Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Już w lutym informowaliśmy o ciężkiej sytuacji organizacji pożytku publicznego. Na ten stan rzeczy składał się Polski Ład, nadchodzące zmiany podatkowe i szalejąca drożyzna. Postulowaliśmy wówczas o zmiany podatkowe, żeby organizacje pożytku publicznego jak najmniej ucierpiały finansowo. W czerwcu została przyjęta poprawka Senatu, która zwiększa udział z odpisu podatku 1% na 1,5%. Jest to wielkie zwycięstwo zjednoczonej pozycji. Szkoda tylko, że łódzcy parlamentarzyści z PiS-u głosowali przeciwko tej poprawce. To tak, jakby zagłosowali przeciwko społeczeństwu obywatelskiemu i zasadom demokratycznym. Organizacje pożytku publicznego codziennie świadczą szeroką pomoc Polkom i Polakom.
Małgorzata Bartosiak-Sikorzyńska, radna Rady Miejskiej w Łodzi: - Cieszymy się, że 13 czerwca została podpisana przez prezydenta ustawa, dzięki której nasze starania dotyczące wsparcia NGO-sów będą bardziej skuteczne. Samorządowcy od wielu lat apelują do łodzian o przekazywanie 1% organizacjom pożytku publicznego. Teraz 1,5% będzie mogło trafić do organizacji. Jest ich kilka tysięcy w Łodzi i należy je wspomagać. Łódzcy parlamentarzyści z PiS-u powinni się wstydzić, że nie poparli tej zmiany. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą to pamiętać przy urnach wyborczych.
Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: - Organizacje pożytku publicznego to filar społeczeństwa obywatelskiego. Polski Ład zagrażał ich istnieniu w naszym mieście oraz całym kraju. Podniesienie kwoty wolnej od podatku, obniżenie podatku PIT z 17 na 12 i podniesienie progów podatkowych spowodowało wyrwę w budżetach organizacji pożytku publicznego w wysokości 200 mln zł w skali całego kraju. To one budują tożsamość lokalną i pomagają najsłabszym, wykluczonym. Teraz nadeszły zmiany ustawowe, a 225 posłów z PiS-u zagłosowało za odrzuceniem poprawki Senatu. Na szczęście posłowie opozycji przegłosowali poprawkę. Opozycja działając wspólnie może wiele negatywnych zmian zatrzymać.