KDO może powołać min. 5 organizacji pozarządowych działających w danej sferze publicznej na terenie Łodzi. Deklarację woli powołania KDO składa się do Prezydenta Miasta Łodzi. Zawierać ona powinna podpisy osób upoważnionych do reprezentowania danej organizacji pozarządowej oraz proponowany zakres działań danego KDO (np. KDO ds. Kultury).
Komisje Dialogu Obywatelskiego
Czym są KDO?
- KDO to ciało doradczo-opiniujące powołane przy danym wydziale Urzędu Miasta Łodzi (UMŁ),
- Ich celem jest ulepszenie działań na rzecz mieszkańców Łodzi w danym obszarze życia społecznego (np. edukacja, kultura, ochrona środowiska itp),
- W skład wchodzą przedstawiciele organizacji i UMŁ z danego obszaru tematycznego.
Jak powstają KDO?
- Powoływane są na wniosek 5 organizacji działających w danej sferze życia publicznego,
- Decyzję o powołaniu Komisji podejmuje Prezydent.
Jakie kompetencje mają KDO?
- konsultują i współtworzą dokumenty i projekty aktów wydawanych przez władze Miasta w danym obszarze (np. Program Opieki Nad Zwierzętami, Standardy Dostępności dla osób z niepełnosprawnościami itp.),
- konsultują projekty ogłoszeń konkursowych dla organizacji pozarządowych w obszarze działalności danej KDO,
- uzgadniają zakres priorytetowych zadań publicznych zlecanych organizacjom pozarządowym w danym obszarze działalności,
- diagnozują potrzeby organizacji pozarządowych działających w danej sferze,
- mogą występować do organów Miasta z wnioskami/stanowiskami dot. ważnych spraw z zakresu obszaru działalności KDO,
- współpraca z Pełnomocnikiem i Łódzką Radą Działalności Pożytku Publicznego.
Jakie podjąć kroki by założyć KDO?
- Zastanów się co chcesz zmienić w Łodzi i jak chcesz współpracować w tym zakresie z Urzędem Miasta,
- Napisz wniosek, w którym określisz obszary tematyczne w jakich chcesz działać,
- Zbierz przynajmniej 5 organizacji działających w danej sferze i wskaż osoby odpowiedzialne za ich reprezentowanie,
- Złóż do Prezydenta Miasta wniosek o powołanie KDO.
Jak dołączyć do istniejącego KDO?
- Zorientuj się jakie KDO już w Łodzi funkcjonują i złóż deklaracje przystąpienia do KDO. Pamiętaj, że możesz przystąpić do KDO, którego obszar jest zgodny z Twoim statutem.
Do pobrania
KDO w szczegółach
W skład KDO wchodzi po jednym przedstawicielu zgłoszonym przez organizacje pozarządowe oraz minimum po jednym przedstawicielu właściwej z uwagi na zakres prac komórki Urzędu Miasta Łodzi. W spotkaniach udział brać może kilku przedstawicieli Urzędu Miasta i organizacji pozarządowych, ale zawsze przy ewentualnym głosowaniu, każda instytucja będzie mieć 1 głos.
Przede wszystkim działają w sposób otwarty i jawny. Oznacza to, że do powołanego KDO zawsze przystąpić mogą nowe organizacje pozarządowe, jeśli wyrażać będą ku temu chęć. Nie istnieje więc możliwość zamknięcia współpracy dla jedynie kilku wybranych ngo. Spotkania KDO są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Na stronie internetowej Urzędu Miasta publikowane są sprawozdania z posiedzeń KDO oraz dane kontaktowe (e-mail, tel.) do przewodniczącego KDO. Tak by każdy zainteresowany mógł w łatwy sposób dowiedzieć się czym zajmuje się KDO, a każda organizacja mogła bez problemów nawiązać współpracę.
Urząd Miasta Łodzi zapewniać będzie miejsce spotkań KDO, natomiast jeśli Komisja wyrazi taką potrzebę może proponować miejsce spotkań poza siedzibą Urzędu. Reprezentant właściwej merytorycznie komórki Urzędu jest zobowiązany do każdorazowego uczestnictwa w posiedzeniach KDO. Istotnym jest bowiem, aby ustalenia KDO odbywały się z udziałem przedstawicieli Miasta. Urzędnicy zapewniają również wsparcie techniczne dla Komisji (mogą wydrukować materiały, udostępnić rzutnik multimedialny itp.) oraz odpowiadają za zamieszczanie informacji nt. odbytych i planowanych posiedzeń KDO na stronie internetowej
KDO jest zobowiązane do wyznaczenia Przewodniczącego oraz Protokolanta, tworzy również wewnętrzny regulamin określający dokładne zasady pracy (np. tryb zwoływania spotkań). Przewodniczący ma za zadanie czuwać nad przebiegiem spotkań KDO, odpowiada by sprawozdania z posiedzeń przekazywane były do odpowiedniej komórki Urzędu celem upublicznienia na stronie. Przewodniczący odpowiada również za roczne sprawozdanie z prac KDO, które zgodnie z programem współpracy powinno być przekazywane do Pełnomocnika Prezydenta ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz Dyrektora Właściwej komórki/jednostki UMŁ. KDO ponadto powinno się regularnie spotykać (min. raz na kwartał), a także utrzymywać minimalny skład (5 organizacji). Obowiązki leżą również po stronie pojedynczych organizacji wchodzących w skład KDO. KDO współpracuje również z Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz Łódzką Radą Działalności Pożytku Publicznego
Warto by regulamin KDO dookreślał zasady przyjmowania nowych organizacji do składu KDO, zasady zwoływania spotkań oraz informowania o nich członków KDO. Może regulować również kroki w przypadku naruszenia zasad KDO przez daną organizację (np. termin w jakim dana organizacja jest wypisywana z KDO). Regulamin KDO nie może być sprzeczny w swych zapisach z regulacjami zawartymi w programie współpracy Miasta z NGO.
Najczęściej zadawane pytania
Tak, o ile, dany obszar działalności KDO jest zgodny z jej statutem.
KDO nie podejmują decyzji wiążących władze Miasta. Jest to ciało doradcze i inicjatywne.
Powołanie KDO w obszarach multidyscyplinarnych (jak np. rewitalizacja) jest jak najbardziej możliwe. Każdorazowo jednak KDO będzie „przypisany" do określonego wydziału co nie oznaczać będzie, że zakres jej działalności będzie ograniczony tylko i wyłącznie do zakresu danego Wydziału. KDO ponadto, jeśli uzna to za stosowne, może zapraszać na posiedzenia Komisji urzędników z innych wydziałów.
Tak, do Prezydenta należy zawsze ostatnie zdanie w kontekście powołania KDO.
KDO to ciało stałe, powołane na czas nieokreślony. Realizacja danej polityki publicznej w mieście jest ciągła i wieloetapowa stąd warto by udział w jej współtworzeniu nie był jedynie epizodyczny.