Inicjatywa lokalna
czym jest?
Inicjatywa lokalna to forma współpracy Miasta Łodzi z jego mieszkańcami w celu wspólnego realizowania zadań publicznych na rzecz łódzkiej społeczności.
Mieszkańcy zgłaszają pomysły i deklarują udział w ich realizacji, który może mieć formę pracy społecznej, wkładu rzeczowego i/lub finansowego.
Inicjatywa lokalna pozwala na realizację nawet najmniejszych działań wokół siebie, własnego podwórka.
Wszystko zaczyna się od Waszych pomysłów, od identyfikowania potrzeb, rozmów sąsiedzkich, od szukania inspiracji i pomysłów. Dzięki temu narzędziu wspólnie pracujemy potem nad ulepszeniem przestrzeni Łodzi i realizacją istotnych dla Was działań.
CEL INICJATYWY LOKALNEJ:
- włączenie mieszkanek i mieszkańców w rozwiązywanie problemów lokalnych
- wspólna realizacja przedsięwzięć zmierzających do zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkanek i mieszkańców danej społeczności oraz poprawa warunków ich życia
- realizacja działań zgłaszanych przez mieszkanki i mieszkańców w ich najbliższym otoczeniu
Chcesz działać na rzecz swojej okolicy?
Jeśli myślisz o spotkaniach czy festynie sąsiedzkim, nowym placu zabaw dla dzieci, ogródkach warzywnych, łąkach kwietnych, ławeczkach czy progach zwalniających na Twojej ulicy to Inicjatywa Lokalna może być bardzo dobrym narzędziem.
A może chcesz podzielić się swoimi pasjami ogrodniczymi, malarskimi, majsterkowicza? Chcesz je wykorzystać w praktyce? Za pomocą inicjatywy lokalnej można sfinansować działania nie tylko małej infrastruktury ale również spotkania - te bardziej i mniej formalne.
Przykładowo:
- poprawa przestrzeni miejskiej stanowiącej własność Miasta, np. modernizacja podwórka, budowa, rozbudowa lub remont dróg, budowa placu zabaw, remont skwerku osiedlowego, remont płotu szkolnego, itp.;
- wydarzenia integrujące mieszkańców, np. festyn osiedlowy o charakterze kulturalnym, sportowym czy ekologicznym;
- ochrona przyrody, w tym zieleni miejskiej, np. budowa budek lęgowych dla ptaków, owadów, nasadzenia zieleni;
- edukacja, oświata, wychowanie, np. cykl zajęć edukacyjnych;
krok po kroku
Masz pomysł? Widzisz problem? Znajdź osoby chętne do działania, z którymi możesz wspólnie go rozwiązać. Pamiętaj, że muszą to być osoby mieszkające na terenie Łodzi.
Stwórzcie pomysł na Wasze działanie. Mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w wykonanie inicjatywy w formie pieniężnej, rzeczowej bądź poprzez poświęcenie swojego czasu (praca społeczna).
Zbierzcie grupę ludzi, która zaangażuje się w realizację pomysłu. Potrzebujecie zarówno osób, które wykonają pomysł, jak i tych, którzy jedynie udzielą poparcia przy składaniu wniosku. Możecie zaprosić do współpracy również organizacje pozarządowe, za ich pośrednictwem również jest możliwe złożenie wniosku.
Opracujcie plan działania, co i w jaki sposób chcielibyście zrealizować planując jednocześnie zasoby. Zaplanujcie harmonogram i wstępny kosztorys, zastanówcie się, czym dysponujecie, a co będziecie musieli pozyskać. UWAGA: Wszystkie wydatki na inicjatywę ponoszone są bezpośrednio z budżetu miasta Łodzi lub z budżetu jednostki miejskiej. Nie otrzymujecie bezpośrednio środków finansowych. Poszczególne Wydziały UMŁ zastosują Prawo Zamówień Publicznych przy wyborze wykonawcy Waszego działania. Dla przykładu: Jeśli chcecie zorganizować piknik ze wspólnym sadzeniem drzew, to Miasto zakupi drzewa i dostarczy je na piknik. Pula budżetu na 2025 rok wynosi 300 tys. zł. Przed złożeniem wniosku pomożemy Ci oszacować MOŻLIWOŚCI FINANSOWEGO WSPARCIA w momencie składania wniosku i realność CZASOWĄ na zrealizowanie inicjatywy - wydatki na Wasze działania podlegają procedurze Prawo Zamówień Publicznych, na które poszczególne Wydziały UMŁ wewnętrznie potrzebują minimum 5 tygodni. Podpowiemy Ci co możesz zrobić gdy opowiesz nam o swoim pomyśle - telefonicznietel. 42 638 40 93, 42 638 44 53, 42 638 56 24, 42 638 47 80, 42 638 55 96 lub mailowo: dzialam@uml.lodz.pl
Wzór wniosku można pobrać z zakładki poniżej na tej stronie. Wniosek z załącznikami składacie do Biura Aktywności Miejskiej Urzędu Miasta Łodzi / ul. Tuwima 10 / 90-003 Łódź. Do wniosku możecie dołączyć w szczególności: kosztorys, projekty budowlane, decyzję o pozwoleniu na budowę.
W razie pytań, wątpliwości kontaktujcie się z nami telefonicznie: 42 638 47 80, 42 638 40 93, 42 638 56 24, 42 638 55 96 lub mailowo: dzialam@uml.lodz.pl. Sprawdzimy czy Wasza inicjatywa jest dobrze zaplanowana i możliwa to realizacji.
NABÓR POMYSŁÓW TRWA przez cały rok, aż do wyczerpania środków. Jeśli inicjatywa lokalna zostanie przyjęta do realizacji, wspólnie z pracownikiem Urzędu Miasta Łódź lub jednostki miejskiej doprecyzujecie kosztorys i harmonogram, a następnie podpiszecie umowę. Na tym etapie każda ze stron może odstąpić od podpisania umowy, jeżeli uzna, że realizacja pomysłu jest niemożliwa z różnych przyczyn. Umowa ma charakter cywilnoprawny pomiędzy Prezydentem Miasta Łodzi a wnioskodawcą.
Zmieniajcie i wzbogacajcie lokalnie swoje najbliższe otoczenie i okolicę!
to ważne!
