CO NOWEGO?

Fabryka przy ul. Tuwima 10 zyska nowe życie - fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź Rewitalizuje. Fabryka przy ul. Tuwima 10 zyska nowe życie

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W najbliższych dniach prace przy remoncie pofabrycznego budynku przy ul. Tuwima 10 ruszą pełną parą – wykonawca otrzymał już wszystkie prawomocne pozwolenia. więcej

Fabryka przy ul. Tuwima 10odzyska ceglaną elewację - fot. Wojciech Markiewicz

Łódź rewitalizuje: fabryka przy ul. Tuwima 10 znów będzie miała ceglaną elewację

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Wkrótce rozpocznie się remont kapitalny pofabrycznego budynku przy ul. Tuwima 10. Zarząd Inwestycji Miejskich UMŁ podpisał w listopadzie 2018 r. umowę z łódzką pracownią konserwatorską Mosaicon na… więcej


TUWIMA 10

Fabryka przy Tuwima 10 wraz z jej oryginalnym, dziewiętnastowiecznym kominem została całkowicie przebudowana z zachowaniem industrialnego charakteru.

W budynku mieści się siedziba Biura Aktywności Miejskiej UMŁ, odpowiedzialnego za współpracę z mieszkańcami wraz z zapleczem w postaci dużej sali warsztatowej i sali konsultacyjnej na parterze, sali konferencyjnej na 4 piętrze i przestrzeni wystawienniczej na hallu 3-go piętra.
Fabryka to miejsce spotkań możliwych również poza godzinami pracy urzędu oraz w weekendy.

Budynek jest dostosowany do potrzeb osób z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Fabryka jest wyposażona m.in. w windę, przystosowane toalety, przewijaki, meble dla dzieci.



W Fabryce Aktywności Miejskiej znajdziecie:

i wiele innych inicjatyw o których informujemy na bieżąco w aktualnościach powyżej.


HISTORIA FABRYKI HENRYKA WAGNERA PRZY TUWIMA 10


Fabryka maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera powstała w 1881 roku na miejscu małej fabryki wyrobów bawełnianych, założonej w 1853 roku przez Jana Wagnera (ojca) przy ulicy Przejazd 10 (dzisiejszej Tuwima). Nowy zakład, napędzany maszyną parową o mocy 25 KM, zatrudniał od 30 do 64 robotników. Firma produkowała osprzęt do maszyn włókienniczych, osiągając roczny obrót w wysokości 90 tysięcy rubli.

W okresie międzywojennym fabryka należała do Teodory Ordyńskiej, Rozamundy Wagnerowej oraz Tadeusza Ordyńskiego, którzy byli spadkobiercami twórcy fabryki. 

Po 1945 roku upaństwowiony zakład nadal produkował części do maszyn włókienniczych, później przystosowano jego wnętrza do potrzeb handlu i usług. Do dzisiaj na terenie fabryki zachował się oryginalny, niewielki komin z 1881 roku o rzadko spotykanym obecnie kwadratowym przekroju, który został wyremontowany w 2004 r..


REWITALIZACJA BUDYNKU przy TUWIMA 10 odbyła się w ramach: Projektu pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowanego w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0002/16 zawartej w dniu 30 maja 2017 roku. Projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt