Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać projekt Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. To dokument, który ustala ramy ŁBO od 2019 roku - momentu w którym budżety obywatelskie zostały wpisane do Ustawy o Samorządzie Gminnym, stały się obowiązkowe dla takich miast jak Łódź. W uchwale znajdziesz zatem zapisy regulujące proces składania projektów, ich opiniowania i wyboru w drodze głosowania - to ogólne wytyczne, określające kształt i procedurę narzędzia. O ich szczegółowych aspektach, takich jak harmonogram, miejsca składania projektów i oddawania głosów, decyduje przyjmowane co roku zarządzenie.
Nie można przeprowadzić Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego bez Uchwały. Nie oznacza to jednak, że ten dokument jest niezmienny - co roku Zespół ds. ŁBO weryfikuje go pod kątem efektywności, skuteczności w realizacji zadań odpowiadających na potrzeby mieszkańców i mieszkanek. W tym roku, by budżet spełniał swoje zadanie lepiej, skutecznej, postanowiliśmy zaproponować kilka zmian:
Po pierwsze, chcielibyśmy zmienić zakres projektów o charakterze tylko ponadosiedlowym (§ 4. ust. 1 Uchwały) - zadania dotyczące bibliotek, Stawów Jana, Stawów Stefańskiego i Młynka będą mogły być finansowane tylko i wyłącznie z puli ponadosiedlowej.
Dotychczas w puli zadań wyłącznie ponadosiedlowych znajdowały się zadania "dotyczące placówek oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez miasto Łódź, instytucji kultury prowadzonych przez miasto Łódź z wyłączeniem bibliotek, podmiotów leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest miasto Łódź, Schroniska dla Zwierząt w Łodzi" oraz "zlokalizowane na terenie parku im. Józefa Piłsudskiego, Lasu Łagiewnickiego lub obiektu rekreacyjnego: „Arturówek”". Proponowana zmiana to usunięcie zapisu "z wyłączeniem bibliotek" oraz dodanie do katalogu lokalizacji Stawów Jana, Stawów Stefańskiego i Młynka.
Po drugie, formularz zawierający deklarację sposobu realizacji klauzuli ogólnodostępności - dotychczas funkcjonował w ramach zarządzenia, w tym roku chcielibyśmy przenieść go do Uchwały.
Deklaracja sposobu realizacji klauzuli dostępności, to dodatkowy dokument wymagany od liderów i liderek projektów, gdy ich projekty dotyczą placówek miejskich. To forma gwarancji, zabezpieczenia - projekty powinny służyć wszystkim mieszkańcom i mieszkankom Łodzi dla których dedykowany jest dany projekt. I placówka musi to zapewnić, by móc przejść pozytywnie weryfikację.
Po trzecie, konsultacje społeczne, to nie tylko ocena proponowanych zmian. To także możliwość proponowania zupełnie innych – jeżeli masz pomysł, co mogłoby poprawić działania Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego, zapraszamy Cię na spotkanie (więcej informacji w zakładce „termin i formy konsultacji społecznych”
Zapoznaj się z projektem: