Mieszkania i lokale

MIESZKANIE NA WYNAJEM CZY NA WŁASNOŚĆ?

Jakkolwiek zabrzmi to banalnie – nie przesadzaj z mieszkaniem, jeśli Cię na nie stać. Nie wynajmuj dwupokojowego, skoro stać Cię na kawalerkę. Nie wynajmuj całego mieszkania, jeśli stać Cię jedynie na pokój. Pamiętaj, że pokój też jest dobrą opcją – zawsze pozwoli Ci się wyrwać od rodziców i postawić na niezależność.

Jest kilka zasad, o których trzeba pamiętać:

  • płać rachunki w terminie - ustal sobie stałe zlecenia dla stałych wydatków (na przykład czynsz) czy polecenie zapłaty dla rachunków o różnych kwotach (np. rachunek za prąd). Pamiętaj, że jeśli osoba, od której wynajmujesz mieszkanie zobaczy, że nie jesteś terminowy, nie będzie miała problemu z tym, żeby znaleźć sobie kogoś innego na Twoje miejsce.
  • świadomie planuj wydatki - zaplanuj wydatki – wszystkie czynsze, rachunki, opłaty, a także notuj to, ile wydajesz. Dzięki temu każdego miesiąca będziesz wiedzieć, ile masz pieniędzy i ile możesz wydać.
  • buduj historię kredytową - prędzej czy później przyjdzie Ci myśl o kupnie własnego mieszkania. Zacznij od budowania pozytywnej historii kredytowej. Pomoże Ci to w przyszłości. Pamiętaj, że dla banku tak samo niebezpieczna jest osoba, która nie regulowała w terminie płatności, jak i osoba, o której bank nie ma żadnych informacji. Dlatego też bierz małe rzeczy na raty – i spłacaj je regularnie!

Jakie masz możliwości:

- wynajęcie - najprostszym sposobem dotarcia do informacji o mieszkaniach do wynajęcia jest przeglądanie ofert w internecie, na popularnych portalach ogłoszeniowych lub na stronach agencji i biur nieruchomości. Mieszkanie możesz wynająć bezpośrednio u właściciela lub przez pośrednika (biuro nieruchomości). Każdy ze sposobów ma swoje wady i zalety. Biura oferują sprawdzone mieszkania, przez co zwalniają Cię z konieczności telefonicznego poszukiwania właścicieli (ogłoszeniodawców). Taka usługa może kosztować np. wysokość miesięcznego czynszu. Szukanie na własną rękę jest bardziej pracochłonne, ale nie musisz płacić prowizji. Jeśli wynajem na dłużej – to tylko z umową pisemną, którą warto skonsultować wcześniej z prawnikiem. Kosztuje to niewiele, a może uchronić cię przed sporymi kłopotami.

Uważaj na coraz powszechniejszy wymóg kaucji przy wynajęciu mieszkania. Jeśli właściciel się przy niej upiera, ty z kolei dopilnuj, by umowa opisywała, za co dokładnie w mieszkaniu odpowiadasz, jako wynajmujący, a jakie są obowiązki właściciela. Dlatego też do umowy warto dołączyć aneks opisujący jego wyposażenie i stan oraz wyliczyć wszystkie widoczne usterki w danym mieszkaniu przed jego wynajęciem.

Umowa powinna też jasno precyzować, w jaki sposób kaucja będzie ci zwrócona (np. w formie opłaty za dwa ostatnie miesiące Twojego wynajmu).

Zanim podejmiesz decyzję o wynajęciu mieszkania, dowiedz się dokładnie:

  • ile wynoszą całkowite koszty wynajmu (czynsz, przeciętna opłata za media, opłata dla właściciela),
  • za co jeszcze musisz płacić.

Spisz umowę z właścicielem! Jeśli w mieszkaniu odkryjesz jakieś usterki, zgłoś właścicielowi, abyś Ty nie musiał za nie płacić.

Osoby w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w tym wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych, mogą się starać o wynajęcie mieszkania z zasobów gminnych.

- zakup – jeśli stoisz przed decyzją o zakupie własnego mieszkania, zwróć uwagę na kilka ważnych elementów:

  • w przypadku mieszkania na rynku pierwotnym (jesteś pierwszym właścicielem mieszkania) – sprawdź wiarygodność i rzetelność inwestora lub dewelopera. Jak to zrobić? Dowiedz się, jakie budynki czy osiedla już wybudowała jego firma, czy wszystko przebiegało zgodnie z umową i jakie gwarancje posiada. Jeśli mieszkanie istnieje na razie tylko na planach, zapytaj, jak będziesz je spłacał: w równych ratach czy w zależności od oddawanych części inwestycji? Radź się bankowych prawników. Jeśli będziesz brał/brała kredyt mieszkaniowy, bank również będzie „prześwietlał” firmę. Negocjuj warunki ze sprzedawcą,
  • w przypadku mieszkania na rynku wtórnym - kupujesz bezpośrednio od właściciela albo przez agencję (pośrednika). To drugie rozwiązanie jest droższe, bo pośrednik weźmie prowizję, ale i profesjonalnie zajmie się sprawą.

Pamiętaj! Sprawdź dokładnie status mieszkania, np. czy nie spoczywają na nim obciążenia, takie jak niespłacony kredyt hipoteczny dotychczasowego właściciela. Musisz jedynie znać numer księgi wieczystej lokalu. Więcej informacji: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do

LOKAL UŻYTKOWY

Lokal użytkowy to jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, niebędący mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym. Może być wykorzystywany m.in. na cele usługowe lub handlowe.

Jak wynająć lokal od Miasta?

  • Miejskimi lokalami użytkowymi administruje Zarząd Lokali Miejskich. http://www.zlm.lodz.pl/,
  • Można je wynająć w trybie przetargowym (wówczas przyszły najemca musi zaproponować stawkę czynszu za metr kwadratowy) oraz w trybie bezprzetargowym (stawka czynszu za metr kwadratowy jest z góry ustalona),
  • Informacje o przetargach oraz zestawienie lokali są dostępne na stronie: http://www.zlm.lodz.pl/lokaleu/

PRACOWNIA TWÓRCZA

Pracownia twórcza to lokal użytkowy przydzielony osobie prowadzącej działalność twórczą w dziedzinie kultury i sztuki. Aby wynająć pracownię, należy wykazać się dorobkiem twórczym. Pracownię można wynająć w drodze licytacji oraz w trybie bezprzetargowym. Informacje o licytacjach oraz zestawienie pracowni są dostępne na stronie: http://www.zlm.lodz.pl/lokaleu/

Co do zasady lokale użytkowe, w tym lokale z przeznaczeniem do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki są wynajmowane w drodze przetargu publicznego. Organizatorem przetargu jest Zarząd Lokali Miejskich. W przypadku pracowni twórczych postępowanie przetargowe jest dwuetapowe:

- pierwszy etap – ocena złożonych ofert;

- drugi etap – licytacja wysokości miesięcznej stawki czynszu najmu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu.

Informacji dotyczących zagadnień związanych z wynajmem pracowni twórczych można uzyskać w Wydziale Lokali Użytkowych Zarządu Lokali Miejskich pod nr tel. 42 628 70 84 lub 42 628 70 85.

Kontakt