Piłka nożna

W tym miejscu zaczęła się historia Polskiej Ligi Piłkarskiej - takie słowa widnieją na pamiątkowym głazie stojącym tam, gdzie rozegrano pierwszy mecz ligowy w naszym kraju. Tym miejscem była Łódź, a dokładnie plac przy Wodnym Rynku, na którym w latach 1912-1939 było boisko Klubu Turystów.

Na tym obiekcie 3 kwietnia 1927 o godz. 15 rozpoczął się mecz, w którym rywalem gospodarzy był Łódzki Klub Sportowy. Derby naszego miasta zostały oficjalnie uznane za pierwszy pojedynek startującej właśnie ligi piłkarskiej. W tym spotkaniu padła również pierwsza bramka, którą w 39 min. strzelił Jan Durka. Ten sam zawodnik trafił jeszcze raz do siatki rywali i historyczny pojedynek zakończył się wynikiem 2:0 dla ŁKS.

Przez wiele lat Łódź była ważnym i silnym ośrodkiem na piłkarskiej mapie Polski, jednak w drugiej dekadzie XXI wieku znalazła się na peryferiach krajowego futbolu. Był moment, w którym najsilniejszy zespół występował w III lidze, a więc na czwartym poziomie rozgrywkowym! O tym, że taki kryzys sportowy był czymś wyjątkowym najlepiej świadczy fakt, że od inauguracyjnego meczu Turystów z ŁKS sezon 2015/2016 był pierwszym, w którym Łódź nie miała żadnego przedstawiciela nie tylko w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale również na jej zapleczu!

W tabeli wszechczasów Ekstraklasy (wcześniej 1.liga) w pierwszej dziesiątce nasze miasto ma dwie drużyny. Na szóstym miejscu są piłkarze ŁKS, którzy na tym szczeblu rozgrywają już 66 sezon (więcej mają na koncie jedynie Legia Warszawa, Wisła Kraków oraz Ruch Chorzów). Trzy pozycje niżej sklasyfikowany jest Widzew, mający za sobą 35 sezonów w krajowej elicie. ŁKS to pierwszy i ostatni klub z naszego miasta, który sięgnął po tytuł mistrza Polski. Zespół z al. Unii zdobył to trofeum w 1958 i 1998. W międzyczasie czterokrotnie najlepszą drużyną w kraju był też Widzew (1981, 1982, 1996 i 1997), którzy zaliczyli również udane występy na międzynarodowej arenie (m.in. półfinał Pucharu Europy w 1983 i faza grupowa Ligi Mistrzów w 1996). W 1957 ŁKS wywalczył Puchar Polski, a w 1985 Widzew powtórzył ten wynik. Łódzka piłka ligowa to jednak nie tylko ŁKS i Widzew. Od 1927 do 1929 w elicie grali wspomniani już Turyści, których po spadku zastąpiło Łódzkie Towarzystwo Sportowo-Gimnastyczne. W 1938 w lidze pojawił się natomiast Union Touring. Po II wojnie światowej kluby z naszego miasta o punkty walczyły też na drugim szczeblu rozgrywek, gdzie oprócz ŁKS i Widzewa swoje karty zapisały również ekipy Startu (12 sezonów, 340 pkt.) i Włókniarza (1, 18).

Łódź przez lata była też jednym z najlepszych ośrodków szkolących młodzież. Dobra praca z młodymi adeptami futbolu przyniosła m.in. kilka tytułów mistrza Polski w kategorii juniorów i juniorów młodszych. W pierwszej po złoto sięgali młodzi piłkarze ŁKS (1962, 1983, 1999), MKS Hala Sportowa (1966) i UKS SMS (2005), a w drugiej - ŁKS (1994, 1999) i UKS SMS (2005, 2010).

Zawodnicy grający w łódzkich zespołach mieli jednak udział nie tylko w sukcesach klubowych, ale też reprezentacyjnych. Jako pierwszy w 1923 do kadry Polski trafił Wawrzyniec Cyl z ŁKS. Później na arenach międzynarodowych gracze występujący w łódzkich zespołach sięgali m.in. po medale za trzecie miejsca na mistrzostwach świata (Mirosław Bulzacki i Jan Tomaszewski w 1974 oraz Zbigniew Boniek, Marek Dziuba, Józef Młynarczyk, Włodzimierz SmolarekWładysław Żmuda w 1982) oraz srebrne krążki olimpijskie (Jan Tomaszewski w 1976 oraz Marek Bajor, Tomasz Łapiński i Tomasz Wieszczycki w 1992).

