Gminny Program Rewitalizacji to dokument, który pozwala prowadzić w mieście kompleksowe działania rewitalizacyjne na określonym obszarze. Jego wdrożenie zawsze poprzedzone jest konsultacjami społecznymi, założenia natomiast opierają się na szczegółowej diagnozie obszaru, którego dotyczy – zarówno społecznej, jak i ekonomicznej, gospodarczej czy przestrzennej. Celem GPRu jest określenie kierunków działań miasta – sposobów, przedsięwzięć pozwalających na radzenie sobie ze zdiagnozowanym wcześniej kryzysem lub wymagającą reakcji potrzebą.
Pierwszy Gminny Program Rewitalizacji został przyjęty Uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi w 2016 roku. Obecnie obowiązującą wersją jest ta przyjęta w roku 2020, wyznaczająca kierunki i sposoby działań do roku 2026 + (tutaj możesz znaleźć więcej informacji na ten temat). Skąd zatem potrzeba zmiany?
14 marca 2022 r. Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął projekt programu regionalnego pt. Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027. Określa on obszary i kierunki działań na rzecz rozwoju województwa łódzkiego przy wykorzystaniu zaplanowanych dla regionu funduszy UE na lata 2021-2027. W tych funduszach mieszczą się także działania rewitalizacyjne – w roku 2020, łączny udział środków publicznych w działaniach rewitalizacyjnych był szacowany na kwotę niemal 4 miliardów złotych, znaczną część tej kwoty stanowiły środki unijne.
W związku z nowoprzyjętym dokumentem wyznaczającym obszary i kierunki działań na rzecz województwa łódzkiego, potrzebne jest dostosowanie do nich obecnie istniejącego Programu Rewitalizacji. Tak, by zapewnić uwzględnienie nowych potrzeb miasta w obszarze rewitalizacji oraz umożliwić zaplanowanie związanych z nimi przedsięwzięć.
Dla przykładu, w Kontrakcie Programowym dla województwa łódzkiego określającym kierunki i warunki dofinansowania programu FEŁ2027, zawarto w wykazie przedsięwzięć priorytetowych finansowanych w ramach Programu Regionalnego m.in. Projekt 9 Rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi. Warunkiem ubiegania się o środki na to działanie jest wpisanie przedsięwzięcia do gminnego programu rewitalizacji.
Aktualizacja treści dokumentu obejmuje w szczególności:
- Uwzględnienie szans i możliwości związanych z nową perspektywą unijną (2021-2027) oraz środkami dostępnymi w ramach programów operacyjnych.
- Wprowadzenie zmian wynikających z aktualizacji listy podstawowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych wpisanych do Gminnego Programu Rewitalizacji (m. in. dodanie nowych przedsięwzięć, wskazanie przedsięwzięć, których realizacja się już zakończyła, aktualizacja kwot przeznaczonych na realizację poszczególnych przedsięwzięć w związku z zawieraniem i realizacją umów o dofinansowanie na poszczególne działania, aktualizacja danych dot. wykonawców).