Jeśli Wasza inicjatywa ma charakter inwestycyjny (np. remont ogrodzenia, budowa placu zabaw) skonsultujcie to koniecznie z urzędem jeszcze przed złożeniem wniosku w celu sprawdzenia czy zadanie jest w ogóle możliwe do realizacji. Część prac może wymagać dodatkowych pozwoleń czy dokumentacji.
TWÓJ WKŁAD W INICJATYWĘ LOKALNĄ
NA CZYM MOŻE POLEGAĆ ?
- praca społeczna, np. pomagasz zasadzić drzewa
- współfinansowanie działania, np. kupujesz kilka sadzonek drzew
- przekazanie/udostępnienie czegoś potrzebnego do inicjatywy, np. pożyczasz sąsiadom swoje szpadle
skontaktuj się z nami!
Biuro Aktywności Miejskiej
tel. 42 638 40 93, 42 638 44 53, 42 638 56 24, 42 638 47 80, 42 638 55 96
e-mail: dzialam@uml.lodz.pl
Więcej informacji
1. Jakie środki przeznaczono na inicjatywę lokalną?
Na inicjatywę lokalną zaplanowano 300 tys. w 2025 r.
2. Czy musimy podpisać umowę?
Tak. Jeśli inicjatywa zostanie przyjęta do realizacji właściwa komórka organizacyjna Urzędu Miasta Łodzi/miejska jednostka organizacyjna zawiera na czas określony umowę o wykonanie inicjatywy lokalnej z Wnioskodawcą.
3. Czy dostaniemy pieniądze za działania w ramach pracy nad inicjatywą lokalną?
Nie. Ważnym elementem inicjatywy lokalnej jest wkład pracy społecznej mieszkańców.
4. Czy dostaniemy pieniądze na zakup materiałów i usług?
Nie. Wszystkie wydatki na inicjatywę ponoszone są bezpośrednio z budżetu miasta Łodzi lub z budżetu jednostki miejskiej.
5. Czy możemy wybrać dostawcę, realizatora?
Nie. Ponieważ wydatki są ponoszone bezpośrednio z budżetu miasta, wydział lub jednostka miejska musi stosować Prawo Zamówień Publicznych przy wyborze wykonawcy.
6. Czy możemy zaplanować modernizację np. podwórka na terenie wspólnoty mieszkaniowej?
Tak. Wymagane jest jednak pisemne oświadczenie zarządcy obiektu o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie zgłaszanej inicjatywy lokalnej. Jeśli inicjatywa lokalna będzie przyjęta do realizacji zostanie podpisane porozumienie o współpracy z zarządem wspólnoty mieszkaniowej.
7. Czy osoby popierające inicjatywę muszą ją wykonywać?
Nie. Ale często osoby popierające inicjatywę deklarują też pracę społeczną, bo chcą aktywnie uczestniczyć w tych działaniach.
8. Czy osoby popierające inicjatywę muszą być zameldowane w Łodzi?
Nie. Wystarczy, aby były to osoby zamieszkujące na terenie Łodzi. Miasto zamieszkania wpisują na liście poparcia.
9. Czy można w ramach jednej inicjatywy przeprowadzić dwa wydarzenia?
Tak, jeśli są ze sobą ściśle powiązane, np. cykl spotkań sąsiedzkich.
Należy jednak pamiętać, że realizacja wniosków inwestycyjnych musi zakończyć się w danym roku kalendarzowym, a inicjatyw lokalnych tzw. „miękkich” nie może wykraczać poza terminy określone dla poszczególnych naborów.
10. Jaki wkład własny zaproponować przy inicjatywach inwestycyjnych / twardych?
Np. przy remoncie podwórka mieszkańcy mogą wykonać prace porządkowe, po remoncie zadbać o zieleń albo zorganizować piknik integracyjny, na który przyniosą upieczone przez siebie ciasta.
- potrzebę mieszkańców w zakresie realizacji zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej
- zgodność zadania z kierunkami rozwoju Miasta Łodzi, zawartymi w strategiach i programach miejskich
- udział finansowy Wnioskodawcy w łącznych szacunkowych kosztach realizacji inicjatywy lokalnej
- wkład rzeczowy Wnioskodawcy w realizację inicjatywy lokalnej
- wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawcę
- zaawansowanie przygotowań do realizacji inicjatywy lokalnej (np. dokumentacja projektowo-kosztorysowa, zezwolenia)
WAŻNE: Przy ocenie wniosku możemy brać również pod uwagę ilość osób lub podmiotów zgłaszających inicjatywę lokalną, wydatki po stronie budżetu Miasta Łodzi oraz koszty eksploatacji inicjatywy lokalnej, jeśli wystąpią, ponoszone przez Miasto Łódź po jej zrealizowaniu.
Wniosek możesz złożyć tylko na specjalnym formularzu:
Biuro Aktywności Miejskiej
Urzędu Miasta Łodzi
ul. Tuwima 10
90-003 Łódź
Do wniosku możesz dołączyć w szczególności:
- listę osób popierających inicjatywę lokalną
- listę osób realizujących inicjatywę lokalną
- projekty budowlane
- decyzję o pozwoleniu na budowę
- Uchwała w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej
- Zarządzenie Nr 124/2024 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 23 stycznia 2024 r. w sprawie określenia szczegółowego trybu realizacji zadań publicznych w ramach inicjatywy lokalnej oraz wzoru formularza wniosku o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej
- Zarządzenie Nr 1546/2024 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 23 lipca 2024 r. zmieniające zarządzenie w sprawie określenia szczegółowego trybu realizacji zadań publicznych w ramach inicjatywy lokalnej oraz wzoru formularza wniosku o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej
- Zarządzenie Nr 5928/VIII/20 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie powołania Zespołu ds. rozpatrywania wniosków o wsparcie inicjatyw lokalnych
- Zarządzenie Nr 7178/VIII/21 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 11 maja 2021 r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu ds. rozpatrywania wniosków o wsparcie inicjatyw lokalnych
- Zarządzenie Nr 1408/2022 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 22 czerwca 2022 r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu ds. rozpatrywania wniosków o wsparcie inicjatyw lokalnych
- Zarządzenie Nr 2451/2022 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 3 listopada 2022 r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu ds. rozpatrywania wniosków o wsparcie inicjatyw lokalnych
- Zarządzenie Nr 1564/2024 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 23 lipca 2024 r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu ds. rozpatrywania wniosków o wsparcie inicjatyw lokalnych
Realizacja zadań w ramach inicjatyw lokalnych w 2023 r.
Realizacja zadań w ramach inicjatyw lokalnych w 2022 r.
