I posiedzenie X kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej
13 listopada w Dużej Sali Obrad reprezentanci łódzkich szkół ponadpodstawowych, wyłonieni w szkolnych wyborach, złożyli ślubowanie i stali się oficjalnie radnymi X kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łodzi. W oficjalnej części wysłuchali wspierających słów zaproszonych gości, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, zapewnili o swojej dostępności oraz zaprosili do współpracy. W dalszej części spotkania młodzi radni, po burzliwych obradach, wyłonili ze swojego grona prezydium, które przez najbliższe 2 lata będzie kierowało pracami Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Serdecznie gratulujemy pani Natalii Śliwce wyboru na Przewodniczącą oraz panom Wiktorowi Łabeckiemu, Mateuszowi Wężykowi oraz Andrzejowi Papudze wyboru na Wiceprzewodniczących. Sekretarzem Rady został pan Jan Kwiatkowski. Życzymy owocnej współpracy na rzecz łódzkiej młodzieży.
Młodzieżowa Rada Miejska w Łodzi - szkołą samorządności i szansą na realizację pomysłów
Młodzieżowa Rada Miejska została powołana uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi w 2007 roku. (UCHWAŁA Nr VIII/127/07 RADY MIEJSKIEJ w ŁODZI z dnia 28 marca 2007 r. w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łodzi i nadania jej statutu.)
Jest organem konsultacyjno-doradczym, a zarazem reprezentacją łódzkiej młodzieży. Dzięki niej młodzi ludzie tuż przed wkroczeniem w dorosłość mogą czynnie uczestniczyć w życiu Miasta i inicjować działania takie jak: imprezy kulturalne, sportowe, proekologiczne czy społecznościowe.
Kadencja Młodzieżowej Rady Miejskiej trwa 2 lata, a jej zasady działania i struktura wzorowane są na funkcjonowaniu rad gmin.
Młodzi radni powołują komisje stałe oraz zespoły problemowe i obradują na sesjach. Spośród swego gronowy wybierają Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących.
Cenne inicjatywy młodzieży, to m.in. Konkurs wiedzy o samorządzie terytorialnym, Koncert Młodych Talentów „W Rytmie serc”, utworzenie Mapy Miejsc Niebezpiecznych na terenie Miasta Łodzi, a także utworzenie Bezpłatnej Ogólnomiejskiej sieci Internetu Bezprzewodowego Wi-Fi w ramach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Młodzieżowi radni wypowiedzieli się w sprawie „mowy nienawiści”, a także wzięli udział i zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie propagującym wybory do Parlamentu Europejskiej, którego nagrodą był wyjazd do Brukseli.
Uchwały i Protokoły X kadencji MRM
RADNI I PREZYDIUM MRM W ŁODZI X KADENCJI
Przewodnicząca MRM: Natalia Śliwka
Wiceprzewodniczący MRM: Wiktor Łabecki, Mateusz Wężyk, Andrzej Papuga
Sekretarz MRM: Jan Kwiatkowski
- Arkuszewski Filip
- Bęckowski Adam Sylwester
- Biland Mateusz
- Bogusiak Pola
- Bryksa Maksymilian
- Chęcielewski Filip
- Cichowicz Igor
- Derżyński Serafin Rafał
- Fryczak Jakub
- Gacki Piotr
- Gdański Norbert
- Góral Sergiusz
- Gwiazda Tomasz
- Jodłowski Robert
- Kaczmarek Laura
- Kawka Joachim
- Kossakowska Weronika
- Krysiak-Tytko Oliwia
- Kurowska Kinga
- Kwiatkowski Jan
- Lazorenko Ilona
- Lechański Mateusz
- Lipa Krzysztof
- Łabecki Wiktor
- Maciaszczyk Barbara
- Mahmood Oliwia
- Malinowska Nella
- Nogalski Bruno
- Papuga Andrzej
- Politański Jan
- Sęk Aleksander
- Stańczykowska Zuzanna
- Szczepaniak Szymon
- Śliwka Natalia
- Tomczak Claudia
- Wężyk Mateusz
- Wiśniewska Maria
- Woźniak Joanna
- Zarra Tamira
W celu skontaktowania się z Młodzieżową Radą Miejską w Łodzi prosimy pisać na adres:
Kronika Miasta Łodzi o Młodzieżowej Radzie Miejskiej
Wspólnotowość, społeczeństwo obywatelskie to wartości, które w demokratycznym kraju mają znaczenie nadrzędne. Budują bowiem jakość życia każdego obywatela. Wypracowanie postaw obywatelskich i wspólnotowych to proces, który wymaga uwagi i edukacji już od najmłodszych lat. Dowodem na to jest mocna pozycja szkolnych i studenckich samorządów w placówkach edukacyjnych.
Nie do przecenienia jest praca młodych ludzi w miejskich strukturach samorządowych. Młodzieżowa Rada Miejska jest miejscem, gdzie młodzi społecznicy nie tylko realnie mogą wpływać na szereg rozwiązań o charakterze wspólnotowym, ale jest również znakomitą szkołą dla przyszłych kadr samorządowych i politycznych miasta i kraju.
Kronika Miasta Łodzi – „Łódź obywatelska” nie mogła pominąć tego tematu.
Zapraszamy do lektury artykułu "MŁODZIEŻOWA RADA MIEJSKA W ŁODZI JAKO PODMIOT PARTYCYPACJI SPOŁECZNEJ". Autor Stanisław Roszczyk (Uniwersytet Łódzki) to aktywista miejski, wolontariusz i były radny Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łodzi. Strona: 89