Komisje Dialogu Obywatelskiego wpisały się w standardy współpracy w Łodzi. Od wielu lat działają KDO zajmujące się wieloma ważnymi sprawami dla organizacji, dla Miasta, dla mieszkańców. W 2015 roku zostało powołane KDO ds. rewitalizacji. To był moment, gdy Miasto Łódź realizowało pilotażowy projekt, którym powstały 3 duże programy społeczne: Program Animacji Społecznej, Program Partycypacyjny i Program Edukacyjny. Wszystkie programy mocno angażowały organizacje pozarządowe, one były realizatorami i w sporej części beneficjentami tych programów. Rok 2016 to czas tworzenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla Łodzi, dyskusji o kształcie projektów w ramach rewitalizacji obszarowej, ustalania zasad powoływania i funkcjonowania Komitetu Rewitalizacji. W tym czasie zadania związane z rewitalizacją po raz pierwszy znalazły się w programach współpracy Miasta Łodzi z organizacjami pozarządowymi, zarówno w rocznym na 2017, jak w wieloletnim programie współpracy. W ramach realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji oraz w ramach planowanego drugiego etapu projektu pilotażowego jest sporo działań, które mogą, a nawet powinny być dyskutowane, konsultowane albo planowane i współrealizowane z NGO’sami. Aby tak się stało powinniśmy zadbać o to w szerokim gronie organizacji.
KDO ds. rewitalizacji planuje na rok 2017 włączenie się w te kluczowe dla sektora pozarządowego sprawy. Ale wydaje nam się, że organizacji zainteresowanych tematyką rewitalizacji jest więcej i warto, by włączyły się one w pracę KDO. Dlatego zapraszamy te organizacje:
- które interesują sie rewitalizacją w Łodzi,
- dla których rozwój miasta jest ważny,
- które są zainteresowane rozwiązaniem problemów społecznych, których centrum miasta jest pełne, a w GPR zajmują one ważne miejsce,
- których obszar działania związany jest z dbaniem o środowisko naturalne i dobrą jakość życia w mieście,
- które wiedzą, jak poprawić jakość edukacji w szkołach w centrum Miasta,
- które chcą pracować w KDO ds. rewitalizacji.