EPIC-UP toruje drogę do lokalnej integracji migrantów
EPIC-UP
♦ EPIC-UP toruje drogę do lokalnej integracji migrantów
• 12 organizacji partnerskich zebrało się w Barcelonie na spotkaniu inauguracyjnym projektu, organizowanym przez ALDA w ramach festiwalu „Local Democracy for Global Impact”.
• EPIC-UP ma na celu opracowanie strategii integracji migrantów poprzez poprawę współpracy między interesariuszami, takimi jak migranci i organizacje prowadzone przez migrantów, władze publiczne oraz organizacje społeczeństwa obywatelskiego.
♦ Barcelona, 16 maja 2024 r. EU-finansowany projekt EPIC-UP właśnie się rozpoczął z zamiarem opracowania i przetestowania strategii integracji na poziomie lokalnym. Od 14 do 15 maja 2024 r. organizacje partnerskie spotkały się w Barcelonie, Hiszpania, na spotkaniu inauguracyjnym, organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Demokracji Lokalnej (ALDA) w ramach ich Zgromadzenia Ogólnego.
Festiwal ALDA i Zgromadzenie Ogólne 2024 – „Lokalna Demokracja dla Globalnego Wpływu” to trzydniowe wydarzenie mające na celu nawiązywanie więzi między obywatelami, władzami lokalnymi a szerszym kontekstem europejskim oraz omówienie kluczowych tematów związanych z zaangażowaniem obywateli, migracją, równością płci, prawami człowieka i zaangażowaniem młodzieży. Partnerzy EPIC-UP uczestniczyli w tym wydarzeniu, aby zbadać możliwości współpracy z innymi inicjatywami migracyjnymi.
Ogólnym celem EPIC-UP jest zweryfikowanie metodologii wielostronnej dla lokalnej integracji migrantów i uchodźców, która może poprawić współpracę między interesariuszami, takimi jak migranci i organizacje prowadzone przez migrantów, władze publiczne oraz organizacje społeczeństwa obywatelskiego, aby strategie integracji były zorientowane na użytkownika, a przez to bardziej efektywne.
Podejście projektu obejmuje angażowanie interesariuszy przez cały cykl projektowania i wdrażania, wykorzystując potencjał istniejących najlepszych praktyk, które inni mogą dzielić i testować w małych środowiskach. Strategie integracji będą społecznie innowacyjne w swoich celach, ponieważ rozwiązują nieznane dotąd wyzwanie społeczne, ale także w swoich środkach, ponieważ migranci i uchodźcy będą stawiani w centrum projektowania.
EPIC-UP ustanowi Wspólnoty Praktyk (CoPs) w sześciu krajach UE (Bułgaria, Niemcy, Grecja, Włochy, Polska i Hiszpania), gdzie dobre praktyki i strategie będą wykorzystywane. CoPs przetestują i skonsolidują sześć nowych usług integracyjnych poprzez proces społecznego eksperymentowania, który obejmuje kroki współtworzenia realizowane wspólnie przez zaangażowanych różnorodnych interesariuszy.
♦ Korzyści dla obszarów miejskich i wiejskich
Integracja migrantów przynosi korzyści zarówno obszarom miejskim, jak i wiejskim w UE na różne sposoby. Obszary miejskie, gdzie mieszka większość migrantów, zyskują na różnorodnych perspektywach kulturowych i wkładzie ekonomicznym, który migranci wnoszą. Chociaż wiele strategii krajowych wciąż jest opracowywanych bez odpowiednich konsultacji z interesariuszami na poziomie lokalnym, miasta mają bogate doświadczenie w realizacji polityk integracyjnych opartych na dowodach. Wykorzystując to doświadczenie poprzez naukę od innych i lepszą koordynację między interesariuszami, centra miejskie mogą wzmocnić swoje wysiłki integracyjne i promować spójność społeczną. Ponadto bezpośrednie zaangażowanie migrantów w proces demokratyczny i życie publiczne może wzmocnić udział polityczny, co jest jedną z najsłabszych stron polityki integracyjnej, i sprzyjać bardziej inkluzyjnemu społeczeństwu.
Tymczasem na obszarach wiejskich integracja migrantów oferuje możliwości rewitalizacji gospodarczej i odmłodzenia demograficznego. Ich osiedlanie się może przeciwdziałać spadkowi populacji i starzeniu się społeczeństwa, zapewniając siłę roboczą i dodając energii do lokalnych przemysłów. Ponadto, poprzez rozproszenie populacji, integracja migrantów pomaga łagodzić napięcia w obszarach miejskich, które borykają się z problemami przeludnienia, wyczerpania zasobów i wykluczenia społecznego.
Dlatego promowanie inicjatyw integracyjnych zarówno w środowiskach miejskich, jak i wiejskich nie tylko wzbogaca społeczności kulturowo, ale także wspiera zrównoważony rozwój gospodarczy i spójność społeczną w całej UE.
♦ Oczekiwane rezultaty projektu
Projekt EPIC-UP przyniesie następujące główne oczekiwane rezultaty:
• Opracowana i przetestowana zostanie inkluzywna metodologia partycypacyjna wspierająca społeczną integrację migrantów bardziej efektywnie w sześciu krajach UE.
• Taksonomia, mapowanie i porównanie najlepszych praktyk dotyczących lokalnych strategii integracji migrantów zostaną rozpowszechnione.
• Migranci i uchodźcy w sześciu regionach zostaną wzmocnieni do zaangażowania i uczestnictwa w procesie, a ostatecznie w różnych sferach publicznych ich nowego społeczeństwa. W rezultacie ich głosy i doświadczenia będą lepiej słyszalne i brane pod uwagę.
• Zostanie wdrożony program budowania zdolności w zakresie promowania udziału migrantów w projektowaniu i wdrażaniu polityk integracyjnych.
• Opracowana zostanie seria rekomendacji politycznych mających na celu lepsze przygotowanie polityk i inicjatyw migracyjnych na przyszłość.
• Ostatecznie sześć nowych usług integracyjnych zostanie przetestowanych lokalnie.
♦ O EPIC-UP
EPIC-UP to inicjatywa finansowana przez program AMIF Unii Europejskiej (UE) i koordynowana przez ALDA. Zrzesza 12 organizacji partnerskich i 13 partnerów stowarzyszonych z 8 różnych krajów UE. Projekt wykorzysta istniejącą wiedzę i doświadczenie konsorcjum w zakresie integracji i włączenia migrantów, aby zaprojektować ulepszony model współpracy wielosektorowej do opracowania, testowania i wdrażania lokalnych strategii integracji.
Kontakt:
Marisol Castro
AEIDL
Kierownik ds. komunikacji
mcr@aeidl.eu
Finansowane przez Unię Europejską. Poglądy i opinie wyrażone są jednak wyłącznie opiniami autora(ów) i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Unii Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani instytucje przyznające środki nie ponoszą odpowiedzialności za te treści.