jest udzielana. Spektrum tych organizacji jest bardzo szerokie i każdy coś dla siebie odnajdzie.
Robert Pawlak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Bardzo wiele osób nie składa zeznań podatkowych, ponieważ robi to za nie teraz Urząd Skarbowy. Natomiast warto pomyśleć o przekazaniu 1% i, niezależnie od zrobionego już rozliczenia, przekazać ten 1%, bo Urząd sam tego za nas nie zrobi.