Regulamin

Z uwagi na wprowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia bezpłatnego Programu Polityki Zdrowotnej - „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024 - 2028”, Miasto Łódź podjęło decyzję o stopniowym wygaszaniu realizacji „Programu polityki zdrowotnej pn. Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Łodzi na lata 2021 – 2025”.  Z dniem 30 czerwca br. Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi kończy nabór uczestników, tj. par ubiegających się o dofinansowanie.

Wszystkie pary, które do dnia 30 czerwca 2024 roku złożyły wniosek i otrzymały lub otrzymają zgodę na dofinansowanie do procedury biotechnologicznej realizowanej w ramach Programu, będą mogły rozpocząć lub kontynuować leczenie na zasadach ujętych w Programie.

Miasto Łódź opłaci, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, kriokonserwację zarodków wszystkich par, które wykonały procedurę w ramach II edycji Programu, do końca 2025 roku. 

Procedura rekrutacji:

  1. Rekrutacja pacjentów będzie prowadzona w lokalizacji realizatorów Programu wybranych w procedurze konkursowej.
  2. W ośrodku realizatora Programu zainteresowane pary przedkładają informacje o przeprowadzeniu leczenia niższego rzędu lub wynik diagnostyczny potwierdzający bezpośrednie wskazanie do leczenia metodami rozrodu wspomaganego medycznie udokumentowane w prowadzonej dokumentacji medycznej.
  3. Do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego pary są kwalifikowane przez realizatorów Programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii i warunkami ustawy o leczeniu niepłodności (wszystkie inne metody leczenia, rekomendowane przez PTMRiE przy istniejących przyczynach niepłodności zakończyły się niepowodzeniem lub nie ma innych metod leczenia przy stwierdzonej u danej pary przyczynie niepłodności).
  4. W przypadku zakwalifikowania pary do Programu, realizator wystawia wniosek kierujący do Programu i składa go w Urzędzie Miasta Łodzi. Wniosek wymaga zatwierdzenia przez Urząd Miasta Łodzi (potwierdzenie spełnienia warunków formalnych i finansowania).
  5. O zakwalifikowaniu się pacjentów do Programu decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Program obejmuje dofinansowanie w wysokości do 5.000,00 zł do procedury biotechnologicznej, nie więcej niż 80% kosztów danej procedury składającej się z:

  • wykonania punkcji pęcherzyków jajowych;
  • znieczulenia ogólnego podczas punkcji;
  • zapłodnienia komórki jajowej dostępnymi obecnie metodami i nadzór nad rozwojem zarodków in vitro;
  • transferu zarodków do jamy macicy;
  • witryfikacji zarodków z zachowanym potencjałem rozwojowym;
  • witryfikacji komórek jajowych lub zarodków u pacjentek przed leczeniem gonadotoksycznym;
  • przechowywania zarodków kriokonserwowanych przez opisany w programie okres.

Różnicę pomiędzy całkowitym kosztem procedury obejmującym: badania kwalifikujące, nadzór nad stymulacją mnogiego jajeczkowania, niezbędne badania wirusologiczne i innych chorób, koszty leków oraz koszty przechowywania zarodków i komórek jajowych po okresie opisanym w Programie ponoszą pacjenci.

Maksymalna liczba zabiegów, do których przysługuje dofinansowanie to 3 zabiegi. Nie ma znaczenia czy i ile razy para skorzystała z Programu realizowanego w latach 2016 – 2020 – liczniki zostały wyzerowane. Koszty ewentualnych kolejnych zabiegów ponoszą w całości pacjenci. Program zakłada możliwość dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury z wykorzystaniem zaawansowanych metod rozrodu wspomaganego medycznie. 

Klauzula informacyjna

Kontakt