Realizacja zadań w ramach inicjatyw lokalnych w 2021 r.
W 2020 r. nie były realizowane inicjatywy lokalne.
Realizacja zadań w ramach inicjatyw lokalnych w 2019 r.
Realizacja zadań w ramach inicjatyw lokalnych w 2018 r.
Realizacja zadań w ramach inicjatyw lokalnych w 2017 r.
Realizacja zadań w ramach inicjatyw lokalnych w 2016 r.
Realizacja zadań w ramach inicjatyw lokalnych w 2015 r.
Klauzula informacyjna
Przykłady Lokalnych Inicjatyw
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Zazielenienie Wschodnia 65
MIEJSCE: ul. Wschodnia 65
CEL: Upiększenie podwórka oraz integracja społeczna
TERMIN: wrzesień 2024 r.
W ramach inicjatywy mieszkańcy dzięki zakupionym przez Miasto donicom i materiałom ogrodniczym w ramach wspólnej pracy zaaranżowali podwórko zielenią i kwiatami.
Wkład rzeczowy ze strony Wnioskodawców: narzędzia ogrodnicze, kwiaty m.in. hortensje, komarzyce, pelargonie.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: 6 osób po 6-8 godz./os
Udział finansowy Wnioskodawcy: 2000 zł
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 4000 zł
KTO? Mieszkańcy
Tytuł: „Dębowy Raj - plac zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 15 w Łodzi"
MIEJSCE: Przedszkole Miejskie 15 w Łodzi, ul. Wysoka 28
Cel: Uatrakcyjnienie zabawy poprzez wzbogacenie przedszkola w plac zabaw
TERMIN: Czerwiec 2024 r.
W ramach inicjatywy otwarto nowy plac zabaw. Teren przedszkola został wzbogacony o nowe nasadzenia zieleni, które nie tylko upiększają otoczenie, ale również przyczyniają się do poprawy jakości powietrza i tworzą przyjazne środowisko dla dzieci i dorosłych. Ponadto na inaugurację odbył się "Festyn na Wysokiej", podczas którego dzieci oraz cała społeczność lokalna mogła uczestniczyć w licznych atrakcjach, takich jak: zabawy taneczne z DJ-em, warsztaty plastyczne czy też możliwość wcielenia się w rolę policjanta.
Wkład rzeczowy ze strony Wnioskodawców: m.in. narzędzia ogrodnicze, małe zestawy ogrodnicze materiały plastyczne na konkurs, naczynia, sztućce, serwetki, materiały do wytworzenia plakatów, ulotek promocyjnych, sadzonki kwiatów i krzewów, bulwy kwiatów.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: m.in. uporządkowanie terenu pod nasadzenia, wykonanie nasadzeń, oraz piaskownicy, przeprowadzenie warsztatów kulinarnych i plastycznych, przygotowanie materiałów promocyjnych, konkursów, przygotowanie poczęstunku na piknik: 45 osób po 2 godz./os.
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 50 000 zł
KTO? Mieszkańcy
Tytuł: Zielona przystań – ogród sensoryczny
MIEJSCE: Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2, al. Pierwszej Dywizji 16/18
Cel: Integracja lokalnej społeczności, rekreacja i edukacja.
TERMIN: Lato/Jesień 2024 r.
Dzięki współpracy mieszkańców i Miasta w ramach inicjatywy lokalnej "Zielona przestrzeń - ogród sensoryczny" okoliczni mieszkańcy oraz młodzież korzystają z nowej, zielonej przestrzeni sprzyjającej odpoczynkowi i edukacji. Utworzone zielone miejsce będzie umożliwiać rozwój lokalnych grup. Na otwarcie ogrodu odbył się huczny piknik.
Wkład rzeczowy ze strony Wnioskodawców: materiały do wykonania: skrzynek na zioła, domków dla owadów ławek z palet, a także materiały promocyjne oraz produkty do poczęstunku.
Wkład pracy społecznej: m.in. przygotowanie terenu polegające m.in. na zdemontowaniu płyt, nasadzenia roślin, wykonanie domków dla owadów, karmników i skrzyń na zioła, przygotowanie poczęstunku; 50 osób, 4 godz./os.
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 54 600 zł
KTO? Mieszkańcy
Tytuł: „Przedszkolna siłka”
MIEJSCE: Przedszkole Miejskie 100 w Łodzi, ul. Piotrkowska 44
CEL: Integracja społeczna, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej
TERMIN: Wrzesień 2024 r.
Dzięki inicjatywie dzieci w wieku przedszkolnym mają możliwość aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Korzystanie z urządzeń mini siłowni wspiera aktywność i sprawność fizyczną i kształtuje postawy dotyczące dbania o zdrowie. Mieszkańcy w ramach pracy społecznej uporządkowali i przygotowali teren pod mini siłownię, wykopali i przenieśli elementy małej architektury, zorganizowali piknik oraz szkolenie jak poprawnie korzystać z urządzeń.
Wkład rzeczowy ze strony Wnioskodawców: narzędzia do wykonywania prac: taczka szpadle, grabie, wiertarka, wkrętarka, śrubokręty, młot itp.; piasek, krawężniki gumowe w kolorze zielonym, ciasta przekąski i napoje, mikrofon, głośniki, medale dla dzieci.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: 26 osób, ok. 6 godz. / os.
Udział finansowy Wnioskodawcy: 1500 zł
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 28 405 zł
KTO? Mieszkańcy
Tytuł: Oświetleni bardziej zadowoleni
MIEJSCE: boisko przy ul. Rokicińskiej 450
Cel: Wspieranie aktywności fizycznej, integracja społeczna
TERMIN: sierpień/wrzesień 2024 r.
W ramach inicjatywy lokalnej dokonano odświeżenia boiska do gry poprzez naprawę oświetlenia i pomalowanie słupów. Dzięki modernizacji mieszkańcy mogą korzystać z boiska, organizować drużyny i turnieje sportowe. Na otwarcie boiska inicjatorzy zorganizowali turniej piłkarski.
Wkład pracy społecznej: organizacja turnieju, promocja wydarzenia w mediach społecznościowych, sędziowanie, nabór drużyn.10 osób po 4 - 6 godz./os.
