Jak ważne są zabytki – zarówno dziedzictwo materialne, jak i to, które nam umyka wraz z pokoleniową zmianą – nie trzeba nikogo przekonywać. Dość wspomnieć, że przyciągają oczy, zarówno mieszkańców i mieszkanek miasta jak i osób odwiedzających Łódź, są jednym z ważniejszych aspektów budujących naszą tożsamość, poczucie społecznej przynależności. Konieczność ich ochrony została zapisana w artykule 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – sposobem realizacji tego zapisu jest, między innymi, Gminny Program Opieki Nad Zabytkami Miasta Łodzi na lata 2023-2026.
Miasta takie jak Łódź są zobowiązane do posiadania Programu Ustawą o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami oraz jego aktualizacji nie rzadziej niż co cztery lata. Poprzedni dokument znajdziesz tutaj (https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/zabytki/informacje-i-ochrona/gminny-program-opieki-nad-zabytkami/), kiedy pojawi się jego nowa odsłona? Zostanie przyjęta prawdopodobnie jeszcze w tym roku – nie uprzedzajmy faktów, najpierw konsultacje społeczne.
Co zmieniło się w Programie?
Najważniejszą zmianą jest nowy cel operacyjny – jeden ze sposobów realizacji strategicznego celu, czyli dalszej odnowy Strefy Wielkomiejskiej - Wpis obszaru Pomnika Historii „Łódź - wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego" na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – inicjowanie działań wspierających promocję i współpracę kulturalną, naukową i oświatową
Zmieniły się także sposoby realizacji poszczególnych celów – listę zadań, których wykonanie pozwoli na skuteczne wdrożenie Programu znajdziesz w projekcie dokumentu na stronach: 32-47
Celem procesu konsultacyjnego jest weryfikacja, na ile zaproponowane w Gminnym Programie Opieki Nad Zabytkami Miasta Łodzi na lata 2023-2026 zapisy pozwalają na skuteczne zabezpieczenie najważniejszych miejskich zabytków, układów urbanistycznych, obszarów. Wspomniane powyżej elementy dokumentu to zakres negocjonowalny konsultacji.
Aby wziąć udział w procesie, w terminie od 23 października do 6 listopada możesz wypełnić konsultacyjny formularz – rekomendować zmiany lub przesłać nam swoją opinię. To nie wszystko – jeżeli nie wszystkie zapisy dokumentu są dla Ciebie zrozumiałe, widzisz potrzebę, która nie została ujęta w dokumencie, nie wiesz jednak w jaki sposób należałoby ją wpisać, możesz o niej opowiedzieć w trakcie spotkania konsultacyjnego, które odbędzie się we wtorek, 24 października 2023 r. w sali Konferencyjnej Lapidarium Detalu przy ul. Kościuszki 19 w Łodzi w godzinach 17.00-19.00.
Zapraszamy!