- dr hab. Antoni Różalski – Prezes Łódzkiego Towarzystwa Naukowego - Przewodniczący Rady;
- dr hab. Łukasz Albrecht - Prorektor ds. Nauki Politechniki Łódzkiej - Wiceprzewodniczący Rady;
- dr hab. Wojciech Kubica – Prorektor ds. Kształcenia Akademii Muzycznej im. Grażyny
i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi -
dr hab. Radosław Olszewski, prof. UŁ – Prorektor ds. Relacji Akademickich i Kontaktów z Otoczeniem Uniwersytetu Łódzkiego;
-
dr hab.n. med. Małgorzata Brauncajs - Prodziekan ds. Nauczania Oddziału Lekarskiego Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
- dr Katarzyna Mąka - Malatyńska – Prorektor ds. Nauki i Twórczości Artystycznej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi;
- dr Tomasz Kawełczyk – Prorektor ds. Kształcenia Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi;
- dr hab. Andrzej Bartoszewicz – Prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Łodzi;
- dr Jacek Kacprzak– Prorektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi;
- Małgorzata Moskwa - Wodnicka - Wiceprezydent Miasta, II Wiceprzewodnicząca Rady
- Dyrektor lub Z-ca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej w Departamencie Planowania i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Łodzi.
Rada ds. Szkolnictwa Wyższego
Celem działalności Rady jest wypracowanie form współpracy między środowiskiem naukowym, a władzami samorządowymi oraz integracja łódzkich uczelni wokół najważniejszych zagadnień związanych z życiem gospodarczym, społecznym i kulturalnym Łodzi.
Rada d/s Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi, została utworzona na podstawie podpisanego w dniu 30 września 1996 roku "Porozumienia o Współpracy pomiędzy Prezydentem Miasta Lodzi a łódzkim środowiskiem Akademickim i Naukowym" reprezentowanym przez Przewodniczącego Konferencji Rektorów Publicznych Wyższych Szkół Lodzi, Przewodniczącą Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Lodzi oraz Prezesa Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. W jej skład której weszli przedstawiciele wszystkich łódzkich uczelni, w osobach rektorów lub prorektorów, oraz przedstawiciele: Oddziału Łódzkiego P.A.N., Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, łódzkich wyższych uczelni niepaństwowych oraz przedstawiciele samorządu łódzkiego.
Miasto, w ramach istniejących możliwości finansowych i prawnych, wspiera potrzeby środowisk akademickich i naukowych, a celem działalności Rady było i jest wypracowanie form współpracy między środowiskiem naukowym, a władzami samorządowymi oraz integracja łódzkich uczelni wokół najważniejszych zagadnień związanych z życiem gospodarczym, społecznym i kulturalnym Łodzi.
Z inicjatywy Rady był realizowany w łódzkich szkołach program wiedzy o regionie i dziedzictwie kulturowym Łodzi. W ramach programu opracowano i wydano podręczniki o Łodzi i Regionie Polski Środkowej dla wszystkich poziomów nauczania.
Rada była również projektodawcą zorganizowania w Łodzi Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Festiwal, którego celem jest promocja i upowszechnianie wśród mieszkańców Łodzi i regionu najważniejszych osiągnięć naukowych, technicznych i artystycznych, uzyskanych na łódzkich uczelniach i placówkach badawczych, wpisał się już w wiosenny kalendarz imprez kulturalnych Łodzi i ma wielu stałych uczestników.
Na Festiwalu, naukowcom i twórcom, wręczane są honorowe wyróżnienia - "Łódzkie Eureka", przyznawane przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne.
Utworzenie Rady ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi jest projektem unikalnym w skali kraju i nie znajduje odpowiednika w działalności samorządów innych ośrodków akademickich w Polsce.