Powiatowy program działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami
Głównym celem Programu jest przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami oraz poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami poprzez zapewnienie im warunków do samodzielnego, pełnego i czynnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym, a także kształtowanie wobec nich pozytywnych postaw społecznych.
Powszechnym powinno stać się przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do samodzielnego i aktywnego życia oraz korzystania z praw i obowiązków ustanowionych dla ogółu obywateli. Mają też prawo do uzyskania środków koniecznych do wyrównania szans w korzystaniu z przysługujących im praw. Wszelkie działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami powinny być podejmowane z poszanowaniem suwerenności i godności jednostki.
Cele szczegółowe obejmują:
- rehabilitację zawodową,
- rehabilitację społeczną,
- pomoc społeczną,
- przestrzeganie praw osób niepełnosprawnych.
Osobie z niepełnosprawnością powinno zapewnić się szeroki zakres usług rehabilitacyjnych, które pozwoliłyby na rozwiązanie jej problemów i zaspokojenie potrzeb. Ważne jest przy tym, aby cele szczegółowe były powiązane ze sobą. Rehabilitacja osoby z niepełnosprawnością nie może ograniczać się jedynie do rehabilitacji np. zawodowej. Winna posiadać całościowy charakter, a więc uwzględniać także komponent społeczny, medyczny i psychiczny. Program zakłada kompleksowe podejście do działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Uchwała w sprawie przyjęcia „Powiatowego programu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Mieście Łodzi w latach 2021-2026” >>>
link otworzy się w nowym oknie
Sprawozdania z realizacji Programu na lata 2014-2020 >>>
link otworzy się w nowym oknie