Wkład rzeczowy ze strony Wnioskodawców: zakup pamiątkowych medali, zapewnienie sprzętu sportowego (piłki, zorganizowanie poczęstunku – napoje, potrawy z grilla, kubki, talerze, sztućce, serwetki)
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 33 600 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Nowoczesna szatnia szkolna – Remont szatni w budynku Szkoły Podstawowej nr 14 w Łodzi – Etap 1
MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 14, ul. Wigury 8/10
CEL: Poprawa warunków dzieci uczęszczających do szkoły i korzystających z szatni.
TERMIN: Lato 2024 r.
W wyniku realizacji inicjatywy lokalnej dzieci korzystają z odnowionych boksów w szatni w Szkole Podstawowej nr 14. Mieszkańcy w ramach pracy społecznej usunęli nieczynną wentylację, zdemontowali wieszaki, przegrody drewniane oraz blaty z powierzchni podłogi. Ponadto usunęli lamperię i tynk, zaślepili otwory po wentylacji, uprzątnęli przestrzeń pod dalszą pracę. W szatni zostały zamontowane drzwi wejściowe oraz wymieniono oświetlenie.
Wkład rzeczowy ze strony Wnioskodawców: narzędzia wykorzystane do realizacji: młoty, farby, deseczki, lakier bezbarwny, pędzle, materiały ozdobne.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: prace remontowe 10 osób po ok. 24 godz./os. oraz prace dekoracyjne 6 osób po 4 godz./os.
Udział finansowy Wnioskodawcy: 400 zł
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 27 895 zł
KTO? Mieszkańcy
Tytuł: „Zabawa i nauka z wykorzystaniem zabawkowych pojazdów ratunkowych w Przedszkolu Miejskim Nr 133”
MIEJSCE: Przedszkole Miejskie 133 w Łodzi, ul. Krzemieniecka 22b
Cel: Rekreacja, edukacja
TERMIN: październik 2024 r.
Dzięki inicjatywie lokalnej zamontowano na terenie przedszkola zabawkowy pojazd ratunkowy - wóz strażacki. Wcześniej mieszkańcy uporządkowali teren i przygotowali podłoże pod montaż urządzenia. Z tej okazji odbył się piknik rodzinny podczas którego Straż Pożarna przeprowadziła pokaz ratownictwa dla najmłodszych.
Wkład pracy społecznej: pomoc przy montażu, przygotowanie miejsca pod montaż, porządkowanie terenu, przygotowanie dyplomów i nagród rzeczowych. Przygotowanie stanowisk edukacyjnych z zadaniami i atrakcjami dla dzieci i mieszkańców w ramach zorganizowanego pikniku. Przygotowanie konkursów, prelekcji, poczęstunku. 50 osób po 5 godz./os.
Wkład rzeczowy ze strony Wnioskodawców: m.in. narzędzia ogrodowe w postaci: szpadli, grabek, taczki, wiadra i inne, materiały papiernicze do przygotowaniu ulotek informacyjnych, dyplomów, podziękowań za przeprowadzone prelekcje, materiały potrzebne do wykonania tablicy pamiątkowej.
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 24.500,00 zł.
KTO? Mieszkańcy
Tytuł: „SENSORYSIE- kreatywna strefa przedszkolaka”;
MIEJSCE: Przedszkole Miejskie 151, ul. Narciarska 20/22
Cel: Rekreacja, edukacja i miejsce do kreatywnej strefy zabawy
TERMIN: wrzesień 2024 r.
Celem inicjatywy jest stworzenie miejsca kreatywnego rozwoju, relaksu odpoczynku i zdobywania wiedzy. Kreatywna strefa zabawy wyposażona jest w fabrykę piasku, wagę do piasku, kuchnię błotną, ławeczki, stelaża i żagla osłaniającego do słońca. Wnioskodawcy oczyścili teren z zadrzewienia i zakrzewienia (samosiejki) przygotowali teren, wywieźli zanieczyszczoną ziemię. Ponadto mieszkańcy zamontowali ławeczki oraz żagiel osłaniający od słońca. Na inaugurację strefy odbył się jesienny piknik “Sensoryczna fabryka marzeń”. Zorganizowano także konkurs na wykonanie z drewna totemu – witacza “Sensorysie – kreatywna strefa przedszkolaka”.
Wkład rzeczowy ze strony Wnioskodawców: wyposażenie kuchni błotnej w garnki, konewki, łyżki, lejki, sita, zabawki do piasku – wiaderka, łopatki, grabki, foremki, sitka. Sprzęt rekreacyjny do organizacji turnieju kreatywnego “Kreatywny wrzesień – Mali Łodziacy sensorycznie”. Napoje, ciasta.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: 61 osób po ok. 7 godz./os.
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 59 000 zł
KTO? Mieszkańcy
Tytuł: Między nami pokoleniami... Rodzinne rozgrywki sportowe
MIEJSCE: Przedszkole Miejskie nr 140 w Łodzi, ul. Gen. K. Pułaskiego 12
Cel: Wsparcie aktywności fizycznej, rekreacja, edukacja.
TERMIN: październik 2024 r.
W ramach inicjatywy lokalnej ogród przedszkolny został przystosowany w nowe bramki z koszami do gry w koszykówkę oraz piłkę nożną. Inicjatorzy z tej okazji zorganizowali piknik z grami, poczęstunkiem i malowaniem buziek. Mieszkańcy w ramach pracy społecznej: zdemontowali stare sprzęty, wyrównali i wysprzątali teren pod boisko, zorganizowali piknik, sędziowali w trakcie meczy, przygotowali poczęstunek.
Wkład pracy społecznej: w pracę zaangażowanych było 55 osób - ok. 4 godz./os.
Wkład rzeczowy ze strony Wnioskodawców m.in. wykorzystanie szpadli, grabi i taczek, przygotowanie przekąsek i napojów na piknik sportowy, wykonanie ogłoszeń, plakatów informacyjnych oraz wykonanie dyplomów.
Udział finansowy Wnioskodawcy: 3000 zł
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 18 000 zł
KTO? Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani
TYTUŁ: "Łódź Przyszłości"
MIEJSCE: Fabryka Aktywności Miejskiej, ul. Tuwima 10
CEL: Integrowanie młodzieży wokół myślenia o przyszłości miasta
TERMIN: grudzień 2023
W ramach inicjatywy przeprowadzono 7 warsztatów edukacyjno - kreatywnych dla młodzieży szkolnej podczas których powstały prace na temat przyszłości Łodzi. Prace zaprezentowane zostały podczas wernisażu kończącego inicjatywę. Ponadto uczniowie mieli okazję także do udziału w wycieczkach do Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Sztuki, udziału prelekcji w zakresie historii Łodzi oraz pokazie filmu Metropolis opowiadającym o dystopijnej wizji zmieniającego się miasta.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: 5 osób, łącznie 30 h pracy społecznej
Wkład rzeczowy zadeklarowany przez Wnioskodawców: przygotowanie i wydruk plakatów, organizacja wydarzeń, promocja w mediach społecznościowych, przygotowanie wypieków
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 20 000 zł
KTO? Fundacja ARTernatywa
TYTUŁ: Festiwal Spadającego Liścia
MIEJSCE: Park przy ul. Skrzywana
CEL: Zapoznanie się i integracja mieszkańców dzielnicy Górna
TERMIN: 30 listopada 2023 r.
Głównym celem inicjatywy była integracja mieszkańców dzielnicy Górna poprzez udział w działaniach artystycznych i kulturalnych. W trakcie Festiwalu można było uczestniczyć w warsztatach dla dzieci i dorosłych, a za poprowadzenie części z nich odpowiedzialni byli Wnioskodawcy inicjatywy. Większość działań i atrakcji związana była z jesiennymi darami natury, natomiast wydarzenie zakończono koncertem muzyki improwizowanej.
Wkład rzeczowy ze strony Wnioskodawców: sprzęt dźwiękowy i elektroniczny, materiały plastyczne, stoły, krzesła, palety, szpule, obrusy, dekoracje itp.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: 15 osób x 11 h
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 18 050 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: RETKINIA – zielone bulwary
MIEJSCE: ul. Retkińska (na odcinku od ul. Sprinterów do ul. Piaski)
CEL: Zazielenienie najbliższego otoczenia, integracja sąsiedzka
TERMIN: 18 listopada 2023 r.
W ramach inicjatywy posadzono ponad 500 miododajnych berberysów wzdłuż ulicy Retkińskiej. Nasadzenia te mają pełnić funkcję izolacyjną oraz ekologiczną. W realizację inicjatywy lokalnej aktywnie włączyli się mieszkańcy okolicznych bloków oraz przedsiębiorcy prowadzący w pobliżu punkty usługowe. Uczestnicy akcji przygotowali teren pod nasadzenia oraz sadzili krzewy zakupione przez Urząd Miasta Łodzi. Ponadto wnioskodawcy przygotowali dla wszystkich ciepły posiłek.
Wkład rzeczowy ze strony Wnioskodawców: ulotki, szpadle, grabie, taczki, rękawice, napoje, itp.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: 10 osób x 8 h
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 25 000 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Drzewa przy ulicy Zakładowej
MIEJSCE: ul. Zakładowa
CEL: Zazielenienie ulicy oraz integracja mieszkańców
TERMIN: Listopad 2023
W ramach inicjatywy lokalnej "Drzewa przy ul. Zakładowej" mieszkańcy Olechowa posadzili siedem wiązów holenderskich. Jest to kolejny projekt zielony angażujący lokalną społeczność we wspólne działania, wzmacniając więzi i budując ekologiczną świadomość mieszkanek i mieszkańców Łodzi. W realizację inicjatywy zaangażowały się całe rodziny.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: przygotowanie terenu, posadzenie drzew i w dalszym etapie dbanie i opieka nad drzewami.
Wkład rzeczowy zadeklarowany przez Wnioskodawców: narzędzia niezbędne do przygotowania terenu
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 13 000 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Zaczarowany Ogród”
MIEJSCE: Tereny zielone osiedla Olechów - Janów
CEL: integracja mieszkańców oraz edukacja dotycząca ochrony środowiska
TERMIN: jesień 2023
Celem inicjatywy jest kształtowanie postaw dotyczących ochrony środowiska, rozwijanie zamiłowań przyrodniczych, pogłębianie więzi z osiedlem. Ścieżka edukacyjna to alternatywa do spędzania czasu dla każdego w otoczeniu natury. To także sposób na prowadzenie tzw. zielonych lekcji dla uczniów pobliskich szkół. W ramach pracy społecznej wnioskodawcy zadeklarowali przygotowanie terenu pod nasadzenia, przeprowadzenie kampanii informacyjnej a także dbanie o "Zaczarowany Ogród".
Wkład rzeczowy zadeklarowany przez Wnioskodawców: narzędzia niezbędna do nasadzeń jak: grabie, szpadle, łopatki do nasadzeń.
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 36 000 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Nowy trawnik na Wapiennej - Zielone Koziny
MIEJSCE: Teren przy ul. Wapiennej 7
CEL: Re-aranżacja przestrzeni
TERMIN: jesień 2022
Celem inicjatywy było przearanżowanie zaniedbanego trawnika znajdującego się przy wejściu do bloku. W miejsce zaniedbanego trawnika zagospodarowano przestrzeń nowymi nasadzeniami. Wykonawcami inicjatywy byli sami mieszkańcy bloku. W ramach prac przygotowano grunt, odchwaszczono, wyrównano teren a także w dalszej kolejności dbanie o nowa przestrzeń.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: 13 osób, łącznie 20 h pracy społecznej
Wkład rzeczowy zadeklarowany przez Wnioskodawców: rękawice ochronne, mały sprzęt ogrodniczy typu łopaty, motyki
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 13 060 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Wesoły zakątek przedszkolaka
MIEJSCE: PM nr 55, Al. Kard. Ks. Wyszyńskiego 41; PM 133 nr ul. Krzemieniecka 22B; PM 151 ul. Narciarska 20/22; PM 214 ul. Batalionów Chłopskich 21.
CEL: Uatrakcyjnienie zabawy poprzez wzbogacenie ogrodów przedszkoli w nowe urządzenia
TERMIN: jesień 2023 r.
W ramach inicjatywy lokalnej place zabaw w ogrodach przedszkolnych czterech przedszkoli miejskich zostały wzbogacone w urządzenia zapewniające warunki do aktywnej i bezpiecznej zabawy. Zagospodarowanie przestrzeni ogrodów przedszkoli wpłynie na funkcjonalność i atrakcyjność miejsca aktywności dzieci.
Uczestnicy inicjatywy przygotowali teren pod urządzenia a także zorganizowali po zakończonych pracach pikniki integracyjne.
Wkład rzeczowy ze strony Wnioskodawców: narzędzia ogrodnicze, ulotki informacyjne, napoje, ciasta itp.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: 32 osób, łącznie 175 h
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 48 000 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Zielone Rokicie - drzewa i krzewy wokół nas
MIEJSCE: Zielona pętla autobusowa ul. św. Franciszka, przed Szkołą Podstawową ul. Franciszka 53, okolice placu zabaw ul. Teodorowicza
CEL: Aktywizacja i integracja mieszkańców poprzez działania na rzecz osiedla
TERMIN: 4 listopada 2023 r.
Mieszkańcy osiedla wspólnie w ramach inicjatywy posadzili wiązy holenderskie oraz kilkadziesiąt ozdobnych krzewów jak tawułka, róża okrywowa czy pęcherznica na wskazanych terenach osiedla.
Celem inicjatywy oprócz dokonania nasadzeń i wzbogacenia terenów o nową roślinność było także pogłębienie znajomości wśród mieszkańców i sąsiadów okolicy poprzez wspólną aktywność na rzecz poprawy wizerunku osiedla i promowania działań na rzecz osiedla.
Po dokonaniu nasadzeń odbył się piknik z uczestnikami inicjatywy podsumowujący wydarzenie.
Wkład rzeczowy ze strony Wnioskodawców: przygotowanie ulotek, narzędzia, rękawice, artykuły spożywcze do przygotowania pikniku
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: 15 osób, 10 x 5 h pracy
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 17 850 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Dzień Gier Planszowych - Łódź
MIEJSCE: Miejska Strefa Kultury: Ośrodek Sztuki w Łodzi ul. Krzemieniecka 2A
CEL: Integracja mieszkańców, zapoznanie się z tajnikami gier planszowych, wspólna rozrywka.
TERMIN: 14 października 2023 r.
Mieszkańcy Łodzi, miłośnicy gier planszowych utworzyli nieformalną grupę o nazwie Planszówkowa Retkinia, która to była inicjatorem Dnia Gier Planszowych. Wydarzenie skierowano do wszystkich mieszkańców Łodzi, zarówno tych młodszych, jak i starszych. Wnioskodawcy oraz osoby czynnie zaangażowane w pracę społeczną na rzecz inicjatywy byli odpowiedzialni za moderowanie rozgrywek, tłumaczenie zasad gier, a także techniczną obsługę wydarzenia. W Dniu Gier Planszowych udział wzięło łącznie kilkaset osób, a część z nich miała możliwość wygrania nagród za udział w zorganizowanym turnieju z grą dla początkujących.
Wkład rzeczowy ze strony Wnioskodawców: gry planszowe, które inicjatorzy posiadają na stanie (ok. 100 sztuk)
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: 25 osób x 9 h
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 14 000 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: ZIELONE PATIO PRZED BIBLIOTEKĄ BLISKĄ
MIEJSCE: Dziedziniec filii nr 52 Biblioteki Miejskiej w Łodzi, ul. Ketlinga 21
CEL: Integracja społeczności lokalnej
TERMIN: ostatni kwartał roku 2023
Celem inicjatywy było utworzenie zielonej przestrzeni przed biblioteką Bliską sprzyjającej integracji lokalnej społeczności. Adresatami oraz realizatorami inicjatywy byli mieszkańcy Janowa. Do działań wykonywanych w ramach pracy społecznej zalicza się: wykonanie nasadzeń roślin, bylin i ziół, pielęgnacja roślinności oraz montaż elementów małej architektury np. siedzisk, czy hoteli dla owadów.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: 5 osób x 6 h
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 48 200 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: "Ogrodowe instrumenty w Przedszkolu Miejskim nr 105 w Łodzi przy ul. Szamotulskiej 9"
MIEJSCE: Przedszkole Miejskie nr 105 w Łodzi, ul. Szamotulska 9
CEL: Rekreacja, edukacja, terapia oraz rehabilitacja w ogrodzie multisensorycznym
TERMIN: czerwiec 2023 r.
W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy stworzyli ogród multisensoryczny wyposażony w instrumenty muzyczne. Podstawową ideą tego ogrodu jest rekreacja, edukacja, terapia oraz rehabilitacja. Ogród stanowi narzędzie do hortiterapii dla dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi lub brakiem koncentracji uwagi. Ogród stworzony jest z kilku stref odpowiadającym zmysłom jak wzrok, dotyk, węch, zapach i słuch. Właśnie instrumenty muzyczne pozwolą na samodzielne komponowanie muzyki i wspólne muzykowanie.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawcę: przygotowanie podłoża w ogrodzie przedszkolnym, montaż urządzeń, praca 5 osób x 8 h
Udział finansowy po stronie Wnioskodawcy: 2 717,70 zł
Kwota wydatków po stronie Miasta Łodzi: 24 000 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Między nami pokoleniami.... pograj ze mną dziadku, porysuj ze mną babciu
MIEJSCE: Przedszkole Miejskie nr 140, ul. gen. K.Pułaskiego 12
CEL: Miejsce do wspólnego międzypokoleniowego spędzania czasu
TERMIN: jesień 2023 r.
Celem inicjatywy było utworzenie na terenie ogrodu przedszkolnego kącika do gier planszowych i zabaw plastycznych dla rodziców, seniorów, aby mogli spędzać czas z dziećmi grając w gry planszowe i wykonując prace plastyczne. W ramach pracy społecznej inicjatorzy wyrównali teren pod stoły i ławki, przygotowali także teren pod montaż koszy oraz je zamontowali. Rozstawili także ławki i stoły oraz wykonali i zamontowali dwie szafk ogrodowei. Dla społeczności lokalnej zorganizowano "dzień otwarcia" w ramach którego odbyło się wspólne granie i rysowanie wraz z poczęstunkiem.
Wkład rzeczowy ze strony Wnioskodawców: gry planszowe wykonanie dwóch szafek ogrodowych, artykuły plastyczne np. kredki, kartony oraz przekąski i napoje na przygotowanie pikniku.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: 10 osób, łącznie 40 godzin pracy społecznej
Wkład finansowy zadeklarowany przez Wnioskodawców: 100 zł
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 21 142,50 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: "Ławki edukacyjne dla Seniorów w Przedszkolu Miejskim nr 105 w Łodzi przy ul. Szamotulskiej 9"
MIEJSCE: Przedszkole Miejskie nr 105 w Łodzi, ul. Szamotulska 9
CEL: Zwiększenie integracji międzypokoleniowej
TERMIN: wrzesień/październik 2022 r.