Pod koniec poprzedniego wieku łódzkie zespoły należały jeszcze do najlepszych w kraju. W nowym stuleciu sytuacja się jednak zmieniła. Przez kilkanaście lat ŁKS i Widzew balansowały pomiędzy ekstraklasą i jej zapleczem, aż dotarły na skraj przepaści. Upadek był bardzo bolesny, bo jeszcze w sezonie 2011/12 obie ekipy występowały na najwyższym szczeblu rozgrywek. Kolejny drużyna ŁKS rozpoczęła już w 1.lidze, z której wycofała się wiosną 2013. Upadek spółki prowadzącej drużynę seniorów nie był jednak równoznaczny z końcem sekcji piłkarskiej, która w ŁKS działała od roku 1908. W trudnej sytuacji zbawiennym okazał się fakt, że kilka lat wcześniej w klubie podjęto decyzję o rozdzieleniu futbolu seniorskiego i młodzieżowego. Dzięki temu od 2008 w piłkarskiej spółce byli już tylko ligowcy, a drużyny młodzieżowe przejęło nowo powołane stowarzyszenie. To ostatnie w 2013 zgłosiło do rozgrywek również drużynę seniorów i od czwartej ligi rozpoczęło walkę o powrót do centralnych rozgrywek. Po jednym sezonie ŁKS awansował do ligi trzeciej, w której występował do lata 2017. Kolejne rozgrywki zespół z al. Unii rozpoczął w wyższej klasie i po roku się z nią rozstał. Tyle samo trwała przygoda z pierwszą ligą, w której ŁKS występował w sezonie 2018/2019. Następne rozgrywki rozpoczął już w ekstraklasie, z którą jednak już po roku znów się pożegnał i spadł do 1. Ligi, w której spotkał lokalnego rywala.

Widzew z najwyższym poziomem rozgrywkowym pożegnał się po sezonie 2013/2014. W kolejnym spadł z 1.ligi, ale w drugiej już nie wystąpił. Spółka prowadząca zespół znalazła się w stanie upadłości likwidacyjnej i nie miała szans na licencję. W przeciwieństwie do ŁKS w spółce były jednak wszystkie drużyny - zarówno seniorskie, jak i młodzieżowe - więc sympatycy Widzewa musieli założyć nowy klub. W lipcu 2015 zarejestrowano stowarzyszenie pod nazwą Reaktywacja Tradycji Sportowych Widzew, które od Łódzkiego Związku Piłki Nożnej otrzymało zgodę na udział w rozgrywkach czwartej ligi. Szefowie stowarzyszenia skopiowali wyczyn lokalnego rywala i po roku awansowali do ligi trzeciej. W sezonie 2018/2019 zespół z al. Piłsudskiego był już w 2. lidze, w której rozpoczął również kolejne rozgrywki. Zakończył je na drugim miejscu, premiowanym awansem do 1. Ligi.

Władze miasta zrobiły wiele, by osoby zaangażowane w odbudowę piłkarskiej potęgi Łodzi mogły liczyć na to, że prowadzone przez nich zespoły będą miały godne warunki do gry i treningów. Pierwszy nowy nowy obiekt powstał przy al. Unii, gdzie zbudowano boisko z krytą trybuną o pojemności 5 700 miejsc oraz nowoczesnym zapleczem. Mecz otwarcia zorganizowany 2 sierpnia 2015 nawiązywał do łódzkich tradycji związanych z początkami ligi piłkarskiej w Polsce. Spotkały się w nim drużyny ŁKS i Pogoni Lwów, czyli klubów, które w 1927 były współzałożycielami ligi. Pierwszą, historyczną bramkę na nowym obiekcie po ośmiu minutach gry strzelił Adam Patora z ŁKS, a łodzianie wygrali ten pojedynek 2:1. Po awansie ŁKS do II ligi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapowiedziała dobudowę trzech brakujących trybun. Ta inwestycja ma się zakończyć jesienią 2022 roku. Wcześniej obiekt został wyposażony w sztuczne oświetlenie. To pierwszy na polskich stadionach system wykorzystujący lampy ledowe.

Pełnego obiektu o pojemności ponad 18 tys. widzów doczekali się w międzyczasie zawodnicy Widzewa, którzy 18 marca 2017 rozegrali pierwszy mecz na nowym stadionie przy al. Piłsudskiego 138. Było to spotkanie 19 kolejki grupy I trzeciej ligi, w którym gospodarze 2:0 ograli Motor Lubawa. W starciu z outsiderem rozgrywek jako pierwszy na listę strzelców wpisał się Mateusz Michalski, który bramkarza rywali pokonał w 23. minucie gry. Tym samym rozpoczął nowy rozdział w historii stadionu, na którym po II wojnie światowej zakotwiczył Widzew (do 1949 był to obiekt Klubu Sportowego WiMa).

Na stadionach nie zakończyły się jednak piłkarskie inwestycje miasta. Przy al. Unii powstało również boisko treningowe z hybrydową murawą, a kolejne płyty treningowe - z niezbędnym zapleczem - zbudowano na byłym obiekcie Kolejarza przy ul. Minerskiej, z którego ŁKS korzystał po utracie boisk, przekazanych pod budowę Atlas Areny. Piłkarze Widzewa mogą natomiast trenować w Parku 3 Maja, gdzie na dawnych terenach Łodzianki również powstał nowoczesny ośrodek szkoleniowy.

KLUBY SPORTOWE PROWADZĄCE SEKCJE PIŁKI NOŻNEJ

Kontakt