Kadencja Miejskiej Rady Seniorów kończy się wraz z kadencją Rady Miejskiej. Następnie zgodnie ze statutem prezydent Łodzi ogłasza walne zebranie, na którym przedstawiciele organizacji senioralnych, Uniwersytetu Trzeciego Wieku wybierają członków rady.
- Ta uchwała była moją inicjatywą. Chciałam, żeby to seniorzy wybierali spośród swego grona członków rady. Miejska Rada seniorów bardzo dobrze się sprawdza. Gdyby nie jej inicjatywy, to wiele rzeczy w Łodzi by się nie zadziały. Pomysłem rady jest powołanie rzecznika ds. seniorów, który rozwiązuje wiele spraw dotyczących tej grupy mieszkańców Łodzi. Również program Mia100 ławek powstał dzięki sugestii seniorów. Realizujemy go z radną Małgorzatą Moskwą-Wodnicką. Warto mówić mieszkańcom, co robi Miejska Rada Seniorów – uważa Małgorzata Niewiadomska – Cudak.
Rada liczy piętnaście osób i jest ciałem o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym dla władz Miasta Łodzi, z którymi współpracuje we wszystkich obszarach dotyczących osób starszych, a w szczególności:
- rozwoju umiejętności i świadomości dotyczących partycypacji seniorów w życiu publicznym,
- zapobiegania i przełamywania marginalizacji seniorów,
- wspierania aktywności osób starszych,
- mieszkalnictwa dla seniorów,
- profilaktyki i promocji zdrowia seniorów,
- przełamywania negatywnych stereotypów na temat seniorów i starości,
- budowania autorytetu osób starszych oraz wzmacniania pożądanych relacji wewnątrz i międzypokoleniowych,
- rozwoju, wspierania i upowszechniania różnorodnych form wypoczynku, aktywności ruchowej, dostępu do edukacji i kultury,
- wspierania i upowszechniania edukacji do starości.
Więcej informacji na temat Miejskiej Rady Seniorów można znaleźć pod adresem: