Artykuł

Wnioski o świadczenie MOPS dla Ukraińców oraz łodzian, którzy im pomagają [SZCZEGÓŁY]

Od czwartku (17 marca) możliwe jest składanie w placówkach łódzkiego MOPS wniosków o świadczenie dla obywateli Ukrainy oraz dla mieszkańców Łodzi, którzy im pomagają. Co zrobić, by uzyskać wparcie? Jakie dokumenty należy złożyć? Sprawdź szczegóły!

fot. ENVATO ELEMENTS
Ukraińcy oraz łodzianie, którzy im pomagają mogą już składać w MOPS wnioski o wsparcie finansowe

Od czwartku 17 marca w szesnastu Punktach Pracy Socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi można składać następujące wnioski:

  • obywatele Ukrainy – wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę przeznaczonego na utrzymanie; w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe;
  • mieszkańcy Łodzi – wniosek o wypłatę świadczenia pieniężnego w związku zapewnieniem zakwaterowania oraz wyżywienia obywatelowi/obywatelom Ukrainy w wysokości 40 zł za osobę/dzień (wypłacane za okres nie dłuższy niż 60 dni).

Obywatele Ukrainy składają osobiście wniosek o jednorazowe świadczenie pieniężne (300 zł). W imieniu osoby małoletniej wniosek składa jedno z rodziców, kurator, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca faktyczną opiekę nad dzieckiem. Osoby małoletnie nie muszą być obecne przy składaniu wniosku.

Jakie dokumenty będą potrzebne przy składaniu wniosku?

Obywatele Ukrainy składający wniosek powinni posiadać przy sobie:

  • nadany numer PESEL (własny oraz osób małoletnich będących pod opieką osoby składającej wniosek),
  • dokument stanowiący podstawę przekroczenia granicy (własny oraz osób małoletnich będących pod opieką osoby składającej wniosek),
  • dokładny adres pobytu w Łodzi (ulica, numer posesji/budynku, numer mieszkania),
  • numer rachunku bankowego (wskazane).

Mieszkańcy Łodzi (osoby fizyczne i inne podmioty) składający wniosek powinni posiadać przy sobie:

  • własny numer PESEL lub NIP,
  • imię i nazwisko osoby/osób przyjętej/przyjętych na zakwaterowanie (numer PESEL każdej osoby przyjętej na zakwaterowanie lub w przypadku braku numeru PESEL - rodzaj oraz numer/seria dokumentu potwierdzającego tożsamość każdej osoby),
  • adres miejsca pobytu osób przyjętych na zakwaterowanie,
  • numer rachunku bankowego, na który zostanie wypłacone świadczenie,

UWAGA! Zgodnie z obowiązującymi przepisami, świadczenie jest wypłacane z dołu, czyli jedynie za miniony już okres zapewniania obywatelowi Ukrainy zakwaterowania oraz wyżywienia, a nie za okres, w którym planuje się dopiero zapewnić obywatelowi zakwaterowanie oraz wyżywienie. We wniosku należy wskazać konkretne dni, w jakich zapewniano zakwaterowanie i wyżywienie oraz liczbę przyjętych osób. Wniosek jest rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia.

Jeśli mieszkaniec Łodzi zapewnia obywatelowi Ukrainy zakwaterowanie i wyżywienie w okresie od 24 lutego br. i nadal zamierza je zapewniać, to może wniosek złożyć już teraz – otrzyma wówczas świadczenie wyłącznie za czas do momentu wypełnienia wniosku, a na pozostały okres może złożyć kolejny wniosek/wnioski w terminie późniejszym. Może także poczekać i w terminie późniejszym złożyć jeden wniosek obejmujący cały okres zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelowi Ukrainy (świadczenie jest wypłacane za okres nie dłuższy niż 60 dni).

Gdzie złożyć wniosek?

W celu złożenia wniosków należy zgłosić się do jednego z szesnastu Punktów Pracy Socjalnej funkcjonujących w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na terenie całego miasta. Powinien być to Punkt znajdujący się jak najbliżej miejsca zamieszkania (miejsca pobytu) obywatela/obywateli Ukrainy (miejsce pobytu obywatela/obywateli Ukrainy jest kluczowe także w przypadku wniosków składanych przez mieszkańców Łodzi zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińcom).
Lista wszystkich Punktów Pracy Socjalnych (wraz z dokładnymi adresami i numerami telefonów), w których można składać wspomniane wnioski znajduje się na dole strony.

W celu potwierdzenia lub ustalenia właściwego adresu Punktu Pracy Socjalnej dla osoby składającej wniosek można kontaktować się telefonicznie oraz mailowo:
tel.(42) 685 43 51
e-mail: ukraina@mops.lodz.pl

Oba telefony są dostępne:
w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16
we wtorki w godz. 9 – 17.

Wszystkie placówki MOPS w Łodzi podane w oddzielnym pliku (Punkty Pracy Socjalnej) są dostępne od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 17.

Uwaga! Do placówek MOPS (Punktów Pracy Socjalnej) mogą wejść wyłącznie osoby zachowujące środki ostrożności wynikające z Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów z wystąpieniem stanu epidemii. Ze względu na podpisywanie dokumentów urzędowych, oprócz maseczki, zaleca się również posiadanie własnego długopisu.

Wzory obu wniosków (Wniosku o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę przeznaczonego na utrzymanie oraz Wniosku o wypłatę świadczenia pieniężnego w związku zapewnieniem zakwaterowania oraz wyżywienia obywatelowi/obywatelom Ukrainy w wysokości 40 zł za osobę/dzień) będą dostępne na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi (www.mops.lodz.pl). Można je ściągnąć, wypełnić w domu i przyjść do danego Punktu Pracy Socjalnej już z wypełnionym wnioskiem.

Powiązane pliki

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

fot. Envato Elements

Archidiecezja Łódzka wybuduje osiedle dla uchodźców z Ukrainy. To 15 nowych domów

red / ŁÓDŹ.PL

W niedzielę (24 kwietnia), abp Grzegorz Ryś ogłosił, że Archidiecezja Łódzka z pomocą darczyńców… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej na pomoc uchodźcom. Technologia VR pomoże leczyć traumę

red / ŁÓDŹ.PL

Czy nowoczesna technologia i pomoc psychologiczna mogą iść w parze? Sesje wirtualnej rzeczywistości… więcej

grafika ŁÓDŹ.PL

Aplikacja Tropiciel również w języku ukraińskim. Ułatwienie dla nowych mieszkańców Łodzi

red / ŁÓDŹ.PL

Specjalnie dla osób z Ukrainy, które przyjeżdżają do Łodzi, ekipa aplikacji Tropiciel postanowiła… więcej

mat. prasowe

Gwiazdy wspierają Fundację Happy Kids. Ty też możesz pomóc dzieciom z Ukrainy!

rd / ŁÓDŹ.PL

Miss World Karolina Bielawska, aktorzy Katarzyna Glinka, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska,… więcej

fot. ŁODŹ.PL

Łódzcy seniorzy dla ukraińskich dzieci. Plecaki wypchane prezentami i miłością

OHO / ŁÓDŹ.PL

261 plecaków wypełnionych malowankami, pluszakami, słodyczami, napojami i... miłością zebrało… więcej

Kontakt