W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy w ogrodzie przedszkolnym ustawili ławki dla seniorów. W wyposażonym w plac zabaw, tablice edukacyjne i inne atrakcje dla dzieci ogrodzie przedszkolnym ławki edukacyjne posiadające elementy przyrodnicze ułatwiają dzieciom przyswajanie wiedzy a dla seniorów są miejscem do odpoczynku.
Na terenie ogrodu przedszkolnego odbywają się liczne zajęcia z seniorami. Ponadto ogród dostępny jest dla seniorów i ich wnucząt codziennie w godzinach pracy przedszkola.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawcę: wyrównanie podłoża w ogrodzie przedszkolnym, transport i montaż urządzeń, praca 8 osób x 15 h
Wkład rzeczowy po stronie Wnioskodawcy: narzędzia potrzebne do zamontowania ławek
Udział finansowy Wnioskodawcy: 2 650 zł
Kwota wydatków po stronie Miasta Łodzi: 23.850 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: "Osiedle wiosną rozkwita w ulubionym kolorze Katarzyny Kobro"
MIEJSCE: Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego
CEL: Upiększenie terenów zielonych na osiedlu im. Józefa Montwiłła-Mireckiego oraz upamiętnienie urodzin Katarzyny Kobro
TERMIN: Jesień 2022 r.
W ramach zgłoszonej przez mieszkańców inicjatywy lokalnej na osiedlu im. Józefa Montwiłła-Mireckiego obsadzono tereny zielone cebulicami syberyjskimi w kolorze niebieskim, ulubionym kolorze wybitnej rzeźbiarki Katarzyny Kobro.
Ponadto dzięki temu w kolejną rocznicę urodzin artystki kwitnące dywany kwiatów na wiosnę ożywią jej pamięć wśród mieszkańców osiedla i uczestników wycieczek turystycznych.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawcę: praca 10 osób x 10 h
Kwota wydatków po stronie Miasta Łodzi: 60 000 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Rekultywacja trawników w pasie drogowym ulicy Więckowskiego na wysokości posesji od nr 43/45 do 59
MIEJSCE: Ulica Więckowskiego od nr 43/45 do 59 po stronie północnej oraz od nr 40 do 48 po stronie południowej
CEL: Odbudowanie zdewastowanych trawników
TERMIN: listopad 2022
Celem inicjatywy była rekultywacja trawników przy ulicy Więckowskiego. Nieogrodzone trawniki były systematycznie rozjeżdżane przez kierowców samochodów co wpływało na estetykę tego miejsca oraz jakość przestrzeni miejskiej oraz życia mieszkańców. Zadeklarowany wkład pracy mieszkańców polegał na przygotowaniu ziemi pod trawnik oraz na wysianiu łąki kwietnej.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: 10 osób, łącznie 30 h pracy społecznej
Wkład rzeczowy zadeklarowany przez Wnioskodawców: nasiona do wysiania łąki, szpadle, grabie, kultywator,taczki, rękawice robocze
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 56 000 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: "Zielone i kwitnące dywany na ul. Prądzyńskiego"
MIEJSCE: ul. Prądzyńskiego
CEL: Aktywizacja i integracja mieszkańców osiedla
TERMIN: październik 2022 r.
W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy ulicy Prądzyńskiego na osiedlu Rokicie posadzili kilkaset krzewów lawendy. Głównym celem zadania było umożliwienie bliższego poznania i integracji sąsiedzkiej oraz włączenie się do aktywności na rzecz osiedla i okolicznych mieszkańców. Także zaangażowanie kolejnych osób, sąsiadów w tego typu inicjatywy.
Inicjatorem byli sami mieszkańcy, którzy zobowiązali się dbać o ten teren przez kolejne lata. W ramach inicjatywy mieszkańcy zorganizowali również piknik sąsiedzki dla uczestników.
Wkład rzeczowy po stronie Wnioskodawcy: udostępnienie narzędzi do pracy, uczestniczenie w pracach fizycznych jak przygotowanie terenu oraz wykonanie nasadzeń,
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawcę: praca 35 osób x 30 h
Kwota wydatków po stronie Miasta Łodzi: 16 600 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Moje małe boisko
MIEJSCE: Przedszkole Miejskie nr 100, ul. Piotrkowska 44
CEL: Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej poprzez stworzenie boiska sportowego
TERMIN: grudzień 2022 r.
W ramach inicjatywy na terenie przedszkola wybudowano boisko sportowe o wymiarach 5 x 25 m. Będzie ono służyć nie tylko dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 100, ale także będzie też miejscem w którym będą rozgrywać się mecze piłkarskie z przedszkolakami z pobliskich placówek. Mieszkańcy w ramach pracy społecznej przygotowali teren pod położenie nowej nawierzchni, w tym zdjęli płyty którymi wyłożony był teren boiska.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: 9 osób, łącznie 48 godzin pracy społecznej
Wkład finansowy zadeklarowany przez Wnioskodawców: 1000 zł
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 49 000 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Piknik Sąsiedzki Czereśniowe Love
MIEJSCE: ul. Czereśniowa
CEL: Integracja mieszkańców - międzypokoleniowy piknik sąsiedzki
TERMIN: wrzesień 2022
W ramach inicjatywy mieszkańcy zorganizowali międzypokoleniowy piknik osiedlowy na ul. Czereśniowej dla mieszkańców Osiedla Radogoszcz i Osiedla Julianów - Marysin - Rogi. W trakcie pikniku odbyły się m.in. animacje dla dzieci (gry i zabawy, malowanie buziek, dmuchańce). Dla każdego uczestnika przygotowano poczęstunek: grill, wata cukrowa, popcorn, napoje a także przygotowano domowe wypieki. W ramach pracy społecznej mieszkańcy także uczestniczyli w posprzątaniu terenu po zakończeniu pikniku.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: 6 osób, łącznie 18 h pracy społecznej
Wkład rzeczowy zadeklarowany przez Wnioskodawców: wypieki dla uczestników projektu,
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 13 400 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Piknik Sąsiedzki - pożegnanie lata
MIEJSCE: Park osiedlowy nad Nerem
CEL: Integracja sąsiedzka
TERMIN: wrzesień 2022 r.
