W 2021 roku Łódź przyjęła nową Strategię rozwoju miasta, opartą o ideę społecznej partycypacji, współdziałania i współodpowiedzialności za miasto. To istotna zmiana perspektywy oraz sposobu podejmowania decyzji – w świecie globalnych zmian i problemów, współczesne miasta stoją przed wyzwaniami, na które nie ma jasnej recepty, jednego scenariusza działań. Tworzenie ich wspólnie pozwala uwzględnić wiele perspektyw, wypracować lepsze, bardziej uniwersalne plany i koncepcje, podzielić się odpowiedzialnością za naszą przestrzeń, zarówno tą miejską jak i „towarzyską” – społeczną.
Strategia miasta nie wskazuje konkretnych działań – o ile na swój sposób odpowiada na pytanie, gdzie powinniśmy się znaleźć za 7 lat, o tyle trudno znaleźć w niej odpowiedzieć na pytanie, jak tam dotrzeć. Tego typu zapisy, bardziej konkretne kroki, pojawiają się w strategiach tematycznych, na przykład w Polityce Rozwoju Kultury dla Miasta Łodzi 2030+
Konsultowana Polityka to, najkrócej rzecz ujmując, cele i wyzwania, które Urząd Miasta Łodzi wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami, chciałby realizować w kolejnych latach. Dokument powstał w oparciu o proces ewaluacji poprzedniej wersji Polityki oraz na podstawie kierunków wyznaczonych przez Strategię Miasta Łodzi. Misja? Wzmocnienie pozycji łódzkiej kultury poprzez: zbudowanie rozpoznawalnej i silnej marki łódzkiej kultury, wspieranie i promocję łódzkich artystów i środowisk twórczych, wzmocnienie oferty kulturalnej Łodzi, wspieranie działań kulturalnych o charakterze partycypacyjnym, wspieranie działań kształtujących aktywność kulturalną oraz rozwój kapitału kulturowego i podnoszenie kompetencji kulturowych. Łódzka kultura winna być przestrzenią wolności artystycznej i obywatelskiej, przestrzenią demokracji i równości.
Oczywiście, to nadal wysoki poziom ogólności – celowo. Wpisane w Politykę trzy cele strategiczne mają umożliwić szerokie spektrum działań, nie wskazywać ich konkretnie. Dzięki temu wachlarz rozwiązań może być stale uzupełniany! To również cel niniejszych konsultacji społecznych – chcemy poznać opinię mieszkańców i mieszkanek na temat zaproponowanych kierunków działania w obszarze kultury oraz sugestie konkretnych działań i rozwiązań – w ten sposób zweryfikujemy, czy przy proponowanych założeniach da się je wprowadzić w życie. To zakres „negocjowalny” procesu – o ile strategiczne cele wynikają ze wspomnianej Strategii Miasta, o tyle działania stanowią propozycję – punkt wyjścia do dyskusji, współdecydowania, współdziałania i współpracy. Zapraszamy!
Zapoznaj się z projektem:
Projekt rozwoju kultury dla Miasta Łodzi 2030+ [pdf]