Celem inicjatywy była integracja mieszkańców całego osiedla, możliwość poznania sąsiadów i aktywizacja do wspólnego spędzania czasu oraz zabawy dla najmłodszych. Podczas pikniku można było skorzystać z wielu atrakcji dla całej rodziny m.in.: konkursy, animacje, dmuchańce dla najmłodszych czy wata cukrowa oraz poczęstunek przygotowany przez samych mieszkańców.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawców: pomoc w organizacji pikniku oraz posprzątaniu po jego zakończeniu;5 osób x 6 h
Wkład rzeczowy zadeklarowany przez Wnioskodawców: upieczenie ciast i ciastek
Kwota wydatkowana po stronie Miasta Łodzi: 14 000 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Sąsiedzkie Warsztaty Miejskiego Ogrodnika
MIEJSCE: Osiedle mieszkaniowe przy u. Senatorskiej 50/52 mieszkańcy bloków urządzili swoje „ogrody na balkonie”.
CEL: Integracja sąsiedzka dzięki warsztatom ogrodniczym i nauce tego, jak na balkonie wyhodować pomidory i inne warzywa.
TERMIN: kwiecień 2021
- Głównym celem dla mnie było znalezienie pretekstu do tego, żebyśmy mogli się tutaj lepiej poznać na młodym osiedlu, które zostało zamieszkane dopiero w zeszłym roku i w czasach pandemii, kiedy te kontakty są utrudnione, myślę, że jest duża społeczna potrzeba, żebyśmy mogli się spotkać, wyjść na podwórko i w ładny słoneczny dzień coś razem porobić i przez to ogrodnictwo móc zacząć taką wspólną przygodę, do zawierania takich relacji sąsiedzkich. – mówi Aleksandra Przedecka – wnioskodawczyni projektu „Warsztaty Miejskiego Ogrodnika”.
Pani Ola jest pasjonatką ogrodnictwa w mieście i swoją pasją ma nadzieję, przy okazji zarazić sąsiadów.
- Pierwsze warsztaty miałyby być tym zapalnikiem, który potem pociągnie nas do dalszego kontaktu, do kontynuacji tego projektu, do utworzenia ogródka na terenie naszego osiedla, do wspierania się jakiegoś, do takiego forum gdzie się możemy spotkać, zapukać do drzwi sąsiada i zapytać „coś mi ten pomidor marnie rośnie, co mi polecisz?” – dodaje Aleksandra Przedecka.
Warsztaty były realizowane w kwietniu 2021 r.
W ramach inicjatywy lokalnej zachęcamy mieszkańców Łodzi do składania projektów, które angażują lokalne społeczności, pokazują sąsiadom, czy społecznościom osiedlowym wartość wspólnej pracy, wspólnie spędzonego czasu. Warunkiem otrzymania środków jest wkład własny – tak jak w przypadku warsztatów – wiedza, czas i zorganizowanie samych warsztatów, miasto daje środki na sadzonki, ziemię i doniczki.
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Piknik sąsiedzki "Czereśniowe LOVE"
MIEJSCE: ul. Czereśniowa
CEL: Integracja mieszkańców - międzypokoleniowy piknik sąsiedzki
TERMIN: 2.10.2021 r.
W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy zorganizowali międzypokoleniowy piknik osiedlowy na ul. Czereśniowej dla mieszkańców Osiedla Radogoszcz i Osiedla Julianów - Marysin - Rogi.
Główny cel to umożliwienie bliższego poznania i integracja sąsiadów.
Uczestnikami pikniku byli sąsiedzki z ul. Czereśniowej, Kruszynowej oraz Dereniowej, przeszło 150 osób.
Nie zabrakło animacji dla dzieci i młodzieży w postaci dmuchańców, balonów, rysowania kredą. Odbył się również konkurs międzypokoleniowy na najlepsze ciasto oraz warsztaty sadzenia roślin prowadzone przez samych mieszkańców.
"Piknik to szansa na bliższą integrację mieszkańców osiedla, zapobieganie samotności i izolacji osób starszych, spotkanie ze znajomymi z okolicy, ciekawy sposób na spędzenie weekendu poza domem, acz w pobliżu:)".
Inicjatorem byli sami mieszkańcy.
Wkład rzeczowy po stronie Wnioskodawcy: udostępnienie przez mieszkańców krzeseł, nagłośnienia i sprzętu do muzyki.
Wkład pracy społecznej zadeklarowany przez Wnioskodawcę: praca 6 osób x 18 h
Kwota dotacji z UMŁ: 9400 zł
KTO? Mieszkańcy
TYTUŁ: Pszczela Niedziela na Kochanówce
MIEJSCE: parking przy ul. Kujawskiej 8
CEL: Integracja mieszkańców - międzypokoleniowy piknik sąsiedzki
TERMIN: jesień 2021 r.
"Spodziewamy się zacieśnienia relacji pomiędzy mieszkańcami a w konsekwencji pojawienia się nowych pomysłów wśród najbardziej aktywnych. Mamy nadzieję na zmianę postaw mieszkańców - na bardziej otwartą".
Projekt polegał na integracji mieszkańców pod hasłem: Pszczela Niedziela na Kochanówce. Był akcent kładziony na animację sąsiedzką, zdrowe naturalne jedzenie. Wszystko w duchu tworzenia wspólnoty, integracji i promocji zdrowego trybu życia. Dużo animacji dla dzieci i warsztaty pszczelarskie dla mieszkańców. Wkład własny wnioskodawców stanowiły stoiska MPO (warsztaty z recykling-u) , budowa domków dla owadów, szafodzielnia oraz książkodzielnia.
Wydatki po stronie budżetu Miasta Łodzi: 17000zł
Wnioskodawca zadeklarował wkład społeczny do inicjatywy: praca społeczna 5 osób - 20h
KTO? Klub Sportowy "Kontra"
TYTUŁ: Fiero! Cup 2019 - Sportowy Piknik Rodzinny
MIEJSCE: Stawy Jana w Łodzi
CEL: Integracja dzieci, młodzieży oraz dorosłych poprzez udział w zawodach sportowych nastawionych na wspólną zabawę.
TERMIN: lato 2019
W ramach projektu zorganizowany został piknik rodzinny Fiero!Cup na Stawach Jana, w czasie którego odbył się turniej piłkarski zespołów mieszanych: siatkówka i koszykówka rodzinna w kategorii open, nordic walking, biegi przełajowe. Dofinansowanie w ramach inicjatywy lokalnej pozwoliło pokryć koszty medali dla wszystkich uczestników, nagrody, dyplomy, posiłki oraz plakaty i działania promocyjne. W programie pikniku znalazł się cross na wózkach.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi dzięki udostępnieniu obiektu był współorganizatorem imprezy.